Haber ve ToplumDoğa

Çin Doğal Kaynaklar: değerlendirme ve kullanımı

Rusya ve Kanada'dan sonra üçüncü sırada yer topraklarında boyutunu kaplar bir ülke - Çin'de Oldukça zengin ve çeşitli doğal kaynaklar. Bunlardan Ekonomik kullanım coğrafi konumu ve iklim koşulları gibi birçok faktöre bağlıdır.

coğrafya Özellikleri

Çin, 9.6 milyon metrekare tamamının çoğu. km dağlar ve tepelerle kaplıdır. Ülkenin batısında ise yaklaşık 4,5 kilometre yüksekliğe Dünyanın en büyük Tibet platosu olduğunu. Himalayalar, Kunlun, Karakurum, Tien Shan - O ünlü dağ aralıkları ile çevrilidir. Doğal koşullar nedeniyle oldukça kapsamlı ve uzun topraklarına ve Çin kaynaklar.

ekonomik faaliyet ovalarda daha uyumlu Çin'in toplam alanının yaklaşık% 30'unu. Yine topraklarının yaklaşık yüzde yirmi beş deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte yer olduğunu,% 17 - 500 bin ile 1 metreküp ve 25.1 den% - .. 1000 m nüfus kıyı ve ülkenin bazı iç illerde ağırlıklı yoğunlaşmaktadır. onun yoğunluğu dağlık çok daha azdır. Coğrafi konumu ve Çin'in doğal kaynaklar yakından bağlantılıdır. Üç iklim bölgelerinde (Ilıman subtropikal ve tropikal) içinde ülkeyi bulma su, toprak, orman ve diğer kaynakların belli dağılımı neden olur.

Çin'de Su rezervleri

Her şeyden önce, coğrafi konumu özellikle su kaynaklarını etkiledi. Bunlar oldukça eşit bir şekilde boşluklar farklı aşırı nem ile birlikte, su yetersizdi olduğu da var, toprak boyunca dağıtılır. tüm su kaynaklarının% 70'inden fazlası, ülkenin güney kesiminde yoğunlaşmıştır. Yangtze Nehri, Sarı Nehri, Xi dayanmaktadır geniş nehir ağı vardır. Yaz muson sırasında, kar ve buz erimesi denk, çoğu nehirlerdeki su seviyelerinde önemli bir artış oldu.

Çok sayıda göl - o da taze suyun doğal rezervuarı olan Çin'in çok önemli doğal kaynaklar vardır. Bunların büyük ülkenin batı kesiminde (Lop Nor Ebi Göl, Kununor) bulunur ve havzasında olan Yangtze Nehri (Dongting, Taihu, Poyang).

Tahliye suyun deşarj Büyük hacimlerde olan çoğu öncesi temizlik geçmesi nehirler ve göller kirlenmeye yüksek derecede yol açmaz. Bugün, Çin başta kanalizasyon tedavi ardışık büyük ölçekli eylem yürütülmesinde ihtiyaç vardır.

mineraller

Onlar çeşitlidir olarak, kısaca Çin'in bu doğal kaynakların tarif etmek mümkün değildir. Bu ülke neredeyse tüm periyodik tabloyu sunulmaktadır minerallerin toplam rezervleri açısından en zengin biri olarak kabul edilir. Jeolojik araştırma 160'dan fazla başlık varlığını doğruladı. kalay, çinko, kurşun, antimon ve cıva: Çin demirsiz metal üretiminde dünya lideridir. gezegendeki en büyük - Güney Çin dizide yer alan Tungsten mevduat. stokları nadir toprak metal dünyasının% 80'ini oluşturuyor. Demir cevheri, manganez, titanyum, vanadyum Yatakları.

metalik olmayan minerallerin zengin kaynaklar Çin'de bulunur. manyezit, grafit, talk, alçı taşı, asbest, kaolin, florit, silika, alünit ve bentonit: gelen pozisyonları ile işgal edilmiştir. ayrıca ülkede bir sürü bulundu Yüksek kaliteli farklı mermer ve granit.

güç kaynakları

Kömürün Rezervler, Çin dünyada ilk yerlerden biridir. keşif göre, 1007100000000 ton kadar. Ama petrol ve doğalgaz bu ülke çıkarma lider petrol gücüne oldukça gerisinde. yakıtın ana rezervleri Sarı ve Güney Çin Seas raflarda, Çin'in kuzey ve kuzeydoğu kesimlerinde yer almaktadır. Keşfedilmeyi rezervleri ve petrol şeyl. Çin ve onların kullanımında bu doğal kaynaklar devletin ve stratejik öneme sahip özel kontrolü altındadır.

Arazi ve toprak kaynakları

Ülkenin coğrafi özellikleri ve Çin'in toprak kaynaklarının üzerindeki etkisi - doğu kısmı kuzey ve batıda, ekilebilir arazi tarafından işgal edilir step ve orman alanları doğu kuzey-güney-batı banliyölerinde yer almaktadır bulunmaktadır.

Topraklar çeşitliliği farklıdır. Ülkenin kuzey kesiminde kahverengi, orman değiştirerek, podzolik hakimdir. lateritik toprağın Güneyde. Yüce dağ alan toprağın türü sunar. En değerli Great Plains bulunan alüvyon topraklar vardır.

Tarım Alanı

inşaat sektörünün hızlı gelişimi Çin'in bu doğal kaynakların ziraai dünyanın arazinin% 10'dan az olmasının nedeni de ekilebilir bir azalmaya yol açmıştır.

Aynı zamanda bu toprakların fazla yarım su kıtlığı, tuzluluk ve toprak erozyonuna muzdarip bölgelerde bulunmaktadır. bir yıl içinde tekrarlanan hasat alma kısmen durumu kurtarır. Bununla birlikte, ürünün yoğunluğu kendi limitleri vardır. ekilebilir arazi eksikliği Çin'in ekonomik büyümeyi yavaşlatmak yapabiliyor.

ormanlık arazi

Büyük ormanlar ülkenin toplam topraklarının yaklaşık% 17'sini kapsamaktadır. Bunlardan en büyüğü Büyük ve Küçük Hinggan ve ülkenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Bu ormanlar ülkenin orman kaynaklarının tüm neredeyse üçte sağlarlar. ağaçların ana türü burada büyüyen - Bir köknar, ladin, çam Yunnan. Bunların dışında, böyle bir greyfurt gibi, aynı zamanda değerli vardır ağaç, kafur, kırmızı, Pterocarpus santalinus.

Oldukça geniş bir alanı (% 30'dan fazla) yapay orman oluşturmaktadır. plantasyon alanlarının fazla 6370 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Çok dikkat rüzgarı ve mücadele etmeye yönelik Çin tarlalar ödenir toprak erozyonu. büyük projesi, ekoloji iyileştirilmesini sağlamak için - ıssız çölde Kuzey Çin topraklarında geçer orman koruma sisteminin oluşturulmasıdır. korumak ve Çin doğal kaynakları geliştirmek için yardımcı olur bahçe ve bitkiler koruma, üzerinde pek çok program bulunmaktadır.

bitkiler alemi

Ülkenin özellikle coğrafi durum bitki dünyasının çeşitliliği üzerinde bir etkisi olmuştur. Çin'e doğal bitkilerin fazla 30.000 farklı türler. Aralarında fudzyansky selvi, metasequoia gliptostrobovidnaya Çinli argirofilla, eokommiya, David ve diğerleri gibi benzersizdir. Bu ülkede büyüyen bitkilerin binden fazla türü, yüksek ekonomik değere sahip. Doğal alanlar batıda yarı çöl dönüşüyor, doğu ve step bitki örtüsü geniş yapraklı ormanlar ile temsil edilir.

hayvanlar alemi

Doğal koşullar ve Çin kaynakları yakından ilişkili ve ülke hayvanlarının topraklarında yaşayan bulunmaktadır. İşte gezegendeki tüm türlerin yaklaşık% 9.8 vardır. Bazıları Çin (panda, altın maymun, Çinli timsah, beyaz yunus) ağırlıklı yaşar. En yaygın geyik, geyik, kahverengi ayılar, maymunlar, armadillo, yaban domuzları Are. Özellikle fauna çok çeşitli tür bambu ayısı olarak relikt hayvanlar, kazma benler ve kırmızı panda hakimdir güneydoğu Çin, farklıdır.

Çin'de doğal kaynakların kapsamlı değerlendirilmesi, sosyal değer ve hammadde korunmasını sağlamak çözümler bulmak için zaman tanımak için onlara yardımcı kamu otoriteleri tarafından yürütülen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.