Haber ve ToplumPolitika

Ne diplomatik dokunulmazlığı ve kim sahiptir?

Farklı ülkelerde anlaşıldığı gibi "diplomatik dokunulmazlığı" kavramı, karmaşıktır. Ve Tarihte örnekleri olduğunu. oldukça kolaydır tanımlamak ve nasıl çalıştığını açıklamak gerekirse, çoktan zordur. Ama diplomatik dokunulmazlığı hakkı verilir amacıyla, bakalım, ne anlama geldiğini.

tarihsel arka planı

Muhtemelen en iyi şey farazi bir örnek çıkarmak. Hatta eski halkların kendi etik standartlarını vardı. Bu vali bir misyon ile geldi yabancıları, rencide kabul edilmedi. Dünya giderek bu sorunların ve olayların sayısında bir artışa yol açtı, uluslararası arenada oyuncu büyüyor, değişiyor. diplomatlara - Temsil yurtdışında özel kamu görevlileri gerçekleştirin. O sadece vatandaşlar ve onları gönderdi ülke. devlet suç için geçerli, sonra öldür veya temsilciye sakat. Yani en yüksek bir diplomatın durumudur.

ülkeye "casus belli" bir durumun içine girmeyen ve bir savaş yürütmeye veya uluslararası toplum bu temsilcilerin nasıl korunacağına ilişkin anlaşmaya vardı için bile beklemek orada var düşünmüyordu. Bir yasal çerçeve yani özel belgeler, kabul edilmiştir. Yani kavramını ortaya çıktı "diplomatik dokunulmazlığı." Bu fiyatının ülkenin başkasının memur yasalara uyma anlamına gelir. Ancak, dönem çözme daha karmaşıktır ve sürekli uygulama ile desteklenmiştir.

diplomatik dokunulmazlığı nedir

alınan göz altında kavramı altında diğer ülkelerin resmi temsilcileri ilişkin bir dizi kural anlamına. Yani diplomatik dokunulmazlığı (bağışıklık) 'dir - mutlak koruma:

  • kişilik;
  • konut ve ofis alanı;
  • mülkiyet;
  • yetki eksikliği;
  • muayene ve vergiden muaf tutulması.

Bizim tanımda, bu kelime "resmi" esastır. Yani kuralların dokunulmazlığı olan kimlik bilgileri, özel belgelerle saptanır kişiler için geçerlidir vardır.

yasal vakıf

diplomatik dokunulmazlık açıklanır en ünlü belge olarak kabul edilir Viyana Sözleşmesi. O 1961 yılında kabul edilmiştir. devletlerin resmi temsilcileri - diplomatlarla ilgili kural ve yönetmelikleri tanımlar iki ülke arasındaki bu anlaşma,. Bu kurulan ve ülke arasındaki ilişkileri sona erdiği için usulleri düzenler. Buna ek olarak, Kongre diplomatik misyonların işlevlerin bir listesini içeren, bunlar akreditasyon verilir nasıl açıklar ve diğer sorunları çözmek.

siyasi bağışıklık hacmi de bu tarifnamede açıklanmaktadır. Genellikle taraflar yani simetrik hareket, karşılıklılık temelinde diplomatlara alakalı üretirler. Uluslararası arenada dokunulmazlığını doğruladı diplomatik pasaport. Bu devleti temsil eden resmi görevli tarafından verilir belgenin özel bir türüdür. Bu ev sahibi ülke yetkilileri ile ilişkilerin sürecinde kullanılır. Onun sunumu tür gümrükleme olarak yabancıların normal görevlerinin gelen tutucu muaf.

Bir diplomatik misyonun Sorunları dokunulmazlığı

Uluslararası ilişkilerde, bağışıklık yabancıları hor birçok dava açılmıştı. Eski - Bu Pinochet'nin klasik örneği kabul Şili Başkanı. Bu adam İngiltere'de tedavi için gitti. gezi, onların ülke statüsü senatör hayatı vardı. Bu kişiler, bağışıklık olma eğilimindedirler. Ama Pinochet ikamet ülkede tutuklandı. diplomatik pasaport yetkililerinin sunumu On yanıt vermedi. hangi yürütülen ve bir tıbbi muayene sırasında eski başkanı mahkeme işlemleri tabi tutuldu.

Ama diplomatik dokunulmazlık sözleşme kişiler, yabancı bir devletin mevzuatına tabi değildir. Bu açıklama gerektiren bir olay oldu, olduğunu. İngiliz avukat, tabii ki, yetkililere bir bahane bulmak. Onlar dokunulmazlık sadece devletin görevi sahip olan kişiler tarafından ele savundu. Pinochet ise misyon varlığını teyit resmi bir akreditasyon değildi. Şili hükümeti ayrıca İngiltere'ye onu geçici olarak belgeleri sağlamayı başaramadı. protestolara rağmen, eski başkan ve görevdeki senatör açıklanmadı.

Sonuç

Diplomatik Bağışıklık - göreceli bir şeydir. Gerekirse, bazı devletler kurallarının ihlali bitmiyor. İnsanlara veya ahlak kaderi hakkında bakmakta değil, bir bahane ile gelip. Burada güçlü sağında bahsedebiliriz. Libya'ya ABD büyükelçisinin öldürülmesi, örneğin - antidemokratik ülkelerde diplomatlara yönelik şiddet vakaları da vardır. Her olay çatışmanın tarafları arasında ayrı ayrı ele alınır. Yani, hükümetler geçen yüzyıldan beri bu tür olayların sonuçlandı açık askeri çatışmaları önlemek için çalışıyoruz edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.