SağlıkDişçilikte

Dişlerin eksikliği dişlerin protezleri. Protez diş hekimliği: çeşitleri ve fiyatları

Beyaz dişli güzel bir gülümseme kesinlikle sahibinin açık veya gizli bir gurur hissetmesine neden olacaktır. Ancak, bu kişi için asıl önemli değildir. Sağlıklı dişler sadece iyi görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gıdayı sindirmeyi de sağlar. Ayrıca ifade konuşması için de gereklidir.

Bununla birlikte, bir şekilde gülümsemenin de rahatsızlığı olur. Bunların arasında:
- Diş minesinin tatsız rengi;
- birkaç veya hatta tüm dişlerin kaybı.

Sorunun nedenleri

Diş kaybı, stres ve çürüğe, malnütrisyona, ayrıca diş eti iltihabı, periodontit ve periodontit gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenlerin son üçü, diş etlerinin kanaması ve zayıflamasından kaynaklanır ve bu da daha fazla kırılgan ve hassas hale gelir.

Bu, diş dokusunun maruz kalmasına ve emayenin tahrip edilmesine yol açar. Vücudun ve çürüklerin olumsuz etkilerinden etkilenir. Diş minesini yok eder, diş dokusunun hassasiyetini arttırır ve angina gibi bir hastalığa neden olur.

Protez ihtiyacı

Tam adenya veya diş eksikliği, tam teşekküllü yiyecek alımını engeller. Bu durumda, kişinin diksiyonu ve kişinin oranları ihlal edilmiştir. Bütün bunlar ona hayatının kalitesini düşürerek en büyük rahatsızlığı veriyor. Tamamen diş eksikliği olan protez diş hekimliği, nispeten sökülebilir yapılar kullanılarak gerçekleştirildi. Bununla birlikte, güvenilir fiksasyon eksikliği nedeniyle, çiğneme sırasında rahatsızlık verirler ve ağızdan düşebilirler.

Daha yakın zamanlarda, özel bir önemi olan yeni bir teknoloji ortaya çıktı. Bu implantasyondur, bunun sayesinde dişlerin tam protezleri yapılabilir.

Alveolar kemik ve hastanın sakızlarının durumuna bağlı olarak, sadece doktor karar verirse, hasta için hangi tür ortopedik yapılar en iyisidir.

Protez seçenekleri

Dentisyonun eksikliği ile hastaya aşağıdaki yapı türleri önerilebilir:
- çıkarılabilir değil, implante edilmiş implantlara monte edilmiş;
- Çıkarılabilir naylon;
- tamamen çıkarılabilir, akrilik plastik imalatı için malzeme.

Protez diş hekimliği diş eksikliği ile hastaya geniş bir tasarım yelpazesi sunarak adenji gibi patolojiyi düzeltebilir. Aynı zamanda hepsi modern teknolojiler kullanılarak yapılacaktır.

Çıkarılabilir yapılar

Tam bir protez, sakız veya implante edilen çeşitli implantlara destek olabilir. Hangi seçenek tercih edilir? Bu, doktor tarafından, hastanın sağlığına ve ağız boşluğundaki dokuların durumuna bağlı olarak kararlaştırılacaktır. Çeşitli tasarımlar için fiyatların büyük bir farkı olduğu için, hastanın finansal yetenekleri önemli bir faktör olacaktır.

Akrilik plastik protez

Bu tasarımlar, vakum sebebiyle sakız tutabilir. Boşalan hava bu protezleri emiyor. Hastaların yorumları, akrilik yapıların ağız boşluğunda güvenilir şekilde sabitlenemedikleri için önemli rahatsızlıklara neden olduğunu söylüyor. Diğer şeylerin yanı sıra çok estetik değiller.

Akrilik plastik çok kırılgan bir malzemedir. Bununla bağlantılı olarak, diş eksikliğinde yardımıyla gerçekleştirilen protezler en fazla 2-5 yıl ilgilidir. Belirli hizmet süresi periodontal hastalığın durumuna bağlıdır. Hatta önemsiz miktarda kemik rezorpsiyonu durumunda, yerine koymanın daha hızlı yapılması gerekecektir. Bununla birlikte, diş protezleri, yapı tipleri ve fiyatları göz önüne alındığında, genellikle akrilik plakalı versiyonda durur. Bu seçim, sistemin bütçesel olması ve düşük maliyetli olması gerçeği ile açıklanabilir. Moskova diş kliniklerinde maliyeti 12 ila 14 bin ruble arasında değişiyor. Protezlerin akrilik plastikten yapılan bölgelerinde biraz daha az vermek gerekir. Ortalama olarak, fiyat 8 ila 12 bin ruble olacak.

Yumuşak protezler

Bu tür yapılar naylondan yapılmıştır. Akrilikten daha esnektirler ve estetik bir görünüme sahiptirler. Bununla birlikte, tespitleri de güvenilmezdir. Yumuşak olması nedeniyle, bu tür protezler çiğneme işlevinin tamamen iyileşmesini sağlayamaz. Yumuşak ortopedik yapıların üretimi için naylonun yanı sıra poliüretan da kullanılabilir.

Ayrıca esnek bir protezin üçüncü tipi de vardır. Bunlar, plastiklerin termal işlenmesi sırasında gerçekleştirilen "Quadrotty" nin ortopedik yapılarıdır.

Yumuşak protezlerin her biri metal eksikliği ile karakterizedir. Birçok insanın bu elemente karşı bir alerjisi olduğundan, bu tasarımın büyük bir artısıdır. Daha fazla kolaylık sağlamak için, hasta protezleri düzeltmek için bir krem kullanabilir. Ağız boşluğunda ortopedik yapıyı güvenilir bir şekilde tespit eder. Bu protezlerin maliyeti akrilik plastikten biraz daha yüksektir. 25 bin ruble'den başlar.

İmplante implantlarda çıkarılabilir yapıların montajı

Diş protezinin herhangi bir rahatsızlık vermeyeceğini nasıl garanti edebiliriz? Protezleri daha iyi sabitlenmeleri için özel bir şekilde takılır. Olabilir:

1. Düğme türüne bağlı olarak kilidi sabitleyin. Protez desteği bu seçenekle iki ya da dört parçada mini-implant görevi görür. Ekler (küresel bağlantı elemanları) onlara vidalanmış. Protez gövdesinde sabitleme mekanizmasının rol oynayan silikon matrisler bulunmaktadır.
2. Kirişi sabitleyin, kiriş tipine ait olun. Kullanıldığında, ana sabitleme bileşeni, iki veya dört titanyum yapı arasına yerleştirilen protez gövdesidir.

Sabit ürünler

Diğer protezler nedir? En modern yapılar taşınabilir olmayan versiyonlardır. Hem adyende hem de bir veya daha fazla diş yokluğunda kullanılabilen implantlardır. Bu tedavinin iki çeşidi vardır:
- tam dentisyonun implantasyonu;
- İmplantlara destek ile protez köprü benzeri bir tip yerleştirilmesi.

Dentisyonun implante edilmesi

Bu yöntemin özü, implantları doğrudan çene içine yerleştirmektir. Diş eksik yerlerine götürülürler. Her çenede bu yapıların sayısı ondört adetten fazla olmamalıdır.

Bununla birlikte, dişlerin tamamen yokluğunda diş protezleri nadirdir, çünkü bazı koşullar gereklidir. Bunların arasında:
- yeterli miktarda kemik dokusunun varlığı;
- Titanyum yapının kurulum prosedürüne müdahale etmemesi için sinir dallarının bu düzenlenmesi.

Ek olarak, mevcut problemle diş protezi yapmak isterseniz, farklı ürünlerin tipleri ve fiyatları önceden kıyaslanmalıdır. Mükemmel estetik sonuca rağmen, dentisyonu implantasyon yöntemi çok yüksek maliyetlidir. Yani, iki çenenin restorasyonu yaklaşık 50 bin ruble'ye mal olacak. Bu tekniğin eksiklikleri tesisatın süresi ve karmaşıklığına atfedilebilir.

Sabit köprüler

Tam bir diş kaybıyla oluşan sorunu nasıl çözeceksiniz? Uzman, çıkarılmayan yapıların kurulumuyla ilgili tavsiyeler verebilir. Bu tip protez tipleri nelerdir? Sermet veya seramik (metal içermez, baz zirkonyum oksit olabilir).

Bu tip köprülerin montajı, dişsiz çeneye implante edilen 6-10 implantların yardımı ile yapılır. Protezin destekleyici unsurları bunlar. Bu yöntemi seçerken doktorların metal içermeyen seramik yapıları kullanmaları önerilir, çünkü bunlar daha dayanıklı ve estetiktir.

Kemikte çok sayıda implanta implante edilememesi durumunda, protez "all-on-4" metodu kullanılarak gerçekleştirilir. Dişlerin ön grubunun bulunduğu yerde dört titanyum yapının yerleştirilmesi sonucuna varılmıştır. Kırk beş derecelik bir açıyla implante edilen implantlar, kalıcı bir protez için bir destek oluşturmaktadır.

Bu tekniğin avantajları yapıyı kullanırken rahatlığın yanı sıra dayanıklılığı ve mukavemetidir. Bu yöntemin dezavantajı, yüksek maliyetidir. Böyle protezler için iki yüz ile üç yüz dolar arasında bir hesap vermek gerekir.

Ortopedik yapıların fiksasyonu

Görüşme sırasında veya önemli bir toplantı sırasında kendinizi güvende hissetmek için, çıkarılabilir protez takan bir kişinin güvenli bağlanacağından emin olmalısınız. Bu sonuca nasıl ulaşılır? Bunu yapmak için, protezleri sabitlemek için özel bir jel, tutkal veya krem kullanabilirsiniz. Bu araçlar, çıkarılabilir bir yapıyı ağza sabitleyerek sabitlemeye olanak tanır. Kalıcı protezlerin yerini alacak geçici protezler için uygundurlar.

Ortopedik yapıların çok popüler bir şekilde tutturulduğu kilitlerdir. Kural olarak, köprüleri düzeltmek için kullanılırlar. Fakat naylon köprüler, esnek bir tabanı kullanarak zamklara bağlanır. Bu ürün, protezin ağzınıza sıkıca tutulmasını sağlayan doğal içerikler temelinde oluşturulmuştur. Buna ek olarak, doğal materyallerin kullanımı sayesinde böyle bir vakıf sağlık için kesinlikle güvenlidir.

Her halükarda, protez yerleştirildikten sonra, diş hekimine danışılmalıdır. O, size en uygun yolu bulacak olan köprüyü düzeltme araçlarını öğretecektir.

Talimatlara sıkı sıkıya uygun olarak uygulayın. Bu, protezin onları kullanma süreci içindeki sağlamlığını ve güvenilirliğini garanti eder. Düzeltmeden önce, sakızları ve çıkarılabilir yapıyı iyice temizlemelisiniz. Ancak bundan sonra, protezdeki girintilere az miktarda ilaç uygulanmalıdır. Daha sonra üzerine konur ve beş saniye diş etlerine sıkıca bastırılır. İşlemi tamamlamak için, 5 dakika boyunca su ve yiyecek almayı bırakmalısınız.

Protezleri sabitlemek için formülasyona çinko dahil edilmesi durumunda, çinkoyu küçük miktarlarda ve günde en fazla 1 kez uygulamak önerilir. Halsizlik, halsizlik, rahatsızlık ve aynı zamanda kusma veya mide bulantısı varsa ürünü kullanmayın.

Protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Ağız boşluğuna monte edilmiş ortopedik yapıları işleme kurallarına aşina olmayan kişiler diş çizgisiyle ilgili problemlerin yanı sıra diş hekimine onarımları konusunda sık sık gitmek zorunda kalırlar. Bu bağlamda, protezlere özen gösterilmesi, işlemlerinin önemli bir bileşenidir.

Çoğu kişi eklenti çenelerini potasyum permanganat veya fırın soda çözeltisi ile yıkamayı tercih eder. Ancak bu yapılmaz. Bu yöntemlerin yalnızca protez üzerinde değil, aynı zamanda sakızın sağlığına da olumsuz etkisi vardır.

Yapay dişlerin olabildiğince uzun süre dayanması için özel bir aletle temizlenmesi gerekir. Haftada bir kez, biyo-formüllü tabletler kullanılabilir. Protezleri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onları temizleyeceklerdir.

Gece, yapay dişler dezenfektanın bir çözeltisine yerleştirilerek çıkarılmalıdır. Bu, gündüz protezinde "yerleşen" tüm mikropları öldürür. Bu tür eylemler diş etlerinde ağız kokusu ve iltihap oluşumunu önleyecektir.

Diş hekimleri yemek yedikten sonra protezleri temizlemeyi de öneriyorlar. Fırça sakızın temas hattına 45 derecelik bir açıda ve çıkarılabilir bir yapıda yerleştirilmelidir. Özel temizlik maddesi kullanmak gereklidir.

Dikkatli bakıma ve çıkarılmayan protezlere ihtiyaç vardır. Temizlenmesi için aşağıdakiler uygulanabilir:
- özel durulama yardımcısı;
- diş ipi;
- yumuşak fırçalar;
- Özel diş macunu.

Ağız hijyeninin ayrılmaz bir parçası dişhekime düzenli ziyaretlerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.