Haber ve ToplumEkonomi

Refah seviyesinin bir göstergesi olarak nüfusun Satın alma gücü

gücü (ödeme) Satın alma en önemli ekonomik göstergelerden biridir. Çeşitli mal ve hizmetlerin satın alınması için gerekli para miktarı ile ters orantılıdır. Başka bir deyişle, satın alma gücü ortalama tüketici mevcut mal ve hizmetler için para belirli bir miktar satın alabilirsiniz ne kadar gösterir fiyat düzeyi.

Satın alma gücü paritesi mal ve hizmetlerin sabit listeye göre kendi alım gücünü yansıtan farklı para birimlerinin para, iki veya daha fazla birimler arasındaki orandır. teoriye göre, dünyanın farklı ülkelerinde farklı para cari döviz kuruna çevrilir fonların belirli bir miktar aynı satın alabilirsiniz , sepet hiçbir trafik kısıtlamaları ve maliyetleri varsa.

Örneğin, 1.000 ruble değerinde ürünlerin aynı listede ise. Rusya ve ABD'de 70 $ yılında, satın alma gücü paritesi 1000-1070 = 14,29 ruble bir orana sahip olacaktır. 1 $. Döviz kurlarının oluşumu Bu kavram 19. yüzyılda kabul edilmiştir. Bu ilkeye göre, döviz kuru değişim aynı oranda emtia fiyatlarının otomatik bir değişikliğe yol açar. Ancak, temelinde gücü paritesi satın alma daha çok etkileyen birçok faktör vardır çünkü gerçek para oranı yalnızca şartlı hesaplanabilir.

Nüfusun Satın alma gücü ortalama tüketici Gelirlerinin seviyesinde fiyatlarının mevcut düzeyinde mevcut fonlar için satın alabileceğini mal ve ödenen hizmetlerin azami miktarını yansıtır. Bu gösterge oranıyla doğrudan ilişkilidir hane geliri, o istekli ve satın harcama yapabiliyor.

Tüketici satın alma gücü endeksi kullanılarak test yıla oranla bu yıl içinde aynı miktarda para satın alabilirsiniz emtia hacmindeki değişikliklerin belirlenmesi. Bu nüfusun nominal ve reel ücretler arasındaki ilişkiyi gösterir ve emtia fiyatlar indeksi ters göstergesidir. Para = satın alma gücü 1 / CPI. Bu formül, hızlı ve kolay satın alma gücü düzeyini belirlemek için izin verir ve refahı ve bireysel tüketici güvenliği ve toplam nüfusun düzeyine bağlı olduğunu gösterir.

satın alma gücü büyük ölçüde artar, bu deflasyon yol açar ve devlet orada bir ticaret açığı. Bu durumda, performansı dengelemek amacıyla, üreticiler meta üretiminin hacmini artırmak ve ürünlerin fiyat yükseltmesi gerekir.

Güç düşmeyi satın alırken, bu enflasyon ve ayrı bir devlet olarak ekonomi üzerinde olumsuz etkiye yol açar ve tüm dünyada. Gelecekte, bu eğilim, ulusal para devalüasyon yol açabilir. Ayrıca bu ve dünya para birimi olan ABD doları, muaf olduğunu. Bu durumda, ekonomi, ABD doları ile bağlantılı küresel mali ve ekonomik alanda süreçlerin neredeyse tüm dünyada hemen hemen bütün ülkeleri yaşayacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.