FormasyonBilim

Gezegenin nüfusu: gelişme sayısı ve eğilimleri

Şehirler ve ülkelerde, her yıl nüfus artmaktadır. Bu kalıp artma eğilimindedir. Gezegenin artı nüfusu mevcut kaynaklarda bir azalmaya yol açar. Ve bu rakam artmaya devam ediyor.

Nüfus Hindistan'da en aktif şekilde büyümektedir ve bu süreci hala sınırlamak mümkün değildir. Çin'in mutlak güçlü olduğu gerçeğine rağmen, ülkede yaklaşık 1.60 milyar insan var, ancak büyüme oranları sürekli olarak azalıyor. Önümüzdeki yıllarda, insanların büyük çoğunluğunun Hindistan eyaletinde yoğunlaşması beklenebilir. Bu iyi bir sonuç değil, çünkü bir yerde büyük bir nüfus birikimi ekonomiyi baltalamaktadır.

Şu anda, dünya nüfusu yedi milyondan fazla insandır!

Bugün halihazırda yükselen ekonomilerde yiyecek sıkıntısı var ve üretim olanakları zirveye ulaşıyor. Şehirlerin büyümesinin bir sonucu olarak serbest tarım alanlarında azalma var.

Son on yıllarda, kentleşme süreçleri önemli ölçüde hızlandı ve sonuçlar kimsenin sırrı değildi. Durumunun felaket doğasını anan Çin, nüfusu azaltmak, doğum oranını sınırlamak için tedbirler almaya başladı. Bu ülkede bu süreçler tamamen kontrol altına alınmıştır. Sonuç olarak, Çin'de belirli bir istikrar vardı.

Birçoğu, gezegenin nüfusu açısından hangi ülkenin üçüncü sırada olduğunu merak ediyor. İstatistikler, bunun ABD olduğunu gösteriyor. Şimdi bu durumda yaklaşık 310 milyon insan var.

Bununla birlikte, gezegendeki küçük şehir devletleri, örneğin Vatikan var. Bu şehir hem boyutu hem de vatandaş sayısı bakımından çok az, bu sayı 1000 kişiden fazla değil.

Gezegenin nüfusu da yoğunluk gibi bir gösterge ile karakterize edilir. Sakinlerin yoğunluğundaki liderler küçük ülke-şehirler: Singapur, Monako ve benzeri diğer büyük şehirlerdir. Daha sonra maksimum yoğunluk Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde (Tokyo) gözlenir. Çin ve Hindistan, bu ülkelerden yoğunluk bakımından biraz geride.

Gezegenin nüfusu da sayılardaki yüzde artış gibi bir göstergeyle karakterizedir. Burada sıcak güney bölgelerinin avantajı belirtiliyor. Örneğin, BAE'de bu gösterge yüzde 4 civarındadır. Liderlerin listesi Afrika ülkelerinin çoğunu içeriyor . Hindistan'da sadece% 1.50 faiz artışı, Çin% 0.60 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte, aşırı nüfus artışı kadar nüfusun doğal bir gerilemesi olan ülkeler de var. Rusya da istisna değildir. Bugün, nüfus düşüşü yıldaki toplam nüfusun% 0,1'ini oluşturuyor. Ve bu, ülkeye gelen tüm göçmenleri hesaba katıyor. Rusya Federasyonu nüfusunun yoğunluğu da çok düşüktür ve bu çok sayıda boş araziden görülebilir. Genel olarak, yılın başında ülkenin toplam nüfusu 143.30 milyon kişiydi. Tabii ki, ülke bu puanlardaki son satırları işgal etmiyor, ancak yabancıların neredeyse ilk onda kaldı. Bununla birlikte, bir önceki yıla göre doğum oranında olumlu bir eğilim vardı.

Nüfus açısından, gezegenin nüfusu gerçekten düzensiz dağılmıştır. Ayrıca insanların yaşam kalitesiyle ilgili böyle bir düzenlilik vardır. Ülkenin yoksulluğu, içindeki insan sayısı ve doğum oranı artar. Öyle görünüyor ki, her şeyin tersi olmalıdır. Fakat zengin ülkelerin kendi ilkeleri vardır, çok fazla insana ihtiyaçları yoktur. Bu, değiştirilmesi gereken genel demografik duruma da yansımaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.