Gıda ve içecekPişirme İpuçları

Evde balık pişirmek için nasıl

İşlemenin hemen her yöntemde verir beri bir taraftan balık pişirme, oldukça basit bir işlemdir. herkes bunun belli bir türü için bu özel tedaviyi bilir beri Ama diğer yandan, ilaveten, her kadının düzgün temizlik yapabiliyor, bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu nedenle sırayla birkaç kuralları bilmek gereklidir, nasıl Balık pişirmek için.

Başlamak için, ürünün dondurma, taze ya da tuzlanmış formu ve bu nedenle biraz farklı olacaktır hazırlamaya yönelik bir yöntemde raflarda geldiğinde unutulmamalıdır.

Bu makale Balık pişirmek bazı tarifler dikkate alacaktır.

Dondurulmuş balık ondan çeşitli yemekler pişirebilirsiniz, böylece sık sık (kemikler, kafa, terazi ve yüzgeçleri olmadan iç organları çıkarılmış) bir yarı mamul üründür.

1. Pembe somon kızarmış.

Malzemeler: Dondurulmuş somon Bir kilogram, sitrik asit, beş gram, beş kaşık dolusu tuzu, un, kızartma için su ve bitkisel yağ, bir litre.

Balık ılık suda çözdürülür. sitrik asit ve su içinde seyreltilmiş bir tuzu: Ayrı bir marine hazırlanması. pullarından yıkama sıvısı pembe somon omurga çıkarıldıktan sonra, bölümler halinde kesilmektedir ve marine yerleştirilir (deri kaldırmak mümkündür). Eğer balık pişirmek önce, sürece yok olmaya başlamaz gibi bu hiza içinde tutmak için gereklidir. Sonra yağda her taraftan baharat ve un ve kızartma yuvarlandı.

2. Balık pirzolası.

Malzemeler: Dört gr herhangi bir balık, yarım rulolar, domuz yağı kırk gram, soğan otuz gram, iki yumurta, bitkisel yağ dondurulmuştur.

batırılmış, balık defrosted ve topuz, soğan sıkılmış ve onlara dobavlyut domuz yağı, baharat, yumurta ve kraker az miktarda bir et öğütücü kullanılarak ezilmiş. Elde kıyılmış formu köftesi itibaren, un veya ekmek kırıntısı içine çöken ve yağda kızartılmış. sebze veya patates garnitür ile bitmiş yemeğin servis yapın.

o, sandviç ve diğer yemekleri göndermeye hazır olmasının ait Tuzlu balık en sık ön ısıl işlem görmeden kullanılır. Bu durumda, Bu türün balık tarifi klasik ya da kullanılabilmektedir mağazadan önceden satın.

1.Rybnye köfte.

Malzemeler: köşe ringa iki yüz elli gram, un, üç çorba kaşığı sebze, iki soğan yağı, üç kuru mantar iki çorba kaşığı, domates turşusu, iki yeşil soğan sapları, tuz ve baharatlar altı yemek kaşığı.

önce nasıl balık pişirmek, mantar suyu (bir bardak) pişmiş olmalıdır. Sonra, bir kıyma makinesine balık ilerlemek kızarmış un, sulandırılmış et suyu, kızarmış soğan, mantar ve tuz ekleyin. Her iyice karıştırılır ve kroketler rulo, un silindir, ve yağda kızartma ortaya çıkan kütlesidir. Bitmiş çanak, bir tabakta ortaya koydu marine dökülür ve doğranmış yeşil soğan serpin edilir.

Fince 2. Snack.

Malzemeler: İki ringa, bir soğan, un, bir yemek kaşığı, iki yumurta, süt iki çorba kaşığı bitkisel yağ.

Haşlanmış patates, dilimler halinde kesilmiş ve önceden yağlanmış tavada koydu. Narezyut balık dilimleri ve patates üzerine yayıldı. balık tabakası üzerine yerleştirilen Kıyılmış soğan, un, sulanan yağ serpin ve kısık ateşte pişirilmiş.

süt ile yumurta Çırpma ve hazırlık sonunda yemeğin üstüne dökün ve sonra fırına konur ve birkaç dakika pişir.

taze balık satın alırken, bu tür saflık olarak göstergelere dikkat etmesi gerekir. Böyle bir ürün çorba gibi herhangi bir çanak pişirilebilir.

1.Uha.

Malzemeler: Üç patates, iki soğan, bir havuç, taze balık, bir kilogram, bir votka, cam otlar ve baharatlar.

tereyağında Havuç ve doğranmış soğan ve yavru, patates küçük küpler halinde kesilmiş. Bütün bu on dakika su (bir litre) kaynar dökülmüş ve kaynatılır. Sonra balık ve bütün soğanı ekleyip Daha on dakika bitkisel yağ bir kaşık ekleyerek pişirmeye devam edin. Pişirme sonunda otlar ve baharatları ekleyin ve bir taşım kaynatın.

Böylece, tanındı nasıl Balık pişirmek için. Gördüğünüz gibi, bu doğru ürünü seçmek ve onun teknik işleme bilmek gereklidir, karmaşık bir süreç değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.