Tarım

Havuç: büyüyen ve bakımlı. Yeni başlayanlar için ipuçları

Havuç, miktarı açısından sadece biber üreten değerli bir karoten kaynağıdır. Ayrıca havuç bileşiminde vitaminler B1, B2, K, C, folik asit, kalsiyum tuzları, fosfor, demir, iyodür bulunur. Havuç suyu, halk tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, kardiyovasküler hastalıkların, karaciğer ve böbrek hastalıklarının tedavisinde içki içeceği gösterilmiştir.

Ülkede bir sebze bahçesine karar verirseniz, havuç bitirmeyi unutmayın. Büyümek ve ona bakmak zor değildir, ancak hasat edilen ürün kullanışlı olduğundan emin olabilirsiniz. Havuç çiğ kızartılmış, haşlanmış, salatalara, çorba vb. Eklenebilir.

Büyümekte olan havuç teknolojisi açık alanda ve seralarda yetiştirmeyi sağlar. Doğrudur, yaz koşullarında, havuçları yataklara düşürmek en kolaydır.

Havuç, yetiştirme ve bakım

Bu tip sebze, büyüme koşullarında biraz zorlanıyor. Havuç güneşli yerleri ve en önemlisi gevşek zemini sever. İkinci özelliği nedeniyle, uzun ve pürüzsüz büyür. Bu veya bu tür bir toprağın bir mahsül yetiştirmek için uygun olmadığı gerçeği, çirkin görünüşünü söylüyor. Ekim bitkisinin toplanması sonbaharda yapılır. Kazılmış olmalı, sonra gübre ve humus uygulanmalıdır.

Dikim için tohum hazırlamaya özel dikkat gösterilmelidir. Aslında, havuç tohumlarının, nemi tutan ve vermeyen uçucu yağlar içermesi, böylece kültürün çimlenmesini engellediği. Bunu önlemek için, tohumlar filizler görünene kadar suya batırılır. Genellikle yaklaşık 10 gün sürer.

Havzada açık havada yetiştirme, özellikle tohumlar çimlendirilmemişse mümkün olduğu kadar erken başlatılmalıdır. Yaklaşık rakamlar: 20-25 Nisan erken çeşitleri ve 25 Nisan-5 Mayıs arası yenileri için.

Dikimden önce, kökleri, yabani otları ve büyük taşları çıkarırken yataklar gevşetilmelidir. Ekim iki şekilde olabilir: Tohumları aralarındaki mesafeyi izlemeden yivlere dökebilirsiniz. Bu durumda, havuç büyüdüğünde, inceltmeyi, her bitki arasında 20-22 cm'lik bir mesafe olacak şekilde yapmak gerekecektir. Sıralar arasındaki mesafe yaklaşık 12 cm'dir. İkinci yöntem, tohumlar belirli bir mesafeye önceden ekildiğinde, Sonra inceltmeye ihtiyaç duymazlar. Tohum dökmeden önce yivler sulanmalıdır (kırmızı potasyum permanganat çözeltisi kullanabilirsiniz), onlara humikum eklemeyin. Mümkünse havuç yatağı, zemin ile malzeme arasında kısa bir mesafe olacak şekilde bir film ile kaplanmalıdır. Film, ilk gerçek yapraklar göründüğünde kaldırılabilir.

Kök salmış havuç bakımı, sulama, ot kaldırma, inceltme (gerekirse), gübreleme ve haşere kontrolüne indirgenir. Canlı büyüyen ve sevecen olan havuç, iyi bir hasat verir. Bu nedenle aşırı büyümemesini, nem ve besin maddeleri kullanmamasını sağlamak önemlidir. Sulama, hava koşullarına bağlı olarak orta derecededir. Havuçların çimle büyümediğinden emin olunmalıdır, aksi takdirde verim çok düşük olacaktır. Zemini gevşetmek ve sulamadan sonra daha iyi yapmak havuçları oksijen ile zenginleştirir. Beslenme hakkında konuşursak, sezonun iki katı yapılmalıdır. İlk gübreleme filizlerin ortaya çıktıktan yaklaşık bir ay sonra, ikinci gübreleme ise birinci günden yaklaşık iki hafta sonra yapılır. Besin çözeltisi aşağıdaki gibi olabilir: 10 litre su için 1 st.lozhka nitroammofoski veya nitrofoski. 1 m2'ye 5 litre sulama. Sonbahara daha yakın hasat yapmaya başlayabilirsiniz. Havuç, yetiştirme ve bakımın doğru olduğu, gerekli şartların tamamı karşılanırsa, küçük bir arsa bile olsa iyi bir hasat elde edecektir. Bir şey bu kültürün hoşuna gitmezse, o halde tüm "kökler" eğri ve küçük, besin maddeleri ve vitaminlerden yoksun olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.