Yiyecek ve içecekYemek tarifleri

Fırında pişmiş balık için basit ve hızlı bir tarifi

Pratik olarak her plaka güzel bir bonusa sahiptir - herhangi bir şeyi pişirebileceğiniz bir fırın ve hayal gücünüzün neler yapabileceği. Fırının en büyük artığına, bizim katılımımız olmadan çanağı pişirmesi. Sadece pişirme işlemi için iyice hazırlamamız gerekir ve sonra fırın her şeyi tek başına yapacaktır. Ev hanımlarının ailelerini mutlu ve dolgun hale getirmek için her gün kullandıkları çok sayıda tarif var. Bugün fırında pişmiş balık ve patates için bir tarif düşünüyoruz - bu maddeler neredeyse her evde bulunmaktadır. Fırıncılık hazırlıkları minimum zaman ve emek gerektirir ve yolda evinize gelen konuklara sunacakları utanç verici olmayan harika, kokulu yemekleri alıyoruz.

Başlangıç olarak, fırında pişmiş balık tarifi hakkında birkaç söz söylemelisiniz . Balık, fırınlamadan önce kesinlikle herhangi bir hazırlığı gerektirmeyen bu ürünlerden biridir, özellikle de terazilerde yaparsanız. Tadının yalnızca tuzla iyice ovulması ve önceden ısıtılmış bir fırında yer alması gereklidir. Balık baş kısmı, kural olarak, diğer bölgelerden birkaç kez yavaş yavaş pişirilirken, solungaçlar bu alandaki çanağımızın tadını da verebilir. Bu nedenle, önce balığın kestiğini ve çorbaya uygulayıp, ekşi krema ile kesmeyi dikkatlice keserek kurutmaması daha iyidir. Fırında kırmızı balık tarifi, ince bir cilde sahip bütün bir balığın büyük bir tuzla doldurulduktan sonra pişirilebileceğidir: çok tuzlu hale gelmeyecektir (et gerekli miktarda tuz emer).

Bu nedenle, balıkları fırında en iyi pişirmeyi nasıl yaptığımızı biraz anlayacağız ve şimdi aroma baharatlı otlar içeren fırında pişmiş balık için bir tarif olan özelliğe dönüyoruz. Bu harika yemeği hazırlamak için birkaç küçük sazan, biber, tuz, limon, orta boy baharatlı otlar, sarımsak, zeytinyağı karışımı gerekir. Benimkinin sadeğinden temizledik, çanağın tad hissi değiştirebilen tüm tarafsız atık kaldırdık. Balık karkasını bir kağıt havluyla dikkatle ıslatıp kenara koyacağız. Şimdi limonu yarıya kesin ve bir porsiyonun suyunu sıkın. Sarımsakları fırçalayıp çok ince bıçakla kesiyoruz. Yine sazan karkamızı alıp içten sarımsak, tuz, biberle yağlayın, limon suyu serpin. Şu anda fırın 190 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Son hazırlıklar - birkaç tane iki kokulu yeşillikler ağız solungaçlarının altına konmalıdır - bu yemeğin eşsiz lezzetini verecektir. Balıkları bir fırın tepsisine koyduktan sonra fırına koyduk ve bu maddeyi 25-30 dakika unuttuk. Çanağız hazır! Büyük kokular tüm ev üyelerinin mutfağını ikna eder, şüphe edemezsiniz. Umarım fırında pişmiş balık tarifi sizi ve ailenizi memnun edecektir!

Fırında pişmiş patateslerin tarifi

Bu tarif - gerçek bir değnek-zashchalochka, eğer evde veya misafirlerde sürprize ne kadar lezzetli ve ilginç olacağını bilmiyorsanız. Her şey son derece basit, biz gerekecek: 10-12 (insan sayısına bağlı olarak) yumrular orta boy patates, tereyağı, bir sürü yeşillikler, tuz. Fırını 200 dereceye kadar ısınacak şekilde ayarladık ve mümkün olduğunca kirden kurtulmak için patateslerimizi metal bir süngerle dikkatle yıkadık, çünkü patatesleri kabukta pişirelim. Şimdi her yumru köpeğin ayrı bir flepine sarılıp patateslerin boyutlarına bağlı olarak 40 dakika süreyle fırın tepsisine atıyoruz. Patatesler üniformayla pişirilirken, yeşillikleri doğrayıp, tereyağını buzdolabından çekip onlara ufak bir miktar eritelim. Yeşiller, tuz, yağ homojen bir kütle içinde karıştırın. Patatesleri bir kürdanla kontrol ediyoruz, kolayca gelirse - artık dışarı atmanın zamanı geldi. Patatesleri folyodan alıp, üçgen bir kesi yapıyoruz, sebzenin çatağını hafifçe çözdükten sonra yağ-yeşil karışımımızı oraya koyuyoruz. Bu çanaktan kendinizi ayıramazsınız, kontrol edilir!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.