Uzmana sorun

Elektrik nedir? Bir elektrik akımının varlığını koşulları: özellikleri ve eylemler

Elektrik akımı - hareket halindeki bir elektrik yükü. Bu, örneğin, yıldırım gibi statik elektrik, ani bir boşalma şeklinde olabilir. Ya da jeneratörler, piller, güneş veya yakıt hücrelerinde kontrollü bir süreç olabilir. Bugün, "elektrik" kavramına ve elektrik akımının varlığını koşulları bak.

Elektrik enerjisi

Kullandığımız elektriğin çoğu şebekeden alternatif akım şeklinde gelir. Bu Faraday indüksiyon yasası üzerinde çalışan jeneratörler tarafından oluşturulan, hangi manyetik alan değişimleri bir iletkende elektrik akımı tetikleyebilir.

Jeneratörler dönerken manyetik alan boyunca geçen bobin telleri dönen var. bobinler döndürüldüğü zaman, her fırsatta yön değiştirme, bir elektrik akımı açılır ve manyetik alan ile ilgili olarak kapatılır ve üretirler. Mevcut ileri geri tam bir döngü boyunca saniyede 60 kez geçer.

Jeneratörler buhar türbinleri, sıcak kömür, doğal gaz, petrol ve nükleer reaktör ile çalıştırılabilir. gerilimi o arttırılmasının, jeneratör akımı kaynaktan, dizi transformatör geçer. tellerin çapı ampere büyüklüğünü belirleyen ve aşırı ısınma ve enerji kaybı olmadan tolere edebilir ve gerilim hatları zeminden yalıtılmış ne kadar iyi sadece sınırlıdır.

Mevcut iki yerine tek bir teli ile taşınan söz ilginçtir. yanlarından ikisi olarak pozitif ve negatif olarak adlandırılır. (Devreyi tamamlamak için toprak altında uzanan) sıcak (ana iletim hattı) ve topraklanmış - dalgalı akımın polaritesi saniyede 60 kez değiştirilir Ancak, diğer isimlere sahiptir.

Neden bir elektrik akımı ihtiyacım var?

elektrik akımı uygulanması için birçok fırsat vardır: o, evinizi aydınlatmak yıkayıp elbiselerini kurutmak, garaj kapısını pick up, çaydanlıkta kaynatın suyu yapmak ve büyük ölçüde hayatımızı kolaylaştıran diğer ev nesneleri çalışmasına izin verebilir. Bununla birlikte, bilgi aktarımı için giderek daha önemli akım yeteneğidir.

Eğer elektrik akımı sadece küçük bir bölümünü kullanarak bilgisayarı internete bağlamak, ancak zaman modern insan benim hayat düşünemiyorum onsuz bir şeydir.

Elektrik akımı kavramı

yüklü parçacıkların bir akış - nehir akışı, su moleküllerinin akışı, elektrik akımı gibi. Ne onu neden olduğunu ve neden her zaman aynı yöne gitmez? Eğer kelime "akan" duyduğunuzda siz ne düşünüyorsunuz? Belki de nehir olacaktır. elektrik akımı adını alır bu nedenle, çünkü bu iyi bir ilişki var. Bu, suyun akışı için çok benzer olduğunu, ancak bunun yerine yatak boyunca hareket eden su moleküllerinin, yüklü parçacıklar bir iletkenden geçen hareket eder.

bir elektrik akımının varlığı için gerekli koşullar arasında, elektron varlığını sağlayan bir madde bulunmamaktadır. iletken malzemenin atomlar yaklaşık ve atomlar arasındaki kayan serbest yüklü parçacıkların bir çok. Bunların hareketi ancak herhangi bir yönde akım, yoktur, rastgele. Ne bir elektrik akımı olması gereklidir?

Elektrik akımının varlığını koşulları geriliminin varlığını içerir. o iletkenin uygulandığında, serbest elektronların tüm akımı yaratmak üzere tek yönlü olarak hareket edecektir.

Elektrik akımı merak

Elektrik enerjisi ışık iletken hızı üzerinden iletilen İlginçtir ki, elektronlar çok daha yavaş hareket etmektedir. Eğer kasıtlı iletken telin yakın geçti yoksa Aslında, hızınız 100 kat daha hızlı elektronlar hareket daha olurdu. Bu da birbirlerine enerjiyi iletmek amacıyla uzun mesafeler kat etmek gerekmez olmasından kaynaklanmaktadır.

Doğrudan ve alternatif akım

sabit ve değişken - akımın iki farklı türde Günümüzde yaygın olarak kullanılan. Elektronlar "pozitif" "negatif" tarafı ile, ilk önce bir istikamette hareket eder. Alternatif akım saniyede akışı bir kaç kez yön değiştirme, ileri ve geri elektronları itmektedir.

elektrik üretmek için enerji santrallerinde kullanılan jeneratörler, ac üretimi için tasarlanmıştır. Muhtemelen evinizdeki ışık aslında değişimin cari yönü olarak titrer gerçeğine dikkat asla ama göz tanıyabiliyorsa için çok hızlı gerçekleşiyor.

sabit elektrik akımının varlığını koşulları nelerdir? Neden iki türü de ihtiyaç ve hangisi daha iyi edersiniz? Bunlar güzel sorular. biz hala DC hem türlerini kullanmak gerçeği, ikisi de belirli bir amaca hizmet söylüyor. Hatta XIX yüzyılda güç istasyonu ve evin arasındaki uzun mesafelerde etkin güç iletim çok yüksek gerilimde sadece mümkün olduğunu açıktı. Ama sorun gerçekten yüksek gerilim gönderme insanlara son derece tehlikeli olduğuydu.

Bu sorunun çözümü içinde göndermeden önce stresi dışarı azaltmak oldu. Bu güne kadar, sabit bir elektrik akımı esas olarak kolayca diğer suşlara dönüşme kabiliyeti için, uzun mesafelerde iletimi için kullanılır.

Nasıl bir elektrik akımı yapar

Elektrik akımının varlığını koşulları yüklü parçacıkların varlığı ve iletkenin gerilim içerir. Birçok bilim adamı elektrik çalışılmış ve bunun iki türü vardır olduğunu bulduk: Statik ve akım.

devre üzerinden geçen elektrik akımı olarak bir deyişle, ikinci, bir kişinin, günlük yaşamda önemli bir rol oynar. Biz kullanmak Her gün evlerimizi ve çok daha fazlası güç.

Elektrik nedir?

Ne zaman bir yerden diğerine elektrik ücretleri, elektrik akımı dolaşan bir zincir. bir elektrik akımının varlığını koşulları yüklü parçacıkların, iletken varlığında ek olarak içerir. Çoğu zaman bu bir teldir. Şema kapalı bir devre olduğu güç kaynağından akım. Devre açık olduğunda, yolunu tamamlayamıyor. Örneğin, odada ışık kapalıyken, devre açık, ama devre kapatıldığında, ışığı yanıyor.

güç akımı

iletken de elektrik akımının varlığını koşullarında önemli ölçüde güç olarak karakteristik bir gerilim ile etkilenir. O zaman belirli bir süre için kullanılmaktadır ne kadar enerji bir ölçüsüdür.

Bu özelliği ifade etmek kullanılabilecek birçok farklı ürün bulunmaktadır. Ancak, elektrik enerjisi neredeyse watt olarak ölçülür. Bir watt saniyede bir jul eşittir.

Hareket Elektrik yükü

Bir elektrik akımının varlığını koşulları nelerdir? Bu tür bir fermuar veya bir yün bezle sürtünme bir kıvılcım statik elektrik, ani bir akıntı şeklinde olabilir. biz elektrik akımının bahsederken Daha sık Ancak, biz ışık yandığını geçtiği elektrik daha kontrollü bir form, ve cihaz eserlerini anlamına gelir. negatif elektrik yükü çoğu atomu elektronların, pozitif protonlar tarafından aktarılır. Bununla birlikte, esas olarak çekirdeklerin içinde immobilize ikinci nedenle, başka bir yerden bir yere yük transferi çalışma elektronlar tarafından yapılır.

metal gibi iletken malzeme elektronlar, bir atom daha yüksek elektron yörüngeleri onların iletim bantları boyunca bir hareket büyük ölçüde içermez. Yeterli elektromotor kuvvet veya gerilim elektrik akımı şeklinde bir iletken üzerinden elektron hareketine neden olabilecek bir yük dengesizliği oluşturur.

Su ile Bir benzetme yapmak istersek, o zaman, örneğin bir tüp almak. biz bir ucunda vana açtığınızda o su borusuna girmiş, böylece, o zaman su sonuna kadar önünü açacak kadar beklemek gerekmez. Suyun bölümü boru zaten su iter çünkü neredeyse anında diğer ucundaki su olsun. Bu tel elektrik akımı durumunda ne olacağı.

Elektrik akımı: Elektrik akımı varlığına ilişkin koşullar

Elektrik akımı genellikle elektronların akışı olarak değerlendirmiştir. Pillerin iki ucu bir metal tel ile birbirlerine bağlandığında, şarj kütle içinden bu tel diğer pil bir ucu (elektrot veya kutup) düşer. Bu yüzden elektrik akımının varoluş koşullarını çağırır:

  1. Yüklü parçacıklar.
  2. Explore.
  3. gerilim kaynağı.

Ancak, tüm bu kadar basit değil. Ne koşullar elektrik akımının varlığı için gereklidir? Bu soru aşağıdaki özellikleri göz önüne alınarak daha ayrıntılı olarak cevap vermek mümkündür:

  • Bir potansiyel farkı (voltaj). Bu zorunlu koşullardan biridir. İki nokta arasında bir yerde yüklü parçacıklar tarafından oluşturulan itme kuvveti, başka bir noktada da mukavemetinden daha büyük olması gerektiği anlamına gelir, bir potansiyel farkı, olduğu. voltaj kaynakları, genellikle doğada bulunmayan, ve elektronlar oldukça eşit bir ortamda dağıtılır. Oysa bilim adamları bu sayede çok şey gerekli gerilimi (örneğin piller) oluşturarak, yüklü parçacıklar birikebilir cihazlar, belirli türdeki hazırlamak mümkün olmuştur.
  • Elektrik direnci (iletken). Bu elektrik akımının varlığı için gerekli olan ikinci önemli şartı vardır. Bu yol boyunca yüklü parçacıklar olup. iletkenler gibi elektronlar serbestçe hareket etmesine izin veren tek malzemelerdir. Bu yeteneği var olmayanlar izolatörler denir. kendi kauçuk kılıf mükemmel yalıtkan Örneğin, metal tel, mükemmel bir iletkendir.

dikkatlice bir elektrik akımının ortaya çıkışı ve varoluş koşulları incelendiğinde, insanlar bu güçlü ve tehlikeli unsuru ehlileştirip insanlığın yararına göndermek başardık.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.