Gıda ve içecekYemek tarifleri

Dilimlenmiş domates ve soğan. Kış aylarında, en iyi kapatın!

bu sadece lezzetli olduğu için, kış için dilimlenmiş domates ve soğan pişirmek için emin, ama aynı zamanda çok güzel olun. Kolayca kışın bir salata yapmak ve misafirler ve hane bu nefis şımartın. Birçok Of domates tarifleri en iyilerinden biri - bu seçenek. Buna ek olarak, bileşenlerin çok sayıda ve çok zaman gerektirmez. Bazı tarifleri düşünün.

domates

Sadece iki ana madde ve biraz baharat - harika bir meze döner. domates 2 kilogram üç büyük soğan, çeşitli pembe al defne yaprağı, biber tahıllar, (tercihen granül olarak) sarımsak ve baharatlar (tuz, biber). biz domates, olgun ve sağlam bir uyum seçin başlamak için. Daha sonra yıkanır ve orta büyüklükte dilimler halinde kesilmesi gerekmektedir. Kış için Dilimlenmiş domates ve soğan şeklini muhafaza edilmelidir. Bu nedenle, biz de ince eziyet yoktur. Soğan hazırlamak ve orta ölçekli halkalar halinde kesilmiş. kavanoz Öncesi sterilize. Onlara domates ve soğan yayıldı. Aralarında, tüm baharatlar koyun. Ayrı ayrı, marine hazırlamak. Orada tuzu üç küçük kaşık ve şeker 4 büyük kaşık ekleyin tava içine bir litre su dökün. salamura domates ve soğan doldurun. 10 dakika boyunca sterilize kavanoz koyun. her bir kavanoz içine sirke% 30 2 kaşık dolusu ve bitkisel yağ 6 kaşık dolusu döküldükten sonra (kaynama). Bankalar kapakları yukarı döndürün. Dilimlenmiş domates ve kış üzerinde soğan soğutmak ve ardından soğuk çıkarmak bırakın.

jelatin Domates

Bu tarif ev kadınları arasında talep edilir. Biz çok özgün yemek olsun. bir saat boyunca, jelatin kaynatıldı, su (3 bardak) 50 gram dökün başlamak için. Bundan başka marine için kabı sterilize edin. Her kabın dibinde birkaç diş sarımsak, defne yaprağı, biber taneleri ve yeşil dereotu koydu. iki yarım şeklinde kesilmiş domates (daha güçlü çekmek için) ve hazırlanan bir kaba koydu. aralarında soğan halkaları koyun. Jelatin ateşe ve eriyene kadar beklemek. Biz bunu kaynatın olamayacağını unutmamalıyız. Ayrı bir kaba kaynama 1.5 Art su ile 4 kap içinde. l. Tuz ve şeker yarım fincan. Şimdi jelatin ekleyin ve gazı kapatın. Kış için dilimlenmiş domates ve soğan hazırlanmış karışım doldurun. Küçük bir% 70 sirke ekleyin ve sıkıca kapatıldı, yaklaşık 15 dakika boyunca kavanoz sterilize edin. domates saklayın ve soğan kesim serin bir yerde ve buzdolabına konulmadan önce gereklidir.

Başka bir tarifi

hazırlanması için, 3 kg gerekecektir yeşil domates, soğan, havuç, tatlı biber bir kilogram. yarım halkalar halinde kesilmiş domates ve kalan sebze - pipet. Büyük bir kapta koydu ve tuz 100 gram ekleyin. Biz sebze 10 saat demlenmeye saklıdır. Bu süre zarfında da suyu başlatmak. Süzülmüş ve kaynatma olmalıdır. sebze şeker 300 gram, sirke 150 gram ve bitkisel yağ, 300 gram ekleme. Tüm iyice karıştırın. Kaynar suyu içine sebzeleri koyun ve 15 dakika kadar pişirin. Ardından, kavanoz ve yakındır salata koyun. Bunlar dilimlenmiş domates ve soğan vardır. tarifi çok basit ve lezzetli bir meze. Biraz tatlı ve hafif baharatlı döner.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.