Haber ve ToplumPolitika

Ettli Klement - yirminci yüzyılın tanınmış politikacı. Attlee klemenet: İç ve dış politikaları

Ettli Klement son yüzyılın en büyük başbakanların biri olarak kabul edilir. sonra İşçi Partisi'ne ait olduğu gerçeğine rağmen, o Churchill (Muhafazakar lider) ile iyi bir ilişki vardı. Ve muhafazakarlar biri daha temsilcisi Margaret Thatcher, her zaman onun hayranı olmuştur.

genç yaş

Ettli Klement Londra'da 03/01/1883 tarihinde doğdu. politika Baba yasal meslekte çalıştı. 1904 yılında müstakbel başbakan uzmanlaşma "Çağdaş Tarih" konulu Oxford Üniversitesi'nden mezun. Daha sonra Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Attlee çocuklarla çalışmaya başladı. Büyük ölçüde onun görünümünü değiştirdi. O Sosyalistler de muhafazakarlar hareketli, görüşlerini değiştirdi. Yirmi beş yaşından, o Bağımsız İşçi Partisi üyesi oldu.

Faaliyetler Attlee:

  • sekreter Beatrice Webb;
  • School of Economics (Londra) ders;
  • Ordudaymış (Dünya) savaşan;
  • Belediye ilçe belediye başkanı.

siyasi kariyeri

1922 yılında gerçekleşen seçimlerin sonuçlarına göre, Ettli Klement Avam Kamarası üyesi oldu. MP Macdonald bir destekçisiydi. Yanında meclis sekreteri olarak görev yaptı. İki yıl sonra, girilen hükümetin oluşumunu Savaş Bakanı Yardımcısı olarak.

Attlee 1926 yılında gerçekleşti genel grev, desteklenen olanlar arasında değildi. O grev politikasını kullanmak için kabul etmedi. 1927 yılında, müstakbel başbakan ülkenin olası bir hükümet amacıyla Hindistan'daki durumu inceliyor Komisyonu, çalıştı.

Üç yıl sonra, o hükümet politikaları döndü. MP Şansölye (Lancaster) atandı. Şu anda, Clement Macdonald faaliyetlerinde hayal kırıklığına uğrattı. Seçim başarısız kalınca İşçi Partisi'nden Parlamentosu'nda kalanlar birkaç arasındaydı. Attlee yardımcısı George Lansbury oldu - onların lider.

Bu süre milletvekili ağır hasta eşi anda, siyasetten uzaklaşmak konusunda bir soru oldu. tutmak ve mali konumunu iyileştirmek için Attlee, ek maaş kendisine atandı.

parti lideri

Hatta Lansbury yaralanma sonrası iyileşme zaman bir süre 1933-1934 Ettli Klement İşçi Partisi başkanı olarak görev yıllarda. O 1935 yılında tam teşekküllü bir lideri oldu. Bir yazı o 1955 tarihine kadar düzenledi.

İlk defa, İşçi Partisi lideri agresif Almanya'dan tehdit ciddiyetini görmedi. O ülkeyi yükseltme para harcamak karşıydı. 1937 olarak, İşçi Partisi de bu konuda pozisyon değiştirdi. Onlar Başbakan Chamberlain savunduğu politika taviz verme yatıyor karşı hareket etmeye başladı.

1940 yılında Churchill'in koalisyon hükümetinin bir parçası haline geldi. İki yıl sonra Attlee yardımcısı başbakanlık görevini aldı. Churchill Birleşik Krallık bakımından politikaları Fransa'nın kapitülasyon rağmen direnmeye devam destekledi.

Japonya teslim oldu ve savaş sona ermeyecek kadar İşçi Partisi lideri koalisyonunu korumaya çalışmıştır. Ama yoldaşı parti üyelerinin çoğunun seçim talebinde başladı. Churchill, sırayla, insanlar arasında onun popülerlik emin olduğunu, bu yüzden 1945 yazında, seçim çağrısında bulundu.

Muhafazakarlar başbakanına halkına destek umuyordu. İşçi devlet sosyalist bir toplum yaratmak için söz ettiği seçim öncesi programı yürütülmektedir iken. Seçim 1945/07/05 yıl gerçekleştirildi. Tarihte ilk defa Attlee parti, mutlak çoğunluğu elde etti. Onlar almak başardı Avam 393 koltuk. Bu sansasyonel zafer siyasetçi sayesinde Churchill başarılı ve başbakanlık görevini aldı.

başında

Premiership Attlee zor iyileşme yanı sıra sözde Soğuk Savaş'ın başlangıcından sırasında gerçekleşti. Hangi pozisyonda Klement Ettli aldı? dış politika bu yıllarda Büyük Britanya, ABD üzerinde yoğunlaştı.

Dünya arenasında devletin temel eylemler:

  • "Marshall Planı" uygulanması;
  • NATO oluşturulması;
  • Malaya'da savaş yürütmek;
  • Kızılderililerle ve Pakistan, Arap ve İsrail arasındaki çakışmaları kışkırtmak kısmı;
  • Hindistan bağımsızlık tanıyan.

iç politika olarak, başbakan işçi sınıfının yaşam standartlarını iyileştirmek için çalıştılar. Bunu yapmak için, ülke sosyal reformlar, iş verilen kişiler meşgul. Böyle İngiltere Bankası, demiryolu, bazı sektörlerde, havacılık gibi devletleştirilmiş sanayilerin, Devlet.

Klement Ettli, tartışıldı iç ve dış politikası, ilk başbakanı İşçi Partisi idi işini tam zamanında yöneldi.

Hayatının son yıllarını

1951 seçimlerinden sonra İşçi Partisi Churchill üzere görevini bırakmak zorunda kaldı. 1955 yılında politika kalıtsal lortluğunda verildi.

kimin politikası Londra'da işçi sınıfının sosyal korumayı, 10.8.1967, artıma amaçlı olarak Klement Ettli, öldü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.