FormasyonBilim

Doğum oranı

Rusya (ve diğer ülkeler) arasında doğal nüfus artışı ölüm ve doğum arasındaki farktan oluşur. numara ölü doğmuş sayısını aşması gerekmektedir. Avrupa'da bu rakamın Rusya Federasyonu minör farklılıklar vardır. Ancak, Avrupa ülkelerinde göç dahil nüfusun çok yaygın mekanik büyüme vardır. Bu bağlamda, çoğu ülkede yaşayanların sayısı Batı Avrupa artmaktadır.

Doğal nüfus artış hızı istatistiklerine göre ayarlanabilir. Bu hızla faktörler çok sayıda etkiler.

Yani, örneğin, doğum oranı toplumda yerleşmiş sosyoekonomik yapının doğasını, hem de vatandaşların yaşam koşullarını etkilemektedir. Ancak bu bağımlılık doğrudan olarak kabul edilmez. Örneğin, üretim ve kamu hayatına daha aktif kadınlarda katılmaya başlıyor, doğurganlık ailenin maddi durumuna artışa rağmen, düşmeye başlar. Bu gerçek ana nedenlerinden biridir neden çocuk sayısı aynı ve hatta bazen daha az, nispeten varlıklı ailelerde hangi oranla bağlantılı olarak az zengin. Aynı zamanda, daha yüksek gelir doğurganlık bir artış uyarabilir.

Dini ve milli geleneklerin doğum oranı, hem de toplum içinde muhafaza edilmiştir derecesi üzerindeki etkisini dikkate almak gereklidir. Aynı derecede önemli seviyesidir orta yaşlı, ailenin, iklimsel özellikler, doğa yerleşme temelleri gücü derecesini evlenmek hangi.

Tabii ki, doğal nüfus artışı üzerinde olumsuz etkisi savaş var.

ölüm oranı toplumda sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve gıda kültürünün derecesi ile, öncelikle vatandaşların refah düzeyi ile ilgilidir.

Yukarıda belirtilen tüm nedenler insanların mekansal dağılımında büyük farklılıklar yaratarak doğal nüfus artışı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Örneğin, Kuzey Kafkasya'da ve Volga bölgesinde bazı alanlarda da sürmesini çok çocuklu aileleri. Bu alanlarda büyük bir doğal nüfus artışını kaydetti. Sigara Siyah Earth bölgeler gençlerin çıkış ile ilişkilidir yaşlılık, insanların oranı oldukça yüksektir. Son 50 yıldır Sibirya ve Uzak Doğu toprakları olarak, numara Avrupa bölgelerinden insan akını nedeniyle artmaktadır. Bu da, doğal gelişimini arttırır.

vatandaşlarının sayısı çizici kitaplar sivri ilk göstergelerinden arasındaydı. Rus endeksleri değişikliklerin uzun bir geçmişi sayısız savaşlar, kırpma arızaları, salgın başta olmak üzere ilgili idi boyunca. 1897 yılında ülkede gerçekleştirilen ilk nüfus sayımı. Sonuç olarak, gözlendiği bulundu Rus İmparatorluğu'nda, topraklarının tamamında, nüfusu 124.600.000, hangi altmış yedi buçuk milyon - Rusya'da kendisi. Yıllar boyunca ülkede Sovyet vatandaşlarının sayısı Elli altı milyon artmıştır.

Uzmanlara göre, sayı daha da değilse etkisiyle artan olacağını demografik kriz. Böylece, on milyonlarca İkinci Dünya Savaşı insan kayıpları sırasında 1.933-34, baskı ve kıtlık yıllarında devrimi sırasında.

Aynı zaman barış zamanında, vatandaşların doğum sayısı, üreme gibi, tarih boyunca hüküm süren doğrudan bağlıdır. dönem "üreme" nesillerin değişim anlamına gelir. tipine bağlı olarak, işlem ölüm doğurganlık, doğal büyüme ve demografik göstergeler belirli bir düzeyi ile karakterize edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.