MaliMuhasebe

Tüketici fiyat endeksi

Tüketici fiyat endeksi, tüketici sepet içinde olan ve sürekli talep mal ve hizmetlerin değerindeki değişimi ölçen bir çekirdek enflasyon endeksi vardır. Genellikle önceden seçilmiş tüketici sepet dayanmaktadır. Bileşiminde seçimi - bu bu belirli bir ülke için tipik tüketilen malların, bileşimini yansıtmalıdır olarak, özel istatistiki çalışmalara dayanmaktadır oldukça zor bir görevdir. Bu ürünlerin üzerinde fiyatlarındaki değişiklikler objektif burada gerçekleşecek ekonomik süreçlerin yönünü göstermek zorundadır.

ABD'de istatistikler 19,000 perakende işletmeleri yanı sıra 57.000 haneyi kapsayan - bu nüfusun% 80'lik bir temsil örneğidir. Tüketici sepet hizmetlerinin 55,9 ve% 44,1 malların% kapsamaktadır. Tüketici fiyat endeksi çok büyük ekonomik öneme sahip, ülkedeki enflasyonist baskıları karakterize etmek için kullanılır.

Forex Piyasası değeri

Bu pazar günü, tüketici fiyat endeksi - oldukça önemli bir figür, büyük bir etkisi olan, onun için olduğu o ülke için en önemli şey olduğu gibi, piyasa katılımcılarının, tahmin veya gelecek enflasyon değerini belirlemeye çalışıyor.

Yukarıdaki tüketici sepetinin kompozisyon gıda, ulaşım maliyetleri, eğitim içerir araçları, vb sağlık, rekreasyon, giyim ve. Her ülkenin kendi sahip olduğunu anlamak önemlidir tüketici sepeti, istatistiksel çalışmalar, hem de eyalet ya da bölgenin şartlarına göre oluşturulur.

Tüketici fiyat endeksi belirlemek için kullanılır hayat pahalılığı, için çok önemli bütçe planlama. Hesaplamalar özellikle, enerji ve gıda en değişken olarak kabul edilir sektörleri dahil etmezseniz, endeks çok daha otantik olacaktır.

Bu nasıl göstergesinin çıkışına yanıt vermek için? gözlenir doğrudan bir korelasyon vardır. yüksek ise, o zaman ekonomik gelişmenin iyi kabul edilir ve bu ulusal para yatırımcılar için çok çekici hale yüksek faiz oranlarına yol açacaktır.

diğer göstergelerle İlişki

Tüketici fiyat endeksi büyüme parite değerlendirilmesi üzerinde bir etkiye sahiptir satınalma gücü devletler üzerinde uzun vadede ve kurulan faiz oranları para politikası üzerinde. Genellikle, bu göstergenin büyüme uzun vadede perakende talep ve satışların seviyesinde bir azalmaya neden olur ve bu kısa vadede gelirse, o zaman büyüme yüksek tüketici etkinliğini göstermektedir yoktur. gösterge sanayi ürünleri, para miktarı, ithalat fiyatlarının gibi faktörlerden etkilenir.

göstergesinin davranış özellikleri

endeks mal ve hizmetleri içerir ve aralarındaki temel fark onların yapısında tam olarak budur. bu sektörlerde enflasyon trendleri değerlendirilmesi için iki kural vardır. en uçucu enflasyon emtia sektördür. Bu temel nedeni emtia enerji ve gıda fiyatları üzerindeki çok daha bağlı olduğunu aslında oluşur olduğunu. sanayinin Bu iki bileşen emtia bileşeni neredeyse yarısını aittir, bu nedenle fiyatlarındaki değişim buraya daha güçlü gözlemledi. hizmetler sektöründe Az uçucu enflasyonu, bu nedenle malların enflasyon gerisinde kalıyor. emtia sektöründe fiyat dalgalanmaları altı ay gerisinde hizmetlerde, ortalama minimum ve maksimum fiyat artışı üzerinde.

Yayınlanan fiyat endeksi ise tüketim mallarının, piyasa enflasyonun büyük oranda veren genel endeksinde, her ay gerçekleşen değişimlere bakıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.