FormasyonBilim

Hukuk sistemi. Yasal kurumların sınıflandırılması

hukuk Sistemi - iç içeriği (yapı) hakları birlikte kurumları ile farklılaşması (ayırma) ve sanayi ile tutarlılık ve onu oluşturan kuralları birlik olarak ifade. Diğer bir deyişle, yukarıdaki yapı, belirli bir yol normları ilişki içindedir. Buna karşılık, kompleks içinde norm hukuk sisteminin birlik olan yasal sektörü ve alt sektör, makyaj kurumları oluşturur.

Yasal kurum homojen toplumsal ilişkilerin belirli türdeki düzenlemeyi sağlayan kurallar kümesidir. Satılık - Örneğin, hukuk emek koruma, sivil bir enstitü vardır.

Yasal alt sektör yasal sanayiye ait ilgili kurum (normlar), bir komplekstir. Örneğin, birleştirilmiş sözleşme düzenlemeleri, döviz, teslimat ve daha fazlası "Borçlar Yasası".

Sektör hukuku (Anayasa, ceza hukuku, vb) düzenlenmesi konusunu oluşturan sosyal ilişkilerin samimi küresini düzenleyen yasal kural ve kurumların kümesidir.

Bu nedenle, karmaşık bir hiyerarşik bir yapı, içinde meydana gelen iç işlemleri ile karakterize edilir. Sistemin kavramı hukuk tüzel formunun sadece kurucu unsurları yansıtır. Belirlenmesi birbirinden ilişkisi ve bağımlılık bileşenlerini göstermektedir.

Yasal kurumların farklı türleri (çeşitli nedenlerle sınıflandırma) vardır.

ve kapsamının genişlemesine bağlı olarak:

 1. Sanayi. Bunlar yasal kurumlar nispeten küçük bir topluluk standartlarına ile karakterizedir, özerklik ve özgüllük hangi biri sanayi taşmadığından (örneğin, cezai prosedüre sağ - suçladı, şüphelinin kurumu, kurban).
 2. Çapraz endüstrisi. Bu kurumlar oluşturulmuş ve iki veya daha fazla yasal endüstriler içinde var olan.

Yasal yapısına bağlı olarak:

 1. Malzeme. Bu kurumlar dağıtım, üretim, iletim, malzeme mal alışverişi, onların hak ve özgürlüklerin toplumsal ilişkilerin satış ajanları ile bağlantılı olarak insanlar arasındaki ilişkileri gerçekten hak düzenleyen vardır amaçlanmıştır.
 2. Usul. Bunlar yasal kurumları (göz ve için soruşturma prosedürü sadece organizasyonel ve prosedürel konuları düzenleyen çatışmaların, kararı anlaşmazlıklar ve diğer şeyler). Onlar özel anlama sahip ve doğrudan uygulanması ve haklarının vatandaşların uygulamasıyla ilgilidir.

özelliklere bağlı olarak:

 1. Düzenleyici yasal kurumlar ilgili sosyal ilişkileri düzenlemek için tasarlanmış.
 2. Kuruluş - sosyal etkileşim ile konu durumunu sabitleme işlevini yerine getirirler.
 3. toplumsal ilişkilerin normal gelişimini korumak üzere tasarlanmış koruyucu yasal kurumlar, her yönden olumsuz etkilere karşı korumak için.

yapısına bağlı olarak:

 1. Basit (yerli birimleri içermezler).
 2. Komplike (- subinstituty bizim küçük bağımsız bileşenler içerir).

Rus hukuk sistemi aşağıdaki sektörleri kapsamaktadır:

 1. Anayasa küre. Bu sektörde, konsolidasyon hükümetin formunu yapılır, hak ve devlet toprak yapısı, oluşumu, ilişkiler ve yüksek devlet yetkililerinin fonksiyonlarının düzenin yükümlülükleri.
 2. Sivil endüstrisi. Bu alanda düzenleme görünen mülkiyet ilişkilerinin toplumda, hem de onlarla bağlantılı olmayan mülkiyet ilişkilerine.
 3. İdari küre. Bu sektörde, organizasyonel, yürütme ve kamu idaresi aygıtında organlar ve görevlilerin idari faaliyetleri ile ilişkili sosyal ilişkilerin düzenlemeye tabi.

Bileşiminde hukuk sistemi de emeği, suçluyu, aile, ceza prosedürü, sivil prosedür içerir mali kanunu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.