Entelektüel gelişimiDin

İslam'da mezhebi nedir?

ne olduğunu ve kaç İslam'da düşünce okulları öğrenmek için, terimin açık bir tanımını vermek gerekir. Aynı zamanda onun kökeni ve gelişim köklerini bulmaya değer.

Bu nedir?

dönem "mezhebi" "yönünde" olarak Arapça'dan çevrilmiştir. Bazıları bunu dönem "yolunun" anlamını verir. Içtihad derecesine sahip olan bu özel açıklamanın esas fakih (yani yasal bilgini) - Mezhebil Islam. Ayrıca, tüm bu eğilimler Kur'ânî normlara dayanır.

Böylece İslam'da mezhebi - gerekli ilke ve öğretmen tarafından attığı temelleri saygı kurucu bilim adamlarının birinin işi değil yasal bir okul, yanı sıra İmam takipçileri, onun gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Biraz tarih

İlk bilim adamları kurucusu bir-Nu'man ibn Sabbah Ebu Hanîfe'nin iman el-İmam el-temelleri. Bu VIII yüzyılda ortaya çıkan ve yasal sorunları ile ilgili rasyonel kararlar ve tercihlerine ilkelerini kullanmanın Abu Hanif yöntemlerinin kurucusu olarak kabul edilir. O bir hukuk kaynağı (Kur'an ve Sünnet) olarak özel temel kurallarını uygulamak mümkün olduğunu kanıtladı.

çeşitleri mezhebe

İslam'da Mezhepli - Müslüman kültürünün ayrılmaz ve önemli yeterince parçasıdır. Bu nesilden nesle, öğretmenden öğrenciye aktarılan bilgi sistemi içerir.

Peki, kaç İslam'da düşünce okulları? Toplam olarak, bu altı vardır. Ancak, bizim zaman ve yaygın kullanımda İslam'da sadece 4 mezhebe var. Bunlar arasında:

- Hanafi;

- Maliki;

- Şâfi'î;

- Hanbeli.

Başka Hukuk Fakültesi, zahiritskaya, şimdi tamamen kayboldu ve Ca'feri sadece Şiiler arasında yayıldı.

Hepsinde ortak ve çok önemli bir özelliğe sahiptir - Sünnet, mantık ve dogma aracılığıyla açığa çıkar Kur'an dayanmaktadır. Geri kalanları önemli farklar vardır.

Hanefi inanç

Şu anda, Tataristan İslam Cumhuriyetinde Hanefi inanç temel tanır. o dini törenler ve ibadet sırasında kullanılan bu. resmen İslam'da 4 mezhebe olduğu gerçeğine rağmen, Hanefi koşulları sunmak için en uygun olarak kabul edilmektedir. Şu anda, o alaka kaybeder ve diğer mevcut dinlere hoşgörülü tutum için zemin hazırlamaya devam etmedi.

bilim adamları tarafından kabul edilen böyle Kuran, Sünnet, kıyas gibi kaynaklardan dayalıdır (yani, zaten Vahiy kitabında yazılanların benzer olarak yasal bir problemin kararı), istihan, icma (veya ilahiyatçıların genel görüşü) yanı sıra geleneksel popüler görüş.

Bu doktrin yargı kararlarının bir yöntem (örneğin Ebu Hanife okulun kurucusu olarak) katı bir hiyerarşi kararlar okul makamları olduğunu. sorusu ortaya çıkarsa öncelik her zaman çoğunluğun görüşüne veya en inandırıcı reçete verilir.

Ebu Hanife bu hukuk fakültesi öğrencileri kurucusu çabaları söz konusu doktrin fıkh hemen hemen tüm sorunları çözmek mümkün olmuştur gerçeğine yol açtı.

Maliki okul

Müslüman okulun Yaratıcı Malik İbni Enes kabul edilir. yasal düzenlemelerin ihracı temeli olduğunu, tabii ki, Kur'an koydu. Hazreti Muhammed'in eylemleri ve onaylar ve "Medinites davranır" - İbn Anas Malik Sünnet inanıyordu.

düşünce Maliki okul belirli bir konu Vahiy kitabında net değilse, ne olursa olsun mümkün olduğunca bir benzetme yapmak olsun veya olmasın, probleme en çok tercih edilen çözüm uygulamak değer olduğunu söylüyor.

Malikî okulun bir ayırt edici özelliği yöntemler kullanılabilir olması ve kararın yerleşik geleneklerine ek olarak. Yaygın bilim adamları İspanya ve Kuzey Afrika'nın Müslüman kesiminde bulamadığını açıkladı.

Şafiî okul

İslam'da dört mezhebi - o kutsal metinler, yani yorumlanması ve Kur'an yorumlanması çalışması sırasında geldi İmam'ın sadece sonuçlar, hiç değil. Bu nedenle, belirli bir doktrin bağlı kalarak, imamın belirli sonuçlara takip etmek gerekli değildir. mezhebe Çubuk imam açar yorumlamaya kutsal metinlerinin anlayışı ile anlaşmak anlamına gelir.

Muhammed ibn İdris el-Şâfi'î hukuk fakültesinden kurucusudur kabul edilir. Onun yöntemleri en iyi uygulamaların kullanımında bazı kısıtlamalarla, Kur'ân ve Sünnet net ve kesin anlamı dayanmaktadır.

Şafiî yöntemi yazı imalarla reddi dayanıyordu. Bu durumun vahiy alegori maruz kalmış asla ve tüm diğer yazıları Kur'ân ve Sünnet ortak konumunda uygun hale getirilmesi gerekiyordu.

Şu anda Şâfiî yasal okul Ortadoğu'da Müslümanlar, hem de Güney-Doğu Asya sadık arasında yaygındır.

düşünce Hanbelî mezhepleri

Bu yasal yöntemin kurucusu aşağıdaki kaynaklardan üzerine öğretimlerini inşa Ahmed İbn Hanbel, geçerli:

- Kur'an ve sünnet;

- arkadaşlarından görünümleri (orada görüş herhangi bir fark vardır Kuran standartlarının talimatlarına yakın tercih vermek ise);

- kıyas, yani zaten dikkate Vahiy argümanlarını dinleyerek çözüme kavuşturuldu sorunları olan bir karşılaştırma;

- icma - hukukçuların birkaç kuşak sonuçları.

Bu okul özel durumlar yapmadan, tüm dini konularda araştırma yapmak sunuyor.

Farklı mezheplerin?

şiddetle "kapıları içtihad" kapanış tanır şimdiki zamana kuruluşundan itibaren hanabalitsky: mazhabs İslam'da farklılıklar var, ana olan şudur. Bu belirtilen ifadenin altında okuyan ve teolojik kompleksinin sorunları yanı sıra ilahiyatçılar tarafından işleminde kullanılan prensipler, yöntem ve argümanları bir sistem çözümünü amaçlayan faaliyetler ilahiyatçılar, atıfta dikkati çekiyor.

zaman içinde bir noktada diğer bütün hukuk fakültesi "İctihad kapısı" zaten ayrıntılı olarak incelenmiştir ve düşünce ve onların takipçilerinin okulların kurucuları ile doğrudan anlaşma var fıkıh konularında, içinde kapalı olmalıdır sonucuna vardık. Gelişmekte olan konularda Aynı zamanda, bu kural geçerli değildi ve onlar zorunlu yasal değerlendirmeye tabi tutulur.

Tüm öğretiler dayanıyordu unutulmamalıdır ve birbirinden ayrı olarak gelişmedi. Aksine, bu yasal okulların gelişiminde etkileşim ve birbirini tamamlayacak şekilde. Bu gerçeğin en önemli kanıtı tek seferde veri kurucularından öğretileri öğrencileri ve birbirlerine takipçileri olduğudur. Bu bağlamda, temel anlamı ve tüm okullar için yasal çerçeve neredeyse aynıdır.

değer

Mezhebil İslam önemlidir. Örneğin, bir kanun okulun herhangi kurallar olmamalı diyor mümin, yeterince hızlı bir şekilde yanıltılmış olabilir ve, daha da kötüsü, diğer dindarları yanlış yönlendirme. İslam'da Tarikatlar - iman bağımsız hadise güvenilirlik düzeyini belirlemek için kullanılabilecek temel kurallar.

Onlar mümin ahlaki inançlarını tanımlamak ve doğru bir inananın, öznel görüşüne yakın olan yolu seçme fırsatı verir.

Eğer mazhabs hakkında bilmeniz gerekenler

mezhepler İslam'da neler ele olması, bunların, istisnasız hepsi dini hareketler ve gündelik hayatın "stilleri" olmadığı gerçeği dikkat etmek gereklidir. Modern yaşamda bir mümin tarafından yönlendirilir. İslam'ın örneğin, Sünni mezhepler Doğru veya Yanlış olarak adlandırılan edilemez. her imanlının öğretilerin bir pozitif ve negatif noktaları bulmak için.

Onlar birbirlerinden hiçbir temel farklar vardır. Onların önemi onlar Kutsal kurallarına kapsamına girmeyen durumlarda karar verme rehberlik Müslümanların hayatında kriterlerinin ayarlarken gerçeğinde yatmaktadır.

tek bir hukuk fakültesine temelleri uymazsa Ancak, bu onun hiçbir inanç vardı ve kesinlikle bu durum, bir "günah" olarak karakterize edilemez olduğunu söylemek değildir.

Mezhepli - izlenecek norm ve inançlı günlük yaşamda kararları yönlendirilir, ne yardımcı olur ne ona belli bir durumda doğru karar değil.

Böylece, Müslüman din, sorgulamıyor ve yorumunu gerektirmeyen birçok inanç vardır. Böyle ilkeleri için peygamberler, hac ve diğerlerinde Allah'ın varlığına inancı, inanç bulunmaktadır.

Diğer sorular için, bazı farklılıklar vardır bunların çözümü, başkalarının görüşleri için bilgelik, tecrübe, anlayış ve saygıya dayalı sözde hukuk fakültesi vardır.

Ortodoks öğretileri sadık yaşam kurallarını dikte, ama sadece zor durumlarda ve zor yaşam konularında doğru kararlar yardımcı olmamaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.