FormasyonBilim

Boyun kasları. Yapı ve işlev

Kas dokusu, çizgili ve pürüzsüzdür. ile boyun kasları gövde, kaslarında uzuvları ve kafa grubunu çizgili edilir. Medial yüzeysel ve derin: boyun kaslarının yeri için üç gruba ayrılır. Medial ve lateral veya prespinal: da derin iki alt gruba ayrılır. Ön, orta ve arka skalen kaslar boyun ikinci alt grup bulunmaktadır. ileri eğmek için - bir tarafta ön kasları azaltılması iki taraftan azaltılmış boyun vstoronu, eğimi yol açar. Servikal omurga düzelirse ilk kaburga bir yetiştirme yoktur. anterior skalen kas başlangıç bölgesi boyun omurları III-VI, ve birinci kenarı üzerine sabitlenir. Ortalama kas da ileriye boyun eğimi katkıda bulunur ve birinci kaburga yükseltir. Onun bağlama yerine bağlıdır. Bu süreçler, II-VII omur boyun, üzerinde çalıştırmak ve aynı zamanda ilk kaburga bağlı başlar, fakat sulkus arkasında arter subklavyen.

Geri kas ikinci kaburga yükseltir. Bu göğüs üzerine monte edilirse, o zaman servikal bölgede omurga kat yol açar. Bu başlangıç - hillocks boyun vertebra IV-VI, ve son - dış yüzey ve ikinci oluk üst kenarına. Boyun ve başın kasları birbirine bağlı, bu nedenle medial alt grubuna ait olan kasları başın rotasyonunu kontrol eder ve onu ileri ve yanlara eğildi. Bu durumda, kas boyun uzunluğu orta alt grubunun bir tarafında ve öne boynun yamaçları yol açar. Bir longus capitis kası servikal bölgede ileri ve baş ve omurga yatırmak için yardımcı olur ve başın dönme katkıda bulunur. o sabittir yan olabilir - başın ön kaslar, sırasıyla senin ileri baş ve yan eğim yol açar. Yüzeysel boyun kasları oluşur:

- yakın aralıklı damarları kaplayan boyun, subkutan kas, hafif boyun cildi kaldırır ve aşağı ve ağız alanı dışında çeker;

- SKM kas. o bir taraftan azaltılırsa, diğer tarafa başın bir dönüş var ve her iki tarafta ise - baş geri yatırır.

Medyan boyun kasları dil kemiği ve alt üstünde yer aldığını olanlar ayrılır. Kaslar dört türü vardır suprahyoid:

Ön ve arka tendonların bir köprü ile bağlanmış - 1. digastrik kas iki bryushek oluşur. Bu bir itme-çekme düşürülmesi ve alt çene arka yol açar. aynı pozisyonda sabit ise dil kemiği yalan söylüyor.

2. Kas shilopodyazychnaya kemik dışa doğru ve yukarı doğru geri çeker.

oral ve deri altı 3. kas açıklık ağız oluşumu doğrudan yer almaktadır. Bu dil kemiği kasların konumuna bağlı olarak iki işlevi yerine getirir: yani sabit kalmak şartıyla, bu alt çene düşürür ve değilse - hiyoid kemiği yükseltir.

dil kemiği çeker ve ileri ve yukarı aynı anda ve bu kemikteki güvenmek durumunda, bir alt çeneye bir azalmaya yol açar mentohyoid 4. Kas.

Dilaltı boyun kasları da dört türlüdür:

İnce ve uzun 1. Kas-skapula dil altı, iki karın orta tendon ayrılmıştır. Tendonları'ndan Hem karın birbirine atlamacı. Bıçak güçlendirdi edilirse, bu kas dışarı çeker ve dil kemiği aşağı ve aynı anda pretrakeal plaka servikal fasya böylece lümeni derin servikal damarlar genişleyen çeker.

2. kas sterno-hiyoid dil kemiği aşağı doğru çeker.

3. kas sterno-tiroid boğazına çeker.

4. Kas schitopodyazychnaya kas sterno-tiroid mantıksal bir devamıdır. O dil kemiği arasında larinks, dil kemiği sabitlendiği zaman, bu kas gırtlak yükseltir mümkün yakınlaşma kılar.

bozulması kas sistemi, farklı faktörler tarafından tetiklenen - germe, çürükler, şişme, iltihaplanma, vb ciddi sonuçları ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.