FormasyonBilim

Yadsımanın yadsınması yasası: kavramının ve örnekler özü

mantığında Olumsuzluk gerçeğe uymuyor herhangi bir açıklama çürütme eylemi denir. Aynı zamanda bu hareket, yeni bir tez gerçekleşir. Reddi Yasalar kısaca yeni bir şey, iptaline oluşumu ve ardından eski yerini alır. bu hükmü uygulamak başladığında? yadsımanın yadsınması yasası nedir? Örnekler ve açıklama daha sonra kağıt verilecektir.

genel bilgiler

gördüğünüzde yeni bir şey eski iptal edilir. Böylece, yeni bir gerçeğin önceki varlığının geçerliliğini reddediyor. Bu terimi kullanan ilk kimdi? İlk defa bu kanun Hegel tarafından kullanılmıştır. Bununla beraber düşünür gerçekliğin döngüsel gelişimini anlattı. gerçeklik bir faaliyettir yana en Mutlak Fikir ait ve bu nedenle - ve Mutlak Aklın:

 • Her şeyden önce, bir şey uygulanması fikri, o zaman makul. Sonuç olarak, faaliyetler o Reason için kaynağında sağlar.
 • Fikir, ikinci olarak, malzeme değildir. Akla ilgili herhangi bir işlem kaynağı değil, aynı zamanda bir bütün olarak doğası gereği sadece olduğunu izler.

Aklın herhangi aktivitesinin doğası

herhangi Akıl, Mutlak dahil hiçbir şeyden Yürütme, tam reddi (kalıcı iptal) onlar devlet tarafından takip her devlet mevcut bulunmaktadır. Yeni olgun iç çelişkiler ortaya çıkan. Nasıl inkar yasasını bürünebilir? İç çelişkilerin özü akılda olgunlaşan ve mevcut durumunu yürürlükten kaldıran bu olay sadece önerilmiş ve onaylanmış tanımlar, kavramlar veya fikirler kaldırılması olmasıdır. Şimdi, o nedeniyle kendi iç düşünme hareketine terk etmek vardır. Bu devlet - ilk bunun inkarının - kendini ters iç aklın ortaya çıkması. Böylece, yeni bir şeyin ilk tezahürü vardır. çelişkinin Mind Gelişen - hiçbir şey ama eski içeriğin iç vazgeçiş değildir. Aynı zamanda düşünce bazı aktivite ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma anlayışı ve durumu çare bulunması gerekmektedir.

Aklın Daha faaliyetleri

Yukarıda inkar ilk tezahürleri bir örnek oldu. Bu süreç ayrıca teşvik eder ve göründüğü tüm neyi çözmeye iter. yürütülen çelişkilerin kaldırılması için oldukça aktif çalışması olduğunu düşünerek çıktı. çelişkiyi şiddetlenir - durumu çözmek için, eski kaldırılmış olur yeni içerik sebebi, üretmek zorundadır. durum er ya da geç ortadan kalkacaktır çözülmedi sonra, aklın yeni içerik ve devlet olacaktır. Böylece, çalışma çift olumsuzlama yasası - ilk ret kaldırılması. Sonuç olarak, iç çelişkilerin şiddetlenmesi yoktu. Bundan da birinci olumsuzluk bir çelişki tespit olduğunu izler. Bu durumda, ikinci - onun izni. olumsuzlama kavramının tanımlanması, inkar yasası Aklın yeni bir devlet oluşturma bir süreç olacaktır. İç çelişkiler ve bunların çözünürlük ve Aklın yeni içeriğinin oluşum alevlenmesi ile karakterize edilir.

Aklın meydana gelen süreçlerin özü

yadsımanın yadsınması Diyalektik yasa kademeli Aklın karmaşıklığı artış ve ileri hareketinin, devlet komisyonu ifade eder. Adım adım düşünme basitten karmaşığa gider. yadsımanın yadsınması Hegel'in yasası Mutlak Fikir geliştirilmesidir. Sonuç olarak, dünyanın ilerlemesi gerçekten Mutlak Aklın kendi iç kendine hareket, kendini mükemmellik. Bu işlem sırasında, siklik yani, fazların aynı tip vardır.

gerçekliğin gelişim Aşamaları

 1. Tez. Bu adım orijinal olarak belli bir akım gerçekliği, evlat edinme varsayan, oluşumdur.
 2. Antitez. Bu aşama, orijinal veri kendisinin de, karşıt bir süreçtir. Onun kendini inkar mevcut durumuna ve yeni bir yol hareket kaldırılmasıdır bazı tartışmalara gibi onun içinde büyüyen şeklinde tecelli - çözünürlüğüne kadar.
 3. Sentezi. Bu adım, içsel bir çelişki kaynağının uzaklaştırılması, ortadan kaldırılması oluşur. Yani nedeniyle yeni bir devletin oluşumuna, birinci datum reddi reddi olduğunu.

ahenkli devlet

yadsımanın yadsınması yasası göz önüne alındığında, yeni bir devlet eski verili oluşur görebilirsiniz. İçinde varolan herhangi çelişkilerin uyumsuzluğu aşmak belirtilmektedir. Bu yeni durum ile bağlantılı olarak her zaman inkar açıklanandan daha uyumlu. aklımızda hakkında konuşursak, bu durumda uyum gerçeğe yakın bir büyük ölçüde ifade edilecek ve fiziksel süreçler hakkında konuşmak eğer - yaklaşımda dünyanın gelişiminin tamamlanmasında Mutlak Fikir koyar hedefe.

gelişme

Hegel'e göre gelişme yasası doğrusal olarak yukarıya artar gerçeklik durumlarının bir dizisi olarak tanımlanamaz. Bu süreç çelişkilerin sürekli oluşumuna durmaksızın. Çalışmanın birinci aşamada nedenle diyalektik sentez adıma geçilir. Yani hepsi başından itibaren başlar. Böylece, yadsımanın yadsınması yasası bile daha yeni ve mükemmel kaliteye sahip, aslında kendi orijinal gerçeğe dönüş olduğunu. Bu gelişme ile bağlantılı olarak bir sarmal içinde gerçekleşir. Bu bir çifte negatif sonra orijinal durumuna geri kalıcı dönüşü gerçekleştirdi. Bu başlangıç durumunda zaten gelişme daha yüksek bir düzeyde olacaktır. Progresif yolu - en düşükten en yükseğe kadar yön - daha fazla karmaşıklık, her yeni aşamada içeriğinin uyumu sağladı. Bunun nedeni kendi içinde (Hegel) olumsuzlaması kendi karakteri, metafizik değil gerektiği gerçeğine olur. Bu yüzden farklı nedir? İlk olarak, metafizik reddi silinmeleri ve eski tam son giderme işlemidir. çelişki Eski ikinci ilk ikamesi ile yeni bir değişimi ortaya kendini gösterir. Diyalektik olumsuzluk orijinal olduğunu yeni tutma tüm iyi eski bir geçiştir.

Felsefede Reddi yasası - En iyi hareketli

gerçeklik sürekli bir çelişki tespit hangi boyunca oluşmuş sürekli genişleyen spiral sırasında. Bu kendini inkar nasıl ve daha sonra tespit edilen farklılıklardan kendisini izni reddi inkar eder. Böylece her biri gerçeklik daha karmaşık ilerici içerik haline gelmektedir adım. Eski onu reworking, olduğunu, tüm iyi tutulması, hem de tamamen yeni tahrip olmadığı gerçeğinden toplam gelirin genel anlayışa göre, daha yüksek bir yeni bir seviyeye yükseltir. Başka bir deyişle, yadsımanın yadsınması yasası sabiti her seferinde farklı ilerici yenilik gerektirir. Bu gelişmekte olan gerçekliğin ilerleyici doğası belirler.

sonuçlar

yadsımanın yadsınması hukukun temel anlamı birkaç hükümler ifade edilebilir:

 1. Ya o ilk bir çelişki birinci olumsuzlamasıydı tespit ve sonra ikinci izin verilir.
 2. sürecin sonucu eski ve yeni onay yok edilmesidir.
 3. yeni bir gelişme durmaz zaman olduğu gibi yeni tüm sonsuza dondurulacak etmez. Bu yeni bir inkar var, yeni bir çelişkiyi kurdu.
 4. Gelişme alt üst, eski yeni aşarak, sonsuz sürekli yedek olarak, ardışık çatışmaların sayısız olarak görünür.
 5. Nedeniyle eski reddederek, yeni değil sadece korur, aynı zamanda olumlu özelliklerini geliştirir, gerçeği bir bütün gelişimi ilerici olur.
 6. süreç belli özelliklerin tekrarlanmasını ve onların yeni yüksek alt aşamaların yanlarını sağlayan bir sarmal içinde gerçekleşir.

Sonuç

Dünya gelişiminin idealist anlayışına atıfta Reddi Yasalar, felsefi akım materyalist anlayışının şekillenmesinde uygulanır. Marx ve Engels'e göre, çelişki en maddi gerçekliğin ilerlemesi önemli bir unsurdur. Bu durumda, örneğin, kabuğun oluşumu birkaç geçirildi jeolojik dönemler. Sonraki her çağ geçmişin temelinde başladı. Yani bu durumda, olan, eski yeni yalanladı. Organik dünyada hayvan veya bitkilerin Her yeni türler geçmişten doğar ve aynı anda bir çelişki (iptal) 'dir. insanlık tarihinin kanunun örnekler bulmak mümkündür. Örneğin, ilkel toplum köle geldi yerine, bu, sırayla, hangi dayalı feodal sonradan ortaya çıkan benzeri kapitalizmi ve yerini aldı. Olumsuzluk bilgi, bilimin gelişimini teşvik eder ve her yeni teori olarak eski iptal olduğunu. Ancak, bu yeni ilişkinin yeni dönüştürün eski en iyi tasarruf kaydedilir ve önceki birdir. Örneğin, yine de ortaya çıktığı dayanarak daha düşük yüksek organizmalarda aksine karşı daha düşük hücre yapısını korumuştur. Genel olarak, diyebiliriz inkar yasası diyalektik materyalizm maddenin iç özelliklerine göre belirlenen bir düşünce geliştirir hangi hukuk, toplum, doğa, olarak kabul edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.