ÇirkinlikBahçıvanlık

Hergün Magic: hayatımızda vanilya çiçekler

vanilya aroması hepimizi hayatımızı eşlik: çocukluktan biz gençlik biz parfüm kız arkadaşı veya kendi favori koku ile ilişkilendirmek lezzetli vanilyalı bisküvi kokusunu hatırlıyorum. Sıcaklık ve konfor anıları her kaynaklanmaktadır! Kısa bir süre önce, bilim adamları bulduğu vanilya çiçekler ve bu bitkinin meyvesinden türetilen kuvvetli koku, sakinleştirici ve insan sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi yayıyor kokun. insanlık çiçek büyür ve hangi şartlarda bunun için gerekli olan bu bitki, hakkında bilinen erdiğinde? Bu makale aşağıda sunulmuştur fotoğraf hangi bir vanilya orkide, bu çiçeğin hakkında söylemek, hem de tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Biraz tarih

Aztekler, kutsal içki lezzetini arttırmak için kullandı - - Modern çikolata prototipini Vanilya doğum yeri oldukça halk tarafından değerli edildi Orta Amerika vardır.

ilk Avrupa baharat lezzetleri tatmaya oldu Hristofor Kolumb, çikolata yerel cetvel içki tedavi. Columbus narin lezzet İspanya, Avusturya ve İtalya gibi ülkelerde ilk derecelendirilen Avrupa'ya vanilya getirdiğin. İspanyollar, vanilya aroması sevilen ve haraç çoğu Meksika kabilelerden alarak bölmeler kar satışından elde aldıktan vanilya çiçeği fade sonra oluşan meyvedir. fazla üç asır İspanyol krallığı Eski Dünya'da tek ithalatçısı ve vanilya satıcı oldu. Nedeniyle yüksek maliyetli ve teslim diğer ülkelerin karmaşıklığına biraz sonra bu baharat ile bir araya geldi. Yani, erken XVII yüzyılda, vanilya unlu mamuller, hem de boru ve alkollü içecekler için onun aromalı sigara karışımları eklenecek başladı.

botanik özellikleri

Vanilya, daha doğrusu - vanilya orkide - aktif erkek tarafından kullanılan orkide ailesinin tek temsilcisi (Orchidaceae), meyveler,. yeryüzünün her iki yarımkürede tropikal bölgelere yerli bu bitkinin alt türler, yaklaşık 100 vanilya için her üç kategoride ticari ölçekte yetiştirilir vardır:

  • planifolia;
  • pompona;
  • tahitensis.

Bunların her biri hakkında daha ayrıntılı bilgi için sonradan söyleyecektir.

Tüm vanilya - 40 metreye ulaşabilir doğal koşullarda maşası sarmaşıklar. Doğada, bunlar üzerinde asalak olan kakao ağaçlarının onlar özel sahne yüklemek veya kendilerine dracaena ağaçları böyle bir mahalle muzdarip değildir yanındaki ekili ve tarlaları. Vanilya sarmaşıklar son bir ay içinde büyüme bir metre kadar ulaşabilir, oldukça hızlı bir şekilde büyür. otsu sap vanilya kaynaktan bitki sarılmak ve ağaçlar düzenlenen yardımcı bir hava sayıda köklerinin büyüme sırasında oluşturulur. Bu orkide etli, oval-lanceolate yaprakları.

Aşağıda görüleceği fotoğrafları olan Büyük ve çok güzel kokulu vanilya çiçekler, bir fırça toplanan ve sarı-yeşil renkte boyanmış. Perianth gizli pistil ve sadece erkeklik organı olan bir tüp içine rulo yapılarak bir "dudak" oluşturur bunlardan biri altı yaprakları, oluşur. Benzer çiçek yapısı , yerel arı ve sinek kuşlarının sadece tek tip taşıyabilir tozlaşma için zorlaştırır.

hayatının üçüncü yılında Vanilya çiçek açar, her çiçek sadece bir gün yaşar ile. Çok uzun gelişen vanilya tozlaşma çiçekler, oluşturan, Yumurtalık: - 10 arasında dar bir uzun silindirik meyve uzunluğun oluşturulması - 7'den 9 aya kahverengi bir bölmeli kutusunun içinde 30 cm kahverengi-siyah küçük tohum dolu .. Bu bitkiler 20 ila 50 yaş, uzun süre meyve üretir.

türleri

Rus diline Latince çevrilmiş Vanilya demektir "Pod" ve bugün bitkilerin üç tür birçok favori baharat için yetiştirilmektedir. O Orta Amerika'da bulunan vanilya çiçekler, bugün kullanılan her türlü atalarıdır olduğu unutulmamalıdır.

vanilya

Böylece, en yaygın ve vanilya en güçlü ve tatlı bir aromaya sahip Orta Amerika, Endonezya, Karayipler ve Madagaskar'da yetişir. Bu türün çiçekleri yapay tozlanan yoğun ve hassas koku vardır. Bu bitkinin meyveleri elle hasat edilir, yaygın pişirme ve kozmetik kullanılır.

vanilya ponponlu

Vanilya pompona, Meksika ve Panama'da yetiştirilen, hem de diğer - Daha az yaygın ve kokulu sözde Antiller vanilya olan Orta Amerika'daki ülkelere. Bu tür gıda endüstrisinde özlerinin şeklinde çoğu durumda kullanılır.

Tahiti vanilya

Vanilla tahitensis JWMoore -, meyveleri pişirme kullanılan orkide bir başka tipi, vanilya ve pompona Tahiti vanilya geçen bir sonucu olarak elde edilmektedir. adalarda bu bitkiyi büyütün Fransız Polinezyası, hem de Pasifik Okyanusu diğer bazı güney bölgelerini. heliotropin - Bu tür bölmeler başka tadlandırıcı bileşenleri en vanilin daha az miktarda içerir, ancak. Due Vanilya o meyve ve çiçek notları üstünlüğü ile yumuşak ve aroması vardır tahitensis. mutfak uygulamaya ek olarak, güzel ve kokulu çiçekler koku verici ve farklı alanlarda dekorasyon için tahitensis vanilya büyür.

Nerede yetişir?

Orijinal Vanilya Orta Amerika'da belirli bölgelerinde sadece büyür, ancak varsa bugün birçok tropik ülkelerde yetiştirilir. Bu bitkinin normal büyüme ve gelişme için nemli ve sıcak iklime ihtiyacı vardır. Bu nedenle bitkilerin bir sıcaklık daha yüksek olmayan 30 0 ° C ve daha düşük olmayan 15 0 ° C ve yaklaşık% 80 arzu edilen nem gerektirir. vanilya her türlü çok toprak talep: organik maddeler, iyi bir hava geçirgenliği ve su içinde çözünebilir ve zengin olması gerekir.

Bugün, vanilya ekvatordan 10 ila 20 derece arasında bölgedeki birçok ülkede yetişmektedir: Meksika, Brezilya, Paraguay, ABD, Batı Afrika Devletleri ve Fransız Polinezyası adalarında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.