Haber ve ToplumPolitika

Liberal ideoloji

Liberal ideoloji - Popüler bir öğretim, temel ilkeler olan 17. yüzyılda kuruldu. Onun kökeni doğrudan ilişkilidir burjuva devrimler, 17-18 yüzyıllarda meydana geldi. O zaman için tipik feodal kalıntıları ile bir mücadele vardı. Bu kapitalizmin kurulmasıdır. Buna göre, yeni bir dönem artık görevin üstesinden hala ana siyasi ideolojiler olduğu gibi, zamanın ruhunu buluşacak bir öğretim sürdü. Onlar liberalizm sözde haline geldi.

Bu ideoloji John. Mill John. Locke, Adam Smith ve diğerleri gibi bilim adamlarının çalışmaları etkisi altında oluşmuştur. Bu doktrinin temel ilkeleri "Bildirgesi yapılmıştır Man Hakları" in yanı sıra, 1789 yılında numunenin , Fransız Anayasası'nın 1791 yılında yayınladı.

ayıların temel fikirler için liberal ideolojinin olarak popüler nelerdir? Bu prensibe göre devlet ve toplumun ihtiyaçları daha insan hakları ve özgürlükler daha yüksek öncelik. Yani liberalizm ilan bireycilik vardır. Bu doktrininde baskın unsur olarak kabul edilir , ekonomik özgürlük güvenle iş faaliyetlerde mümkündür. Liberalizmin temel prensibi durumuna önemi ve özel mülkiyet önceliktir.

Bu öğretinin temel özelliklerini düşünün. Birincisi, liberal ideoloji bireysel vatandaşın özgürlüğünü varsayar. İkincisi, doktrin tüm temel insan haklarının önemli bir koruma olarak kabul edilir. Üçüncüsü, ticari faaliyet özgürlüğü ve mülkiyet özel mülkiyet önceliktir. Dördüncüsü, sosyal eşitlik daha fırsat eşitliği büyük önem taşımaktadır. Beşinci olarak, sivil toplum ve devletin ayrılması. Altıncı olarak, halkın yasal eşitliktir. Yedinci, bu gücün tüm branşlarda serbest seçimler olduğunu. Sekizinci, bu gizlilik haklarının önemi ve durumundan onun içinde karışmama garantisidir.

Klasik liberal ideoloji bazı olumsuz olayların yol açmıştır dikkati çekiyor. İlk olarak, zengin ve fakir arasında büyük bir fark olduğunu. İkinci olarak, küçük ölçekli kuruluşlara büyük emilimi yol açtı sınırsız yarışmadır. ekonomi ve Siyasette liberalizmin temel fikirleri aykırı bir tekel, hakim hale geldi.

Bu doktrinin yeni "çiçek açan" 20. yüzyılda başladı. Şu anda, çok sayıda tartışmalardan sonra, liberalizmin bazı fikirleri revize edilmiştir. doktrin kendisi değiştirildi. Şimdi "neoliberalizm" denir. klasik doktrin nasıl farklı düşünün. Yeni liberal siyasi ideoloji çalışanlar ve yöneticiler arasındaki anlaşmayı gerektirir. Bu siyasi yaşama vatandaşların katılımı ile bağlı olan demokrasi fikrini taşır. Gelişmiş doktrin (tekellerin oluşumunu sınırlayan dahil), sosyal ve ekonomik alanlarda devlet düzenlemesi öneminin farkındadır. Neoliberalizm belli bir hükmünü ima , sosyal haklar özellikle bir emeklilik, iş gücü ve eğitim hakkı. Bilim adamları, çeşitli olumsuz sonuçları ve piyasa sisteminin etkilerinden insanların korunmasını üstlenecek.

Geliştirilmiş liberalizm en gelişmiş ülkelerde popüler. Neoliberalizm vatandaşların yasal eşitliğini, piyasa ekonomisinin normal gelişimini ve her insanın temel özgürlüklerinin garantisi sağlayan devletin oluşumu, için bir temel olarak hizmet vermektedir. Şu anda bu doktrin ana siyasi ideolojilerin biri arasında kabul edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.