Yiyecek ve içecekÇay

Çeşitli parametrelerle çayın sınıflandırılması. Çayın çeşitleri, özellikleri ve üreticileri

Çay, her zaman evde olan zorunlu ürünlerden biridir. Çocuklar, ebeveynleri, büyükanneleri ve dedeleri içkiyi sever. Modern pazarda ne tür bir çay mevcut değildir. Çoğu sadece TV'de duyulan bazı çeşitleri vardır: bunlar çok pahalıdır ve bu nedenle her alıcı için uygun değildir. Ancak oldukça uygun teklifler de var. Bir sözcük, şu anki çay alanının gözleri tükendi. Fakat kaliteli bir ürün edinmek için bir çok kriter hesaba katılmalıdır. Çayın çok çeşitli bir sınıflandırması vardır ve bu nedenle ürünün kalitesini nasıl belirleyeceğinizi biraz kavrayacaksınız. Ve tabii ki, bir kişinin istek ve zevklerine göre yönlendirilmesi gerekir.

Hasat almak için

Çayın sınıflandırılmasına ve türüne geçmeden önce, yetiştirme işlemi hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. Sonuçta, çay yetiştirmek, çok zaman ve emek gerektiren inanılmaz bir iştir. Güzel bir çalı yetiştirmek için, bazen bir ya da iki yıllık fideler kullansanız da, yeryüzünde kesimler hazırlamanız gerekir. Yapraklardaki ilk hasat, dikildikten dört ila beş yıl sonra alınabilir. Çay burçları sürekli olarak budanır; böylece boylarında büyümez, ancak bir sürü yanal tomurcuk büyütülür.

Kural olarak, çay plantasyonu yüksekliği bir buçuk metreyi bulan bir dizi çalıdan oluşur. Geçitlerin genişliği aynı boyutlara sahiptir.

Çay yaprakları türüne göre sistematizasyon

Çaydanlık çay yaprağına göre sınıflandırılması - bu, ürünün sistematizasyon parametrelerinden biridir. Yani, yaprakların türüne göre kuru çay yapraklarının sınıflandırılması aşağıdaki gibidir:

 • VEYA (Turuncu Pekoe) - ana kalite derecesi olan özel bir atama. Bu ürün gerçekten kralların kendisine layıktır. Kural olarak, çay poşetinin en üstteki iki genç yaprağından yapılır. Bu yapraklar hala genç bir tüy ile kaplıdır. Böyle bir çay yaprağı sağlam ve bükülmüş olmalıdır. Yüksek seviyedeki doğal aromatik yağları vurgular. Ürünün ambalajı OP olarak etiketlendiyse, bitmiş çayın inanılmaz derecede hoş bir aromasıyla güçlü olacağı anlamına gelir.
 • P (Pekoe) - çay, üretimi çok genç, sadece şişmiş sayfalar, bükülmüş toplar için. Geniş yapraklı çeşitleri içerir. Kaynak çok güçlü olmayacak, ince kehribar ve narin bir tada sahip olacak.
 • F (Çiçekli) - çay bileşiminde benzer bir etiketle ipucu bulunur. Bunlar sadece çiçek açmış bir bitkinin tomurcukları. Tentüre mükemmel bir tat ve ihale kokusu veriyorlar.
 • (Broken) - ürününde, makine kesiminde veya bükülürken hafifçe ezilmiş, ancak kırıntı haline getirilmemiş bir çay yaprağı.
 • D (Toz) - bileşiminde tanik asit içeren bir derece çay tozu. Genellikle paketlenmiş ucuz çay üretmek için kullanılır.

Fermantasyon derecesi

Fermantasyon seviyesine göre çay sınıflandırması da vardır. Fermantasyon, büyüme sırasında çay yapraklarında biriken maddelerin geri dönüşü olmayan dönüşümü sürecidir. Bu işlem, tabaka daldan çıkarıldığı andan itibaren başlar ve yalnızca tüm maddeler daha kararlı bileşiklere dönüştürüldüğünde sona erer. Fermantasyon derecesine göre çay beş temel gruba ayrılır:

 1. Bai cha (beyaz çay). Beyaz çay hazırlamak için, güneşte ham maddeleri toplamanız gerekir. Bu durumda, "yavaş fermantasyon" adı verilen bir işlem var. Böbrekler ve yapraklar herhangi bir şekilde bükülmez, ancak beyaz çayların önemli özelliklerinden biri olan doğal formlarından tasarruf edin.
 2. Lju cha (yeşil çay). En az fermente edilmiş çaylar bu gruba aittir. Yeşil yaprak çay elde etmek için, yırtık yapraklar acı ve fermantasyon durmalarını ortadan kaldıran bir sıcaklık muamelesine tabi tutulmalıdır. Daha sonra yapraklar bükülür ve sonunda kurutulur ve ayrılır. Artık çay kullanabilirsiniz.
 3. Oolong çayı (Oolong çayı). Bunlar mavi-yeşil veya kısmen mayalanmış çaylardır. Çeşitliliğin özelliği, yaprakları farklı şekilde fermente etmiş olmasıdır. Örneğin, orta yaprak daha az fermente edilebilir ve jant - daha fazla olabilir.
 4. Hun kızı (kırmızı çay). Çin kırmızı çayı - bu bizim siyahımızın içeceği. Ona göre yapraklar sıcak yaz havasında toplanır. Hızlı (aktif) fermantasyon, bu tür bir çay yapmanın bir özelliğidir. Ürün neredeyse tamamen fermente edilmiştir.
 5. Hei ca (siyah çay). Bu, fermantasyon sonrası, çay tecrübeli bir çaytır. Zaman geçtikçe böyle bir ürün grubu daha iyi olur.

Soylarınızda ne var

Çayın kökene göre sınıflandırılması da yapılmaktadır:

Çin - Celestial en büyük çay üreticisidir (dünya toplamının dörtte birinden fazlası için). Ülke, beyaz, siyah, sarı, oolong, puer, kırmızı ve yeşil yapraklı çay üretiyor.

Hindistan - Hindistan, çay üretiminde ikinci sırada yer alıyor. Fabrikanın Assamlı çeşitliliği ham madde olarak kullanılır. Temelde, ülke siyah içecek çeşitleri üretiyor.

Seylan - Sri Lanka'nın ürettiği dünyanın çayının yaklaşık onda birinde. Ürünü Hindistan'da olduğu gibi aynı hammaddeleri almaya. Hindistan, yeşil ve siyah çeşitleri konusunda uzmanlaşmıştır.

Japonca - kural olarak, Japonya'da sadece ihraç edilen birkaç çay çeşidi üretilmektedir. Her şey iç tüketim için yapılır.

Indochina (Vietnam ve Endonezya) - siyah ve yeşil içecek çeşitleri üretir.

Afrika - Kenya hariç tüm diğer üreticiler küçük kabul edilir.

Bitki türü

Ayrıca, çayı bitki türüne göre sınıflandırabilirsiniz. Bu nedenle, Çin çeşitleri çalı formunda büyür. Her zaman neme gereksinim duyduğu için yumuşak yamaçlara genellikle bir çay yuvası ekilir, ancak bitkinin kök altındaki sıvı durgunluğu felaket olur. En genç filizler en değerli olanlardır. Yeni saplar yalnızca elle toplanır. Doğru, zamanında, işlemi mekanize etmek için çeşitli girişimler yapıldı, ancak bundan hammadde kalitesi kötüye gitti.

Assamese çeşidi, yüksekliği 26 metreden yüksek olan bir ağaçtır. Kamboçyalı çeşit, yukarıda tanımlanan iki türün bir karışımıdır ve Hindiçin'de yetişir.

Yaprakların işlenme biçimi

Çayın sınıflandırılması ve çeşitliliği, yaprakların işlenmesine göre değişebilir. Yüksek dereceli yaprak çayları, makalenin ilk paragrafında tanımlanan içeceklerdir. Orta menzilli teklifler, bütün yapraklı çeşitlerin yapımı sürecinde görülen kesilmiş veya kırılmış tabakalardan yapılmış çaylardır. Ancak bazen çarşaf ezilir ve özel olarak. İçki güçlü olacak ve çok hızlı demlenecek, fakat tadını ve aromasını en hoşa gitmeyecek.

Düşük dereceli ezilmiş çaylar, orta dereceli çaylarla hemen hemen aynıdır, ancak kalitesi daha da kötüdür.

Zerrecik varyant, tabakaları pürüzlü döner silindirlerden geçirerek elde edilir. İçki viskoz bir tada, parlak bir renk tonuna ve hafif bir aromaya sahip olacak.

Paketlenmiş çay çay tozu ve kırıntılardan oluşur. Kalitesi düşük olmakla birlikte, kullanım kolaylığı sayesinde çok popüler.

Tuğla neredeyse tamamen çaydanlıkla preslenerek üretilir. O mükemmel bir şekilde demlenmiş, ancak tadının kötü olduğunu söylemek - söyleyecek bir şey değildir.

Çözünür bir içecek üretmek için üreticiler, doğal bir ürünün kuru bir özü olan düşük kaliteli hammaddeleri kullanıyorlar.

Sri Lanka çayları

Gezegendeki en popülerlerden biri, Sri Lanka'dan gelen Seylan Çayı. Yerel halk susuzluklarını gidermek için su yerine çay kullanıyor. Sonuçta, bu içeceğin bir kupasını içerseniz, o zaman üç saat boyunca artık içmek istemezsiniz. Sri Lanka'da toplam altı çeşit Seylan çayı yetiştiriliyor. Ürünün özellikleri çok plantasyon yüksekliğine bağlıdır. Düşük, orta ve yüksek rakımlı olabilirler. En iyi Seylan çayı şehri yakınında Nuwara Eliya olarak yetişir.

Ancak Sri Lanka'nın bu bölgelerinde Dimbula, Ruhuna, Uva ve Uda Pussellava olarak çay yaprakları topluyorlar. Dimbul'teki serin iklim ve musonlardan ötürü çay, zenginlerinden orta seviyeye değişen kuvvetli bir tat elde eder. Ruhuna'daki tarlalardan toplanan çay, tadına bakacak. Uwe'de yetişen yapraklardan pişirmeyi denerseniz içkinin egzotik tadını hissedebilirsiniz. Uda Pessellava'da, kalenin çay orta gücünün hassas bir tadı var.

Seylan Çay Çeşitleri

Sri Lanka'dan gelen en iyi Ceylon çayı Hyson, Mlesna Tea, GILBERT PREMIUM TEA ve Basilur gibi şirketler tarafından üretilmektedir. Ticari amaçlarla, bu şirketler bu tür temel çay çeşitleri üretmektedir:

 • PF1 - küçük granüller. Bu, poşetlerde ambalaj için rakipsiz bir seçenek olan güçlü bir infüzyon.
 • FBOPF Ör. - Bir takım şekerli, karamel lezzetiyle kusursuz yumuşak tadı olan tek parça yaprak.
 • FBOPF 1 - Tatlı ve güçlü tadı olan sade orta yapraklı çay.
 • Gümüş İpuçları - Kuruma sürecinde kadifemsi bir gümüş tonunu elde eden yüksek kaliteli yaprak tomurcukları. Mistik iyileştirici özelliklere sahip rafine aromatik bir içecektir.
 • Gun Powder - yeşil çay, Çin kızartma tavasında kalsine için özel bir teknolojiye uygun olarak üretilmiştir.

"Yeşil sınıflandırma"

Ayrıca, yeşil çay sınıflandırması da şöyle:

 • YH - çay bitkileri sezon başında hasat edilir.
 • FYH, yeşil Çin yaprak çayı çeşitidir.
 • N - Çinli, farklı bükülmüş yapraklardan kırılmış yeşil çay.
 • FH - Yaprakları aynı şekilde bükülmemiş olan Çinli çay.
 • SOUMME - eleme. Orta öğürlü heterojen yapraklardan gelen çay.

Diğer ülkelerden gelen çaylar

Yukarıda açıklanan ülkelere ek olarak çay üreten başka ülkeler de var. Yani, çay bitkileri ekimi Tayvan'da yapılıyor. Bitkilerin ilk fideleri XVII. Yüzyılda buraya getirildi. Bugün çay tarlaları toplam alanı 20 bin hektarı aşıyor. Ana alanlar, devletin başkenti Taipei yakınlarında yer alır.

Ortadoğu'da, Türkiye'nin en büyük çay üreticisi Türkiye'dir. Yıl boyunca ürünün 100 tondan fazlası burada üretilmektedir. Dünya çay pazarı'nda, başarılı Çin, Seylan ve Hint ürünlerinin ardında pek çok kez olduğu gibi, Türk çay ürünleri çok talep görmüyor.

Bir asırdan beri çaylar İran'ın Hazar ve kuzey bölgelerinde yetiştiriliyor. Her yıl yaklaşık 60 bin ton ürün yetiştirilmektedir.

XIX yüzyılda ilk çay çalılarının dikildiği Gürcistan'ı gözden kaçırmayın. Birkaç on yıl sonra, burada seri üretim çay kuruldu. Gürcü çaydan, yüksek kalitede bir içecek, yalnızca titiz manuel işleme ile elde edildi. Ancak, ürünün endüstriyel ölçekte kalitesi mükemmel özelliklere göre ayırt edilmez.

Brezilya'da, aynı zamanda büyüyen ve üretilen çay, ancak yalnızca eyaletlerde kullanılmaktadır.

Sonuç

Yukarıdakilerin hepsinden, çayın mağaza raflarına düşmeden önce uzun bir yol kat etmesi gerektiğini düşünebiliriz. Önce çaydanlık dikmeniz, büyütmeniz ve üzerine yaprakların güzelleşmesine dikkat edin. Daha sonra toplanırlar, uzun süre işlenirler ve ancak daha sonra demlenmiş olurlar. Çay işinde, tüketicinin diğer çeşitlerden daha fazla beğeneceği çayı seçmenize izin veren birçok sınıflandırma vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.