FormasyonBilim

Rutherford yaşamaya

Ernest Rutherford - benzersiz, çok yetenekli ve çok sıradışı bir bilim adamı. Onun Nobel Ödülü'nü aldıktan sonra en önemli keşifler onun tarafından yapıldığını belirtmek gerekir. (Daha sonra adı verildi böylece) 1911 yılında, bu adam atomun içine bakmak ve nasıl çalıştığını bazı fikir edinmek için izin verilen Rutherford bir başarı deneyimleri oldu.

Çok sayıda deney, daha önce atomu ile gerçekleştirilmiştir. Onların ana fikri parçacıkların sapma farklı açılar yeterli bilgi toplamak en hangi hakkında özel bir şey söylemek için bir fırsat olduğunu oldu atomun yapısı. 20. yüzyılın başlarında, bilim adamları bu elektron negatif yüklü olan kendi içinde içerdiğini ikna edildi. Bununla birlikte, en yaygın olarak atomunun bir negatif yük ile elektronlar ile dolu olan bir ince pozitif yüklü bir tablo gibi olduğu bir fikir edinmek için zaman kullanılan. Bu model "kuru üzüm ile örgü" denir.

Rutherford benzersiz bir deneyim oldu. Bilimsel silah parçacıklarının bir odaklanmış ve yönlendirilmiş ışın verdi inşa edilmiştir. O dar yarık olan bir kurşuni kutu, benziyordu. İçerisinde radyoaktif madde yerleştirildi. tarafından yayılan Alfa parçacıkları, radyoaktif madde , biri dışında her alanda kurşun bir ekran tarafından absorbe edilmiş ve sadece yuva boyunca, özellikle parçacık ışın yönlendirilmiş uçtu. Yolda o zaman parçacıkların doğru yönde sapma keser yuvaları kurşun birkaç ekranları ayarlar. kendisi de çok ince bir metal folyo temsil Rutherford hedef odaklı parçacık ışınına uçtu tür deneyimler bir sonucu olarak, bir hedeftir. Alfa-ray vuruş.

Alfa parçacıkları folyo atomu ile çarpışır sonra, yollarına devam ve sonunda hedefin arkasına monte edilmiş fosfor ekran üzerinde buldular. parçacıklar ekran çarptığında, flaş olan bir deneyci bağlı atomlarla birlikte çarpışma hareket düz yönden saptırılır nasıl ve alfa parçacıklarının ne miktarda hakim olabilir, üzerine kaydedilen altın folyo.

Rutherford, çünkü belli parçacıklar geniş açılarla yön değiştirir olmadığını ondan önce hiç kimsenin, kontrol etmek deneyin vermedi gerçeğinin böylece orijinal oldu. bunlar yeterince büyük bir açıyla çok hızlı alfa parçacıklarını reddedebilir, böylece ızgara model olan, bir atom olarak çok ağır ve yoğun elemanların varlığını dahi izin vermedi.

Rutherford'un deneyimi kütlesinin en atomun merkezinde bulunan çok yoğun madde, konsantre edilir sonuca yol açtı. Daha önce görünüyordu daha dinlenme bölümü gerçekte çok daha az yoğundu. Rutherford atom, bu arada, bir pozitif yük konsantre edildi çekirdeği, adı olmuştur ihtiva hiperdansite merkezi.

Bir bilim adamı çekti atomun resmi, biz şimdi zaten iyi bilinmektedir. Rutherford modeli merkezinde yer almaktadır yatmaktadır çekirdeğin atomunun bütün kütle konsantre edilir pozitif yüklü olan. Genel olarak, nötr atomudur. Bu nedenle, iç elektron sayısı, hem de çekirdek yükü, periyodik sistemin numara elemanının buna eşittir. Onlar sadece çekirdeğin içine düşeceği gibi elektronlar, atom içinde istirahat edemez açıktır. gezegenler güneş ışığı etrafında döner gibi onlar hemen aynı hareket.

Bu hareket karakter çekirdeğinden Coulomb kuvvetlerinin eylemi tanımlar. Atomlar, herhangi bir elektromanyetik dalgalar yayan olmadan uzun bir süre için yaşayabilir, uyarılmamış halde stabildir. Ama atomun gezegen modeli, deneysel ispat olsa istikrarlı olmasının nedeni, açıklayamaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.