ÇirkinlikBahçıvanlık

Bamya: yetiştirme ve bakım

çok karmaşık denilen olamaz ekimi hangi Bamya, birçok kendi bahçe ve bahçe araziler üzerindeki ekimi düşünüyorsun nedeniyle hangi yararlı özelliklerinin bir numarası vardır. Aslında, bu bitki yenilebilir ebegümeci ve mükemmel bir besindir. Seni ondan patates püresi, salata veya çorba pişirebilirsiniz. Bağırsak hastalıkları bulunan insanlar için çok uygundur. Kurutulmuş bamya tohumu genellikle kahve yerine kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan Amerikan ve Afrika kıtasının içindedir. görünüm gelince, bu bitki bakla şeklinde farklı sarı çiçek ve meyveler olduğunu. Onun kök kalın ve kök neredeyse hiç şubeleri bulunmaktadır. Bamya yüksekliği çeşitli bağlı olarak, 0.3 ila 2.5 metre arasında değişir.

Eğer, bamya gibi bir bitki olması karar verirken göz önünde gereken ilk şey - o büyüyen nem, ışık ve ısı büyük miktarda ima eder. toprak olarak, verimli olması gerekir ve kültivasyonu için gayet uygun bir humus ve gübre olup. Bir tuz, bataklık veya kil topraklarda ölür. Işığın bir sürü gerektirir ekimi hangi bamya, gibi ekinlerin için, kuzey rüzgarlarından korunmuş güneşli alanları seçmek daha iyidir. için ideal sıcaklık tohumlarının çimlenmesi 20-25 derece - 13 ila 15 derece arasında ve tesisin kendisi içindir. Bu kadar fazla sayıda için cilt tahrişi ve yanma hissi şeklinde kendini gösterir ki, alerjiye neden olabilir çünkü eldiven olmadan bamya, son derece istenmeyen bir dokunma unutmamak gerekir.

Şimdi bırakarak bahsedelim. ilk şey Bamya gibi bir bitki sitenizi yapmak için yapmanız gereken - fide satın alın. büyümeleri 150 gün kadar sürebilir sonra Genç bitkiler, Nisan ayının ikinci yarısında bireysel kaplarda ekilir. yaklaşık bir aylıkken Nakledilen açık zemin tesislerde. En az Mayıs ayı sonunda - çok daha sonra ise bunu gerçi Ancak, tohum, toprağa doğrudan ekilen edilebilir. Bundan önce, tohumlar onlar şişer sağlamak için, birkaç saat ıslatılır. tohum ekim delikleri arasındaki boş alan en az iki ayak olması gerekirken, yaklaşık beş santimetre derinliğinde, gerçekleştirilir.

tohumun çimlenmesi en fazla beş yıl süreyle saklanır ve genellikle birkaç hafta içinde filizlenmeye. çiçekli başlar ektikten sonra iki ay. Hiçbir durumda yaklaşık beş gün içinde, onlar pekiştirmek ve yenmez hale toplama meyve ertelenemez. bamya makasla iyidir kesin.

Bamya: yetiştirme ve bakım

Çok önemli zaman bitkilerin geri çimdik. Bu bamya 30 cm'lik bir yüksekliğe ulaştığında yapılır. Prosedür meyvenin ortaya çıkışım hızlandırdığı gösterilmiştir sağlar. tohum toplamak amacıyla, meyve kurutmak için çalılar üzerinde tutmak gerekir. Başka kültür gibi bamya zararlılar tarafından zarar görebilir. önlenmesi için böcek ile tedavi tavsiye edilir.

Eğer her şeyden basit ipuçlarını izleyin, site bamya (makalede sunulmuştur fotoğraf çiçekli ve meyve numunelerinin) gibi güzel bitkiden dekore edilecek emin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.