Haber ve ToplumDoğa

İpliksi algler: geliştirme, üreme evresi, nasıl akvaryuma kaldırılacak?

pek akvaryumda çıktı İpliksi algler, çaprazlama kesen bitkiler ve taşların ince konuları, hızla büyümeye başlar. gün içinde filarya tamamen kapalı gölet doldurabilir. Atık suyun büyük miktarlarda izole Genişleyen, yosun, dolaşık veya yakalanmış balık kızartma gıda parçacıkları haline gelebilir ki, ağları haline bitkilerin büyümesini engeller. Bütün bu çürümenin süreçlerin aktivasyonuna neden olur. Herhangi bir işlem yapılmadığı ve sorunu çalıştırılırsa, yeşil ipliksi algler bütün ekosistemin ölüme yol açabilir.

yosun bitkilerden farklı?

biyoloji açısından Bitki aleminin tüm temsilcileri yüksek ve daha düşük ayrılmıştır. akvaryum dahil Bitkiler, - bu çeşitli bölümlerin kendi yapısında var oldukça kompleks bir yaratıklar geçerli: kökleri, yaprakları, sapları, çekimleri, çiçek ve meyve.

akvaryum bitkilerinin bakımında oldukça iddiasız Örnekler Su mercimeği, limnobium, elodea, Vallisneria, Seratofilum olarak hizmet edebilir. Karbon dioksit ve oksijen serbest sırasında iç hazne fotosentez Bu sakinleri, fosfatlar, nitritler ve nitratlar, temizleme tankı emer, ekosistem ve yaşayanlar için ek besleme göstergeleridir.

Yosun aynı zamanda daha düşük bitki, protozoa temsilcileridir. Bunların yapıları grubu daha yüksek (çiçek veya tohum bitkiler) çok daha basit üyeler - yosunlar da kompleks biyokimyasal işlemler gerçekleştiği hücrelerinin bir veya daha fazla türde oluşur organları durma. Yosun tek hücreli ve çok ayrılır. Alt bitkiler ayıran temel özellik, sporlar bir temsilidir.

yosun çeşitli geleneksel bölümler ayrılır. Bunların en basiti - mavi-yeşil algler, grubun geri kalan üyeleri daha karmaşık iken. akvaryumlarda kahverengi, yeşil, kırmızı alg ve diatomlardır bulunabilir. kış zamanı, yeterli miktarda doğal ışık yoksun Sık "misafir" ev rezervuarları kahverengi algler ve genellikle artmış mavi-yeşil grup temsilcileri yol açar akvaryum suyunda organik maddelerin artan içeriğidir.

Neden akvaryum yosun var mı?

akvaryumda İpliksi algler aktif büyümesi ve hızla aşağıdaki koşullarda ev gölet yüzeyinin neredeyse tamamını işgal:

 • yüksek su sertliği;
 • Su bitkilerinin yetersizliği;
 • düzensiz su değişimi;
 • büyüme ve gelişme conferva için gerekli nitrat birikimine neden yetersiz sanitasyon;
 • Yetersiz miktarda oksijen temini;
 • Çok fazla ışık: filarya yapay aydınlatma sekiz saatten fazla günde kullanılan veya doğrudan güneş ışığında bir akvaryum üzerinde ise daha sık görülür.

Acemi akvaryum yüksek bitkiler henüz ekosistemde yerleşmek ve en basit aktif gelişimi için gerekli eser elementlerin bir fazlalık var etmek zamanım olmadı durumlarda filarya ile karşı karşıya. Bazen yeni akvaryum bitkileri ile yeşil algler getirmek mümkündür.

algler tehlikelidir?

ipliksi alglerin Aktif oluşumu birkaç gün içinde organizmalar, akvaryumda tüm alanını doldurmak gerçeğine yol açar. Onlar demetler halinde birleştirilir onların büyüme ve gelişme, takunya filtre ve kütüklerin bağlı diğer ekipmanları engellemekle, bitkiler karıştırabilir. Toksik maddeler büyük miktarlarda, akvaryum sakinleri üzerinde zararlı etkisi ipliksi algler tarafından salgılanan. filamanlar kendilerini yosun kızartma ve küçük balık, sıkışmış besleme kalıntıları ve diğer organik maddelerin dolaşmış edilebilir.

Bu deniz yosunu gibi görünüyor?

Yeşil ipliksi algler genellikle akvaryum rahatsız teslim gruplarından birinin bir temsilcisi. Aktif üreme biri evde görünür bulanıklık ve suyun yeşillendirme olan yeşil algler gölet bağlıyor. Filarya dışa ince yeşil iplikler gibi görünüyor. dokunulduğunda yumuşak yapışkan Alga, sudan kaldırılır hemen şeklini kaybeder ve sarkar. ipliksi yosun gelişmesi su içinde çözülmüş besin emilmesi ve fotosentez süreci nedeniyle ortaya çıkar.

Neden bu kadar hızlı filarya "zemin kazanıyor"?

İpliksi algler uygun şartlarda hızla büyür. yapay rezervuar reproduksiyon yönteminde hızla yayılması conferva katkıda: yosun yeni bir iş parçacığı oluşturan, her biri tek tek bölümleri, dağılır. Ayrıca ipliksi alg sporları doğurmak. İkinci durumda, flagella ile anlaşmazlıklar zemin ve filiz bağlıdırlar.

yosun ne tür (ipliksi)?

Akvaryum ipliksi alg mevcut olan iki cinsi olabilir: direkt olarak yeşil iplik, suda serbest olarak yüzen, ve daha kısa, tipik olarak cam uçaklar ve bitki yüzeyi üzerinde toplar. onlarla mücadele farklı yöntemlerin böylece yeşil algler Farklı tipte, mekan ve beslenmeye farklı "tercihleri" var.

ipliksi algler için şunlardır:

 1. Spirogyra. Yosun orijinal yuvaya sokak uzun parlak yeşil "şerit" şekline sahiptir. iplikler parmaklarınızı ısınmak için kolay, yumuşak. etkinlik algler bir dalgalanma besin ve ışık da çok artışına katkıda olarak Çoğu zaman, Spirogyra genç bitkilerin yakın yerleşir.
 2. Filarya. Bu tip çok benzer yosun bir sürü birleştirir. Uzun lifler iyi aydınlatılmış bir alanda eski odun ya da taşların bağlıdırlar, renk koyu veya açık gri yeşil veya siyah değişebilir.
 3. "Hav". ipliksi algler "çiçek" nin gelişiminin erken aşamada yapraklar kapsar ve bitkilerin sapları. Akvaryum toprak alt-tabaka içinde yetersiz beslenme ve yoksulluğu göstergesi, algler ortaya çıkması.
 4. Chlorella ve Chlamydomonas. Gerçek bir felaket olabilir akvaryumda ise Yosun, suyun doğal bedenlerinde doğal yaşam sürecinin bir parçasıdır. Chlorella ve Chlamydomonas - bunlar tek hücreli, suyun "açan" neden olan.
 5. Ulothrix. İpliksi algler ulothrix yumaklar birbirine oluşturur. Alga iyi akvaryum duvar ve alt ışıklı kapaklar.

saç algler ile başa çıkmak için bazı yolları nelerdir?

Karmaşık sorununa conferva çeşitli yöntemler daha uygundur savaşın. aşağıdaki gibi olabilir yosun kurtulun:

 • Mekanik temizleme ile;
 • büyüme ve yosun koşulların geliştirilmesi için olumsuz yaratmak;
 • biyolojik ve kimyasal yöntemler.

Nasıl mekanik alg kaldırmak için?

Nerede savaşmaya başlar? Mekanik temizleme sonrasında yapay gölet bırakabilir İpliksi algler, Spirogyra ve filarya vardır. Diğer organizmalarla mücadelede, mekanik kaldırma sadece ilk adım olacaktır.

Böylece, duvar iyice akvaryum yeşilimsi plaktan temizlenmelidir. prosedürünü basitleştirmek için, birçok özel aletler vardır: ustura esasına çalışmak kazıyıcılar, cam aracılığıyla işlemi kontrol sağlayan bir mıknatısla yüzer. Ancak, kolay uygulama ve daha verimli bir şekilde akvaryum normale duvarlarını temizlemek için bulaşık için sünger. Bu arada, yumuşak sünger özel kazıyıcılar kullanırken tipik çizik, bırakma.

plak ve dekoratif objeler, odun açık ve biraz daha zor kayalar. Eski bir diş fırçası olduğunu kanıtladı en etkili yolu - Ama burada bile basit ve güvenilir bir yöntem yoktur. Sert kıllar ve küçük boy dikkatle düzensiz yüzeyleri işlemek için izin verir. Birlikte mekanik temizlik mutlaka tankındaki suyu değiştirmelisiniz.

Ne koşullar conferva için elverişsiz olduğu?

ipliksi alg Mücadele de onların üreme ve gelişme koşulları için elverişsiz oluşturma içerir. Yani, ışığın parlaklığını azaltmak için gereklidir ve akvaryum doğrudan güneş ışığına beyaz kağıt veya gazlı bez ile koyulaştırmak maruz kalıyorsa. Yosun özel karanlık aydınlatma ölür. Sadece üç gün böylece saç algler kurtulmak için.

Buna ek olarak, su bitkilerinin sayısını artırmak için değebilir. Canlı bitkiler yapay gölet ahenkli bir hayat sürdürmek için gerekli olan veya bunların yeri algler tarafından işgal edilecektir. bitkiler iyi hissetmek ve yosun büyümesini bastırmak sağlayacak oksijen yeterli kaynağı - İyi havalandırma sağlamak için de önemlidir.

Ne akvaryum sakinleri yosun yemek?

ipliksi algler bir fazlası ile uğraşmak ve yapay gölet sakinleri yardımcı olmak. yosun balık yemi Bazı türler, kendi yayılmasını kontrol. Yani, ekosistemin normalleşmesi için Ancistrus sıradan denilen bir balık olması bazen yeterlidir. Doğal düşmanları da yosun şunlardır:

 • kabuklular Su piresi;
 • mollies;
 • dikenler;
 • karides;
 • salyangoz-halka;
 • platiler;
 • lepistes ve diğer viviparous balık.

Ne ilaçları geliştirme conferva inhibe?

Her zaman tamamen "doğal" metotları olabilir yosun aktivasyonunun büyüme ile baş değildir. Bazı durumlarda hayvan dükkanları veya akvariumisticheskih satın alınabilir kimyasallar, kullanmak gerekir. ipliksi algler tarafından bitsillina-5 ve penitstsilina yapay gölet yapımında yardımcı olur.

Nasıl yosun görünümünü önlemek için?

akvaryumda saç algler önlenmesi için değil, aynı zamanda koşulları normal bir yaşam için gerekli olan şey, çünkü sadece o alg, parazitler görünenin bilmemiz gerekir. Aydınlatma - bu önemli faktörlerden biridir. Akvaryum uzun süre güçlü ışık altında bırakılmamalıdır yüzden Doğrudan güneş ışığı veya parlak bir ışık, yosun ortaya çıkışı ve yayılmasına katkıda bulunur.

Ayrıca, nitrat ve fosfat içeriği yüksek yosun büyümesi aktivasyonuna neden olduğuna inanılmaktadır. maddeler dahil yaşayan bitkiler için, fakat hala tam olarak gübre hala ihtiyaç olduğu için ilave suni gübre, gerekli değildir terk. Böylece, bitkilerde normalize döllenmiş edilmelidir.

yeni tesislerin yanı sıra yosun-parazit getirmek değil, yapay gölet yer planlanmaktadır her şeyi kontrol etmek gerekir. Yeni tesisler veya dekoratif unsurlar saç algler belirtisi göze çarpan ise, satın ertelemek gerekir.

akvaryum temizlerken, tüm bitkiler iyice su ile durulanır ve temizlenmelidir. toprak ile benzer şekilde davranmalıdır. Düzenli olarak saç yosun toprak riskini temizlemek ise büyük ölçüde azalır. Önleme conferva potasyum permanganat veya hidrojen peroksit iyi. Ancak, küçük bir yardım Yukarıdaki yöntemlerden tüm algler zaten akvaryum ortaya olup olmadığını. Bu durumda, öncelikle parazit kurtulmak gerekir.

Neden tamamen alglerin temizlenmesi?

aşırıya kaçmadan conferva görünür varlığı akvaryum zarar vermez, böylece Yosun, biyolojik süreçlerde tam olarak katılıyor. Buna karşılık, ipliksi yeşil algler aşırı besin ve çürüme ürünlerini emebilir. Bu yapay rezervuar alglerin aşırı büyümesine zarar verir. Ayrıca bu durum, kapalı bir ekosistem içinde herhangi bir aksaklık olduğunu açık bir göstergesidir. Belki de sorun su bitkileri veya aşırı aydınlatma yetersiz bir miktardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.