SağlıkTıp

Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Bunların amacı ve kapsamı

Dezenfeksiyon özellikle tehlikeli ve fırsatçı içeren bir ortamda, mikroorganizmaların yok edilmesi ana yöntemlerden birini - (Fransız des -.. Istila - zırh enfeksiyonu kaldırır).

Biz düşünürsek salgın sürecini bir zincir olarak, bunun ilk halkası kaynağıdır hasta insanlar ve hayvanlar enfeksiyonu ve hangi önlemlerin tedavi edici etkileri kullandı.

Enfeksiyonun yayılmasında ikinci bağlantı hasta, vb mutfak eşyaları, araçlar, giyim, araçlar dahil hastaymış, bakım ve bakım tabi odası yer almaktadır iletim faktörleri vardır

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon, sadece büyük aktörler epidemiyolojik zincirinin ikinci birim yöneliktir.

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon bir eylem önermek - mikroorganizmaların veya toksinlerin atılmasına, ancak bu kavramların özü farklıdır. Dezenfeksiyon patojenin toplu yok edilmesine yol açar. onu önce her zaman dikkate yüksek bir etkiye sahip olacaktır harekete gönderilecek patojene özel bir tipi, aynı zamanda dezenfekte edici bileşimin kullanımı, alınan.

Burada kullanılan "sterilizasyon" terimi, yol açma gibi mikroorganizmaların tam yok edilmesi anlamına gelir , bulaşıcı işlemi, herhangi bir neden yoktur. sterilizasyon türleri çok çeşitlidir, ancak küçük alanlar veya küçük nesnelerin tutulur ve yalnızca onlar anlık ihtiyacımız olduğunda. Başka bir deyişle, sterilizasyon rutin veya önleyici amaçlar içinde uygulanamaz. Dezenfeksiyon Ayrıca ana sadece bir profilaktik olarak yürütülen faaliyetlerin, geliştirilmesi veya planlama amacıyla biridir. Sonuç olarak, dezenfekte önlemlerinin çok daha geniş bir sterilizasyon ve bütün türler sınıflandırılması, çeşitli kullanımlara sahiptir.

Dezenfekte etme ve sterilize çeşitli yöntemler vardır. Dahası, sterilizasyon dezenfeksiyon çok daha azdır.

büyük sterilizasyon yöntemleri , bazı kimyasal maddeler, ısıtma kuru ısı kaynakları, mor ötesi ışık ve diğerleri maruz kaynama, otoklav edilmektedir. mikroorganizmaların tam yok edilmesinin - sterilizasyon amaçlı biridir.

dezenfeksiyon yöntemleri çok daha ve bunlardan toplu daha geniş kapsamlı olmakla patojenik tamamen imha garanti etmez mikroflora.

dezenfeksiyon ve sterilizasyon, güvenilir hala hayatımızda gerçekleştiği, son derece tehlikeli hastalıklardan insanları ve hayvanları korumak için, birlikte hareket edebilir? Cevap, tabii ki, olumsuz.

karşı Dezenfeksiyon tedbirler şarbon, olursa olsun ne de olayın yöntemleri yürütülmüştür nasıl çevrede patojenin% 100 yıkımını elde edilmesi imkansız olduğunu varsayalım. Sterilizasyon ağırlıklı özünde, hatta böyle şarbon mikrobu sopa ve bunların sporlarının ne tehlikeli ve istikrarlı, ancak yalnızca değerleri oynamaz tasfiye önlemler olan küçük nesneler için, patojenlerin her türlü imha garanti, küçük nesnelerin amaçlayan ve kapanır.

Böyle olaylar dahil ve dezenfeksiyon ve sterilizasyon edilmelidir içinde Yine, enfeksiyon kontrolü, kapsamlı yapılmalıdır. imkansız olacaktır birçok hastalığa karşı mücadelede olumlu sonuçlar elde etmek için, bunlardan en az biri dışarı Struck.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.