Yiyecek ve içecekIçkiler

Çayı doğru şekilde demlemek için

Çay, birçok hastalık için bir çare olarak, dünyada kullanılan canlandırıcı bir içecektir . Çay yaprakları, taninler, alkaloidler, uçucu yağlar ve vitaminler, görme, sindirim, çürümelerin önlenmesi, radyonüklidlerin insan vücudundan çıkarılmasına katkıda bulunur.

Peki bu yararlı maddeleri korumak için çay doğru şekilde demlemek nasıl? Her şeyden önce, bu amaçlar için kullanılan suya dikkat etmek gerekir. Çay içme törenlerine özel önem verilen Çin'de içki içmek için lezzet kalitesini tam olarak ortaya çıkarmak için ilkbahar sularına ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir. Elbette, modern yaşam koşullarında, böyle suyun çıkarılması kolaydır, bu nedenle damıtılmış suyunu kullanabilir veya musluk suyunun kalitesini artırabilirsiniz. Yani, özel temizleyiciler yoksa, klorun kokusunun kaybolması için suyu bir gün açık bir tabakta bırakabilirsiniz. Bu durumda, demleme için sadece üst kısım alınır.

Seçkin bir Çin çayı hazırlamadan önce, suyu yumuşatmanız gerekir. Bunu yapmak için, küçük bir miktar şeker, tuz veya kabartma tozu koyun. Bu durumda içki biraz daha kokulu hale gelecektir.

Canlandırıcı bir içeceği hazırlamak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz: su ısıtıcıyı sobanın üzerine koyun ve su patladığında ağzından çıkacak buhar sıvıya dönüşür. Böylece, yeni suyun saflığı ve yumuşaklığı damıtılana benzeyecektir, çünkü tuzlar ve metallerin saf olmayanlarını içermez.

Kaynama esnasında sıvının yüzeyinde kabarcıklar göründükten hemen sonra, oksijen konsantrasyonu düştükçe, yeniden ısıtılmadığı veya kaynatıldığı sırada çay yapmak için su ısıtıcısına dökülür.

Çayın demlenmesinden önce, çeşitliliğine dikkat etmeniz gerekir, çünkü bunun için su sıcaklığı farklı olabilir. Böylece, siyah çaylar sıvı yüzeyi üzerinde birkaç küçük kabarcık oluşumu safhasında yüz derecelik bir sıcaklıkta demlendi. Elit yeşil çay, sıcak suyla (yetmiş derece) demlendi. Paket üzerinde her çeşit için ayrıntılı bir açıklama görülebilir. Unun suyun tamamen boşaltılması gerektiğinde, üre üç defa kullanılabilir.

Çayın nasıl hazırlanacağını bilmek için bira şirketine dikkat etmeniz gerekir. Porselen, toprak veya kil ise en iyisidir. Bunun boyutu, hoş kokulu bir içkinin tadına bakmak isteyen insanların sayısına bağlıdır. Genellikle yarım litrelik bir su ısıtıcısı kullanılır, ancak bazen boyutu üç litreye ulaşabilir.

Bira önceden ısıtılmalı veya kaynar su ile kızartılmalıdır. Bulaşıkların olağandışı kokulardan uzak tutulması tavsiye edilir.

Su ısıtıcısı ısınırken suyun kaynatıldığı zaman kişi başına bir çay kaşığı bir çay kaşığı bira artı bira kaşığı bira hazırlamak, son yarısını döküp keten havlu ile kaplamak gerekir. Beş dakika sonra su doldurulur.

İçerisinde sarı-kahverengi bir köpük oluşursa içeceğin doğru bir şekilde demlendiği ilginçtir. Çıkarılmaz, ancak bir kaşıkla karıştırılır.

Bu nedenle, çay yapmayı düşündüğünde, demleme yolunun kalitesine ve çeşitliliğine bağlı olduğunu vurgulamak gerekir. Kaliteli bir içecek pek çok faydalı kimyasal element ve bileşimini barındırır, ancak bu sonuca ulaşmak için bütün bira hazırlama kurallarına uyulmalıdır. Vücuda zarar verebileceğinden, iki saatten fazla süren bir içeceğin kullanılması tavsiye edilmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.