Sanayi

Hindistan, "Kudankulam" (NES): açıklama, tarihçesi ve özellikleri

NPP "Kudankulam" (Hindistan), 31 Aralık 2013 başladığı ilk ünitesinin ticari işletmeye, tasarım ve inşaat aşamasında 26 yıldı ve ülkenin en büyük nükleer santral olma, protestocular tarafından yedi aylık abluka kalktı.

bitmemiş rekor

proje bulunmaktadır nükleer santrallerin, sonsuza uzanan, "Kudankulam" - nükleer santral, bunlardan birinin bir örnektir. Öyleyse neden avuç verilir? En azından, çünkü istasyon üstesinden başardı sorunların sayısının yapıyor değer. İlk ünitenin Gelişimi 1988 yılında başladı, ancak proje Sovyetler Birliği, uluslararası yaptırımlar, sonsuz yasal engeller, hem de yerel protestolar, bir isyan halinde geçiş zamanının çöküşü atlattı. "Kudankulam" - yabancı teknolojisini kullanarak Hindistan'da inşa edilen ilk modern tesis için bilinen nükleer santral.

atom bombası 2008 yılına kadar ülkedeki test edildiğinde 1974 yılından bu yana, Hindistan o katılmadı hangi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması uyarınca nükleer teknoloji uluslararası ticarete izin verilmedi. çok uluslu bir vücuda, çoğu dahil - Testler Nükleer Tedarikçiler Grubu (NTG) oluşumuna yol açtı nükleer güçlerin askeri ve sivil nükleer teknolojilere, uluslararası ticaretin izlenmesi için oluşturuldu dünyanın.

enerji sıkıntısı

dış yardım yasağı bağlamında Hindistan Rus nükleer enerji endüstrisinin başarıları kullanmak zorunda kaldı. Tek istisna 1969 yılında General Electric tarafından inşa ti'ndeki Tarapur'da iki ünitesinin, ve Rajasthan iki tane daha CANDU, 1970'lerin başında atılmıştır hangi yapımını idi. Hem NPP Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kontrolü altında ithal uranyum üzerinde çalıştı.

Hindistan'da 16 diğer reaktörler, in-house geliştirilen ve ağır su üzerinde çalışıyor. Ülkede Sınırlı uranyum rezervleri yerel nükleer santral için yakıt temini ile sürekli sorun kaynağı haline gelmiştir. Bu kimyasal elementin bilinen yataklarının yaklaşık% 13 Hindistan'da ise - Bir yakıt işleme teknolojisini geliştirmek için, hem de büyük toryum rezervlerinin kullanımı için uzun vadeli bir plan uygulamak için gerekliydi.

nükleer enerjinin gelişimiyle ilgili sorunlar uluslararası yaptırımlar aşmak için yollar aramaya liderliğini zorla (ülkenin tüm reaktörler kapasite 202 MW veya daha az var). bu girişimlerden biri sonucu "Kudankulam" oldu.

şanssız proje

Kasım 1988 yılında Başbakan Radzhiv Gandi ve Mikhail Gorbachev, Sovyet VVER reaktör ile Tamil Nadu iki anahtar teslimi nükleer güç birimleri inşa etme anlaşması imzalandı. SSCB santrali kurma ve geliştirme sonra iade edileceği yakıt sağlamak zorunda kaldı.

1988 yılında Sovyetler Birliği çökmeye başlamıştı çünkü proje, jeopolitik engellerle karşılaştı. Ertesi yıl, Doğu Avrupa ülkeleri bağımsızlıklarını savunmak için, Sovyet hakimiyeti altındaydı ve 1991 yılında Sovyetler Birliği kendisi dağıldı. Rusya Federasyonu kendi başarısızlığı anlamına geliyordu "Kudankulam" NPP, 1990 ve 1995 yılları arasında döneminde, 1990'larda Rusya süpürüldü% 50 ekonomisini azaltılmış ekonomik kriz, üzerinde anlaşma çerçevesinde SSCB yükümlülükleri kabul etmesine rağmen projeyi uygulamaya devam. Bu konuda Rusya ve Hindistan arasındaki anlaşmazlık projenin uygulanmasında daha fazla gecikme yol açmıştır. Amerika Birleşik Devletleri projesi yeni kurallara uygun olmadığını iddia edildiği gibi başka sorunları beraberinde 1992'de NSG anlaşması gözden geçirin. anda Çeşitli Hint yetkililer ölü denir.

ikinci rüzgâr

Ama Hindistan "Kudankulam" nükleer santral projesi en beklenmedik durumlarda küllerinden doğdu. 1998 yılında Pakistan ile gerginlikler yaygın uluslararası kınama ve yaptırım yol açan ardışık nükleer testlerin bir dizi yol açtı.

Rusya'nın ay yeni anlaşmanın projesini canlandırmaya karar verdi sırasında Yine de, Haziran 1998'de imzaladı. "Kudankulam" NPP Geliştirme Yönetmeliği Rus devlet şirketi "Atomstroyexport" tasarım ve inşası için iki 1000 MW VVER-1000 hafif su reaktörleri sağlamak ve Hindistan'ın Nükleer Güç Corp (NPCI) işin ilerleme gözlemcinin rol oynamaya. Rusya 64160000000 rupi uzun vadeli kredi sağlarken anlaşma, 2.8 milyar $ olarak tahmin ediliyor. Yeni anlaşma da India "Atomstroyexport" Böyle bir fırsat sağlayacaktır eğer harcanan yakıtı işlemek hakkı verdi.

Hızlı başlangıç

İnşaat, Larsen & Toubro Mart 2002'de başlayan büyük Hint şirketi tutar. benzer projelerde, "Atomstroyexport" aksine, site yalnızca birkaç Rus mühendisler katıldı. Hemen hemen tüm eserler yerel firmalar ve profesyoneller tarafından yürütülmüştür. Başlangıçta, tesisin Aralık 2007'de planlanandan tamamlanacaktır tüm olmuştur endikasyonları vardır. Bu hızla, inşaat 2004 yılına kadar devam etti. Onun desteği için ve erken 2004 yılında ağır bileşenlerin teslimat kolaylaştırılması gemiler Yakın demir attı için mavna üzerinde doğrudan büyük ekipman çekmek için izin limanı yakınında inşa edilmiştir.

Ama bir hızla tutamadım.

pek çok engel

İlk sorun hüküm planları ile ilgili Rusya'dan ekipman ve yedek parçaların teslimi gecikmeler yanı sıra konularla başladı. Bu, yıllık zamanlama gecikmelerini inşaat yavaşlamasına neden ve sonunda. İlk güç ünitesindeki büyük bina 2010 yılında tamamlandı ve Temmuz aylarında yakıt kukla yük ile test başladı. Kısa bir süre sonra, proje diğer daha ciddi engellerle karşılaştı - anlamıyla.

Tamil Nadu eyaletinde elektriğin yaygın sıkıntısı rağmen muhalefet bina biz sonuna yaklaştıkça büyümeye başladı. Halk Hareketi Karşı Nükleer Enerji (PMANE), 2011 yılında yerel köylüler ve balıkçılar bir koalisyon, Japonya'daki nükleer santral "Fukushima-1" Mart ayında felaketten sonra istasyona karşı kışkırtmak başladı. Tamil Nadu kıyıları Japon afet tekrarı yönünde korkulara neden 2004 yılında Hint Okyanusu'nda tsunami çarptı.

NPP engelleme

Eylül ayında, ilk yakıt yükleme sonbaharda yapılması planlanan ve Aralık ayında başlamadan önce, o inşaatın siteyi güvence başladı. 22 Eylül'de Devlet Bakanlar bitkinin güvenliği konusunda endişeleri netleştirmek için bütün işin durmasını talep eden bir karar aldı.

Mart ayına kadar gelecek yıl, protestocular normal çalışmasına imkansız hale vardiya başına en fazla 50 işçiyi geçti. zamanlarda göstericilerin sayısı birkaç bin ulaşmıştır.

Birinci kademenin başlatma

Protestolar gelecek yılın bahar aylarında eyaletinde enerji krizinden zarar edilmiş, elektrik kesintileri 4 GW tarafından neden oldu. Kesintiler Kabine tehdit önceki kararını geri ve nükleer santral "Kudankulam" nin hızlı devreye çağrısında bulundu. Nükleer enerji, ancak, Eylül 2012'de Yargıtay kararına rağmen, deneme karıştığını, yükleme bloke ederek reddedildi nükleer yakıt.

Aynı zamanda, istasyon karşı protestolar yoğunlaştı bazen istasyonunu korumak için polislerin binlerce varlığını gerekli şiddet, dönüşüyor. nükleer santral karşı dava Yargıtay nihayet davayı reddetmiştir Mayıs 2013 yılına kadar tamamlanamadı. Buna rağmen, protestolar ve inşaat sorunlarına gecikme, 1 milyar $ projenin maliyetini artırmıştır.

Temmuz 2013 Düşük güçlü testinde 1 rakamını başlayan ilk blok sonraki aylarda devam etti ve% 100 güç ünitesi Haziran 9. başlatıldı. Nükleer güç ticari kullanımı NPP "Kudankulam" (Hindistan) "Atomtekhenergo" nin eleman yetiştirmek 21 Aralık 2014 başladı.

ikinci gigavat

1000 MW kapasiteli ikinci "Kudankulam" NPP 10 Temmuz 2016 tarihinde başlatıldı. O Hindistan'da 22 inci nükleer reaktör ve ikinci basınçlı su haline geldi.

Bundan sonra, güç üreten biriminin 45 gün içinde elektrik 400 MW üretmeye başladı ve Ağustos ayında şebekeye bağlandı. Elektriğin Nesil giderek, 500'e 750, 900, 1000 MW artacaktır. kurulu gücünün güney ağın ikinci fazda 1.000 MW ekledikten sonra nükleer enerji 6780 MW akım 5780 den artacak Hindistan'da.

uygunluk değerlendirme sistemi yasa ve Nükleer Düzenleme Kurulu (AERB) yönetmeliğinde şartlara kriterlerine ve uyumun tüm özellikleri sonra NPCIL göre, ilk lansman gerçekleşti.

NPCIL söylüyor "Kudankulam" - nükleer santral, farklı gelişmiş güvenlik özellikleri olduğunu, ilgili uluslararası standartlar. Reaktörler Üretimi III + gibi bir pasif ısı giderme sistemi, hidrojen recombiners çekirdek trans akümülatör ve hızlı bor enjeksiyon sisteminin aktif ve pasif güvenlik sistemleri birleştirmek.

puslu umutları

İkinci aşamanın "Kudankulam" NPP devreye erken 2017 için planlanan, Hindistan ve Rusya arasındaki işbirliğinin devamına tabi 6-8 üniteye kadar uzatılabilir. Ülke genelinde 20 tür reaktör inşa planlanmaktadır.

Üçüncü ve dördüncü ünitelerinin Anlaşması 330 milyar rupi (5.5 milyar $) toplamı için Nisan 2014'te imzalandı. Onun uygulanması nedeniyle NPCI hatalı ekipman kaynaklanan bir kaza durumunda bitki tedarikçiden tazminat talep hakkı Nükleer Hasar, Sivil Sorumluluğu 2010 yılında yasaya uymama ertelendi.

Bu potansiyel sorumluluk nükleer malzemelerin uluslararası ticarete ülkeyi açtı NSG ait 2008'den itibaren anlaşmaya rağmen, Hindistan'da iş yapmaya çalışıyoruz yabancı şirketlerin hayal kırıklığı.

uzlaşmacı bir çözüm

Hindistan ve dört yıl süren Rus "Rosatom", arasındaki görüşmede işlem devam etmek için bir çerçeve hazırladı. Şimdiye kadar, Rusya Buna göre, anlaşmaya vardığını tek ülke olan Hindistan, kamuya ait sigorta şirketi Genel Sigorta A.Ş. reaktörlerin her bir bileşenini değerlendirmek ve olası hasarların karşılanması için 20 yıllık sigorta primi aranan olacaktır. Yeni güç ünitelerinin maliyeti bu yeni yaklaşımı yansıtmak için tasarlanmıştır.

Gözlemciler soruları Hint hükümetle yargı özgü olduğunu ortaya olarak bu iddialı planları, meyve vermesi inanmıyoruz ve siyaset nükleer teknolojinin konuşlandırılması geciktirebilir. Bununla birlikte, "Kudankulam" NGS başarı ülkenin enerji sektöründe iyimser olmak için neden nükleer enerjinin korkunç ihtiyacı olmasıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.