SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Hastane pnömoni: patojenler, tedavi ve önleme

Nozokomiyal pnömoni - patojenik bakterilerin etkin yaşam etkisi altında vücutta meydana gelen akut bulaşıcı bir süreçtir. Hastalığın karakteristik özellikleri büyük bir sıvı hacmi iç birikimi ile pulmoner solunum yolu lezyon kartıdır. Sızıntı sonra sızan ve renal doku hücreleri nüfuz eder.

Hastane kökenli pnömoni için güncellenmiş ulusal kılavuzlar

2014 "Solunum Derneği" dan başlayarak dünyaya tanıttı klinik kılavuzlar. Onlar hasta nozokomiyal pnömoni ilerledikçe şüphesi bulunmadığı durumlarda bir tanı ve tedavi için bir algoritma dayanmaktadır. Uzmanlar, klinisyenler, sağlık çalışanlarının geliştirdiği Ulusal kılavuzlar, akut solunum enfeksiyonu ile karşı karşıya.

Kısaca, algoritma dört noktadan oluşur.

 1. Eğer hastaneye gerekip gerekmediğini belirleyin. Hasta açıkça solunum sıkıntısı eksprese edilmesi halinde bir pozitif karar yapılır bir azalma doku perfüzyonu, akut kendini zehirleme, bilinç bozukluğu, dengesiz yüksek kan basıncı vardır. Oldukça en az bir belirti belirleyen hastanede yerleştirilmek üzere.
 2. Hastalığın nedenini belirlemek. Bunu yapmak için, hasta biyolojik materyallerin laboratuvar çalışmalarında bir dizi reçete edilir: Kan kültürü, bir damar, bakposev balgam, yüksek hızlı testinden kültür antigenurii bakteriyel doğasını belirlemek için.
 3. Tedavinin süresi belirlenmesi. Hastalık bakteriyel kökenli olmakla birlikte, gerçek nedeni kurulmuş olması şartıyla, tedavi on gün içinde yapılır. Çeşitli komplikasyonlar veya ekstrapulmoner odak terapötik sahasında 21 gün öncesine kadar olabilir.
 4. Önlemler gerekli yatan hasta kalmak. Ciddi durumda, solunum veya non-invazif ventilasyon ihtiyacı olan hastalar.

Ayrıca ulusal yönergelerde önleyici tedbirleri reçete. En etkili ağırlıklı kronik pnömoni ve insanlar büyük yaş grubu olan hastalar için tayin, grip ve pnömokok aşısı olduğunu.

Özellikle toplum kökenli pnömoni

toplum kökenli - Toplum kökenli pnömoni hastane başka ortak adıdır. Hastalık bakteriyel etiyolojisi enfeksiyona neden olur. Enfeksiyonun ana rota - ortamı. Bu duruma göre, gibi olacaktır belirlenmesi aşağıdaki gibidir: sağlık bakım uygulamaları hastada enfeksiyon taşıyıcılarla, yukarıda temas değildi, burada iltihaplı akciğer lezyon kart, damlacıkları ile elde edilmiştir.

Toplum kökenli ve vücut patojenleri (pnömokok, Haemophilus influenzae, Klebsiella) karşı mümkün olduğunda bakteri orijinli nozokomiyal pnömoni genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda teşhis. Bunlar burun kanalları yoluyla akciğerlerin boşluğuna nüfuz.

Risk grubu kronik akciğer hastalıkları olan daha küçük yaş grubundaki çocukları ve hastaları kapsamaktadır. Bu durumda, etkeni Staphylococcus aureus olduğunu.

nozokomiyal pnömoni Toplum kökenli: Hastalığın sınıflandırma prensiplerini

parametreleri tarafından sınıflandırmak pnömoni uygun tedaviyi geliştirmek için:

 • hastalık organizmasının koruma fonksiyonlarının azalma eşlik değildir;
 • Hastalık bağışıklık sistemi zayıflamış arka planı ortaya;
 • AIDS akut aşamasında ortaya çıkan bir hastalık;
 • hastalık, diğer hastalıklar ile bağlantılı olarak oluşturulan.

Genellikle tanı onkoloji veya hematoloji fonunda azaltılmış bağışıklık şeklinde bir sorun var hastalarda teyit edilir. Ayrıca, risk grubunda hastalar uzun süre yüksek dozda için steroid. Hastalığın, kronik bağışıklık patolojileri olan hastalarda ortaya çıkan Ayrıca, zamanlar vardır.

Buna ek olarak, ayrı bir kategori pnömoni bu tip aspirasyon olduğunu sayılabilir.

Doktorlar her türlü kökenli mekanizmasında bu noktada dikkat aspirasyon pnömonisi hastalık geliştiği ile temas halinde yabancı cisimler vardır.

Özellikle hastane pnömoni

Bu kavram, akciğer bölümünde enflamasyon enfeksiyondan sonra yaklaşık 72 saat sonra gösterilmiştir hastanın tıbbi durumu konulur. tehlike hastane hastane pnömoni elbette doğanın karmaşık ve çoğu zaman ölümle biten gerçeği yatıyor. En tıbbi maddelere karşı dirençli tıbbi kurumun duvarları yaşayan bakterilerin neden olduğu, nedenle ilk zamanlı doğru antibiyotik bulmak çok zordur.

Hastane Hastane pnömoni: Hastalığın sınıflandırma esasları

Hastane nozokomiyal pnömoni Öncelik tipi enfeksiyon adımında sınıflandırılır:

 1. Erken evre - Bir hastanede bir hasta bulmakta ilk beş günü içinde hastalığın belirgin belirtileri göstermeye başlayabilir.
 2. Geç evre - semptomların tezahürü beşten fazla gün geciktirilir.

Hastalığın etiyolojisi bağlı üç türleri şunlardır:

 1. Aspirasyon hastane pnömoni.
 2. Ameliyat sonrası.
 3. Vantilatör ile ilişkili.

Tip sunduğu sınıflandırma koşullu olduğunu ve çoğu durumda karışık halde pnömoni tanısı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu da, büyük ölçüde hastanın durumu ağırlaştırmaktadır ve kurtarma şansını azaltır.

özlem

Hastalığın Sunan formu en yaygın olanıdır. Enfekte nazal mukus pulmoner departmanı giriyor, orada otoenfeksiyon gövde.

Sıvı nazofarenks - patojenik bakteriler yiyecek için ideal bir yer, bu yüzden, bir zamanlar akciğerlerde, mikroorganizmalar aktif çoğalmaya başlar ve o aspirasyon pnömonisi gelişimine katkıda bulunur.

ameliyat sonrası

pnömoni türüne Sunan 100 üzerinden 18 klinik durumlarda teşhis edilir ve sadece ameliyat geçirmiş hastalarda bulunur.

Bu durumda, enfeksiyon nazofarenks sıvısı ilave edilmiş ve az tehlikeli mide salgıları, yalnızca için, aspirasyon pnömonisi de aynı şekilde gerçekleşir. Ayrıca, hastanın tıbbi aletler ve cihazların enfeksiyon ekarte yok. bir boru ya da kateter enfeksiyonu yoluyla kolayca alt solunum yolunun yayılabilir.

Vantilatör ile ilişkili

açısından uzun bir süre olan hastalarda teşhis yapay akciğer havalandırma. Güvenli dönemi her geçen gün aşağıdaki pnömoni gelişmesi riskini artırır, bu durumda 72 saatten fazla değildir.

Hastane pnömoni

Hastane pnömoni hastane genellikle pnömokokların neden. Böyle tanı 30 ila bütün klinik vakaların yüzde 50 bulunmaktadır.

En az etkin bakterisi olan Chlamydia, Mycoplasma ve Legionella vardır. Onların etkisiyle, pnömoni gelişen değil% 30'dan fazla ama en az% 8'dir.

En muhtemel bulunabilir bozukluğu şiddetli aktiviteli fonunda ortaya çıktı: Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Klebsiella enterobakterilerin ve.

Yine nozokomiyal pnömoni diğer patojenler - grip virüsleri sınıf A ve B, parainfluenza, adenovirüs, solunum sinsityal virüstür.

Mycoplasma ve Legionella - salgınlarda, ortaya çıkmasına neden olabilir hastane pnömoni agresif tip en sık patojenler. İlk durumda, çoğu kez hasta ergenler ve 25 yıla kadar genç yetişkinler. Bir Legionella enfeksiyonu halka zihin, lavabo ve diğer, örneğin, su, ile gerçekleşir.

Modern teşhis yöntemleri

Bir hasta pnömoni, toplum kökenli türü varsa, bu genellikle fiziksel muayene ile teşhis edilir. Her klinik durumda, hastanın durumunu ve hastalığın belirtilerini izlemek rahatlığı için ayrı bir kart veya tıbbi geçmişi başlatmak.

aşağıdaki gibi Aşamalı ayakta tedavi teşhistir:

 • Akciğer grafisi - Çeşitli düzlemlerde akciğerlerin durumuna resim projeleri röntgen teşhis yöntemi. Karanlıkta varlığında, yoğun noktalar teşhis doğrulanır. Tanı iki kez gösterilmiştir: Tedavinin başlangıcında ve antibiyotik tedavisinin ardından.

 • Laboratuvar testleri - Hasta analizi ve lökositler, glukoz ve elektrolit toplam sayısının belirlenmesi için kan bağışı için gereklidir.
 • Mikrobiyolojik çalışmaları - plevra sıvısı ve alt solunum sisteminin boyama analizi gerçekleştirilmiştir idrarda antijenlerin varlığıyla tanımlanır.

Bu tanısal işlemlerden sonuçların kesin tanı ve tedavi planı gelişimi için yeterlidir.

hastaların tedavisi için öneriler

nozokomiyal pnömoni tedavisi için klinik rehberler antibiyotik geniş spektrumlu reçete meselesi gibidir.

ilacı değiştirmek için hekimin yetki anket sonuçlarını aldıktan sonra başlangıçta daha verimli empoze edildi. baz patojenik mikroorganizmaların şeklidir.

nozokomiyal pnömoni hastalarının tedavi prensipleri

nozokomiyal pnömoni tedavisi uygun antibiyotik olarak, rejimi, uygulama ve dozaj şekli, seçiminde oluşur. Sadece hekim ilgilenir. Bu tedavinin bir parçası solunum yolu iyileştirme (biriken sıvının çıkarılması) tedavisidir aynı zamanda.

Önemli olan nokta fiziksel aktivite durumunda bir hastayı bulmaktır. Sen nefes egzersizleri ve mekik şeklinde küçük bir egzersiz yapmalıdır. durumu ağır olan hastalar, hemşireler yardımcı olur. Bunlar, sıvı bir yerde durgun etmez sağlayan, hastanın pozisyonu düzenli bir değişiklik yapan.

ayrıntılı olarak hekime tanımlamak nozokomiyal pnömoni önlenmesi, yardımcı olacağını tekrarlayan hastalığını önlemek.

antibiyotik tedavisi

Kasıtlı ve başparmak: mücadele bakteri hedefleyen Tedavi, iki türü vardır. İlk olarak, tüm hastalarda tip ampirik olarak tedavi edilir ve etken madde belirlendikten sonra, tayin reji.

Bir kurtarma için en önemli şartlardır:

 1. Uygun antibiyotik tedavisi geliştirmek.
 2. antimikrobiyal kullanımının azaltılmasının.

antibakteriyel ilaçların almak ve dozları, kendi kendine değiştirme ilaçlar kabul edilemez ancak hekim olabilir.

kurtarma için tahmini

Seçilen doğru ilaç olarak, hastalık ve benzeri gibi veya tedavi hasta sonucu genel durumuna şiddeti aşağıdaki gibidir: kurtarma, hafif bir iyileşme, tedavi başarısızlığı, relaps ve ölüm.

nozokomiyal pnömoni olarak ölüm olasılığı toplum kökenli formda çok daha fazladır.

önleyici tedbirler

nozokomiyal pnömoni önlenmesi karmaşık tıbbi ve epidemiyolojik önlemleri temsil:

 • ilgili hastalıkların zamanında tedavi;
 • kural ve hijyen standartlarına uygunluk;
 • immünomodülatör maddeler alınması;
 • Aşılama.

Sıvı birikimi, fiziksel aktivite tükürme, ağız boşluğu düzenli sanitasyon: - nüks önlemek için - basit kurallara uyulmasını izlemek için Hastanın durumunun geliştirilmesi çok önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.