FormasyonBilim

Devletin özü

Devletin özünü bilmek, tüm çelişkili ve çeşitlilik gösteren özelliklerini, yanlarını, varlıklarını kompleks halinde tanımak, bağımsız bir kurum olarak göstermektir. Bu durumda, ana hatları ve gelişimi ve işleyişi belirlenir. Devletin özünü ortaya koymak onu olgunlaşmış, olgun bir sınıfın siyasi bir örgütü olarak analiz etmektir. Bu bağımsız kurumun niteliğini kavramak, hukuk teorisinde ana görevlerden biri olarak düşünülür.

Devletin bir siyasi örgüt olarak özü, esas olarak , siyasal iktidarın özel bir organizasyonu olmasıyla ilgilidir. Aynı zamanda, iktidara konsantre güç verilir. Bu kuvvet olduğu gibi, örgüt tasarımını kolaylaştıran farklı devlet kurumları var. Böylece, siyasi güç, evrensel olarak bağlayıcı ve işleyen bir karakter edinir.

Çeşitli kurumlar (ordu, ceza infaz kurumları, mahkemeler, cezalandırıcı organlar) ve yasal normlar devlet kurumları olarak görev yapmaktadır. Onlar maddi olarak siyasal iktidarı bedenlendirirler. Böylece, bir ya da daha fazla derece ile çözülmeyen bir bağlantısı ve devletin gelişme biçimi oluşur.

Siyasal iktidar , topluluk gruplarının çıkarlarını, iradesini, çıkarlarını ifade eder; bu grupların lider rolü sınıflar tarafından işgal edilir. Bununla birlikte, siyasi doğa sadece sınıf ilişkilerinin düzenleyici mekanizmalarının varlığı ile değil, Bir ölçüde devletin özü, toplumdaki gruplar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini ima eder. Politika, her şeyden önce, tüm sınıflar arasındaki özel ilişkiler sistemidir.

Bu nedenle, devletin siyasi bir varlık olarak özü, sivil toplumla karşılaştırıldığında en açık şekilde ortaya çıkar. Onun içinde (toplum) farklı ilişkiler vardır. Halk, ideolojik, ekonomik, dini, ahlaki, kültürel ve diğer örgütleri ve birlikleri içerir.

Sonuç olarak, toplumsal devletin özü, içerik ve biçim birliği ile temsil edilir. Bu durumda, bu form siyasi bir güçtür. İçerik sivil toplum tarafından temsil edilmektedir.

Devletin en önemli özelliklerinden biri yapısı. Kamu otoritesine sahip kişiler tarafından temsil edilen özel bir cihazın varlığında ortaya çıkmaktadır. Bu rakamlar, liderlik ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirir, siyasi ve sosyal sistemin korunmasını sağlar, dahil olmak üzere zorla. Ancak, devlet tek iktidar aracı değildir. Buna ek olarak, uygulamanın başka biçimleri de vardır. Özellikle, devlet dışı birlikler, siyasi partiler ve hareketler, işçi kollektörleri, sendikalar ve diğerleri oldukça yaygındır. Onlarla karşılaştırıldığında devlet - sistem, çeşitli iç ve dış görevlerini yerine getiren özel organlar da dahil olmak üzere açıkça yapılandırılmıştır.

Oldukça temel bir özellik, toprak bütünlüğüdür. Devlet örgütü, bir bölgedeki nüfusun birleşmesini teşvik eder ve daha sonra onu daha küçük idari birimler haline getirir. Böylece, devletin açık sınırları vardır. Bu sınırlar içindeki bütün bölge yasal normlara, yetkilere tabidir.

Siyasi iktidarın özel bir örgütü olan devlet diğer özelliklerle nitelendirilir. Bunların arasında en önemlileri şunlardır:

1. Halka karşı zorlayıcı önlemlerin uygulanmasına ilişkin tekel.

2. İktidarın egemenliği.

3. Tüm vatandaşları bağlayan kuralların ve yasaların yayınlanması.

4. Güç cihazlarının bakımıyla ilgili ücret ve vergilerin toplanması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.