Haber ve ToplumDoğa

Tehlikeli kırkayak Kırım olmadığını ve nasıl mücadele?

"Ne kırkayak!" - yani bazen gözler kötü niyetli insanlar hakkında söylemek için genel olarak ve özellikle kurnaz de kötü bir karakteri farklıdır. Kelime harfi "a", yani kötüleyen tanım genellikle kadınları ele ile sona erer. Orijinal anlamda bir lanet ve egzotik kabul edilir bir böcek değildir. Bu arada, kadın aslında zehirli, ancak böceklerin çoğu türleri için geçerli.

kırkayak bir tür olarak

Aslında, bu türün en çarpıcı temsilcileri sıcak tropik ülkelerde yaşıyor. Bazı türler iki buçuk desimetre uzunluğunda ulaşabilirsiniz, onlar kertenkele, kurbağalarınız, fareler üzerinde av ve eğer şanslı ve kuşlar. bacaklar ile donatılmış bir tek halkalı segmentlerinden gibi yaratık oluşan, sayısı yirmi 23 çifti (daha çok sayıda olmuştur) arasında değişebilir. Bu durumda, fonksiyonel yük her zaman ön vardır arka kol ve bacakların. Arka bacaklar kırkayak yardımıyla tutulması var şeye tutunur ve ön o avını yakalar ve onu ısırır ve sonra yavaş ve dikkatli gıda tüketmek. Böcek histamin ve serotonin ve asetilkolin lesitin Biyoaktif bileşiklerin çoğunluğu içermektedir Thalipedes "zehirli fabrikası" temsil eder. Genellikle ısırmaya akut tepkisi o ödem, genel zayıflık ve artan sıcaklık ile birlikte, acı, iki saat devam eder.

Egzotik böcekler ve tropik adaların Latin sakinleri sürpriz zordur. Ama ülkemizde onlar bulunur. Adından da anlaşılacağı Örneğin, Kırım güzel Karadeniz yarımadasında, kırkayak ortak halkalı.

görünüm

Bu böcek çirkin kabul edilir. Ama bütün unattractiveness görüşü paylaşmıyor. türlerin çalışmada yer alan bilim adamları, bu not edilebilir hayranlıkla: "Ne muhteşem bir kopyası" Özellikle büyük numuneler dikkate. Ve karşı cinsten yaratıkların meslektaşlarının bazıları oldukça cazip görünebilir bulunmaktadır. o, ancak, çok sinir bozucu olmadığını itici diğer tüm Kırım kırkayak Gösterimde. uzunluğunda yetişkin aşamasında bazen on beş santimetre on ulaşır. Harici olarak, bu ayak biçiminde ek "seçenekleri" ve tehlikeli çıkıntılı kollar ile donatılmış bir tırtıl gibi görünüyor. Boyama - militarist, renkli yakın, haki için zeytin-kahverengi gösteren veya kahverengimsi çatışma ve gizli sürünmeye karşı arzusuna böcekler tonlama isteksizliği dünyasında kabul görmüş ve daha sonra kaybolur.

Kamuflaj ve kılık

O gizlemek ve kendilerini, Kırım ve tehlikeli kırkayak gizlemeye bilir. Fotoğraflar böcek astropika ortak doğal renklerle düşük görünürlük gösteriyor. Doğası gereği saldırgan olmayan, o kolayca korkmuş ve görünümünü tehdit rağmen. Reaksiyon zehirli maddeler, yapışkan ve yanma özel bir ayırma olur. Bu mukus özellikle toksinlere ağrılı tepki yatkındır kişilerde, kaşıntı, yanma ve alerji neden olur. daha yakın bir temas söz değil, dokunma dikkatli olmalıdır. onlar parlak ışıktan gizleyebilirsiniz yerde sığınmaya kesin çünkü onun iyi maskeleme ve bu böceğin kullanımlarının zor bu nahoş kırkayak ile toplantı kaçının.

Sığınma arayışı

Krymskaya Scolopendra seyahat çadır ile "vahşi" turistov- için belirli bir tehlike temsil eder. yere Tarkhankut uyumak, biz çadır sadece bir düğmeli örgü gölgelik bırakarak kapalı olması gerektiğini unutmamalıyız. Ayakkabı, çok fazla değil ters çevirin ve bot veya ayakkabılar sallayın ve onlara bakmaya olacaktır. gerekli ve kontrol uyku tulumu, ve her şeyi iç çamaşır. sadece geceleri Etkinlik böcek sergiler, sabah bütün gün orada oturup bir yer poukromnee içinde saklamaya çalışıyor. turist ile hiçbir çadır varsa, bu büyük kırkayak sadece gevşek toprak gömüldü (kum ve gelecek) fakat aşırı konfor için arzu insanlar için değil sadece zararlıdır. En kısa sürede ziyaretçi olarak, böcek bir yer daha rahat bulmaya çalışır. Ne yazık ki, Kırım kırkayak şeylerin amacını anlamıyor ve yanlışlıkla onlar gündüz saatlerinde gerekli değildir inanıyoruz. insanlarla Toplantı karşılıklı sorun yol açar.

skolopendry ısırmak

İnsan derisi ile temas halinde Mukus skolopendry hoş olmayan sonuçlara neden, ancak yalnızca ya da kendini savunma ana araç değildir. Ayrıca acıttı. ısırık sonucu şişme, şiddetli şişme, olur ve alerji onu muzdarip hiç yapanlar arasında bile olmuyor. Bu gereksiz yere korkmuş ve hatta daha panik olmak gerekli değildir, çoğu durumda skolopendry zehir ölümcül değildir. insanlık panzehir gelişimi hakkında endişeli değildir ve hatta bir lokma durumunda herhangi bir özel tedavilerle gelmedi Belki de bu yüzden. Bir kaç gün belki daha fazla, o zaman kendiliğinden geçecek - ana tavsiyedir. İstisnai durumlarda tıbbi yardım aramak gerekir ve daha sonra doktor, Kırım kırkayak isteyen değil, tırmandığı neden Kural olarak, alerjik problemler gibi, dikkate sahip etkilenen organizmanın karakteristiklerini alarak bir ders reçete edecektir. Yine de Mayıs ayında en "ölümcül güç" onun zehiri yukarı, o zaman daha zayıf hale unutmamalıyız.

Kırım ev kırkayak. Ne yapmalı?

Bu sürüngen konforunu sever. Açık bir arazide veya insan yerleşimi arasında bir seçim varsa, o ikincisi seçecektir. kolaydır ev girin, esnek gövde ve bacakların çok sayıda dalış veya pencereden dalış altında kapı boşluğu içine almak için izin verir. Ama burada o insanların ve hayvanların düşmanlık "yerli sakinleri" ile, yerimize hemen sonra Kırım kırkayak karşı karşıya budur. Böcek genellikle etkileyici boyutu olduğunu ve yenmek her yerde, onun için onların varlığı zor gizlemek ve kuyruk dışarı sopa olacak. Mahalle kesinlikle sıkıcı.

Vurgu geleneksel böcek kendisi aktif olarak zehirleri üreten bir kuruluş, üzerinde kötü etki talihsiz gerçeği yerleştirilmelidir. Ben Kırım kırkayak gibi iğrenç bir canavarın eli dokunmak istemiyorum. Nasıl en az kayıp ile ondan kurtulmak için?

Bu sadece, tabii ki, dikkate ağır bir şeyle olağanüstü canlılığını onu öldürmek için en iyisidir. Hatta hayatın, böcek uzun mendereslerin, korkutucu sallayarak kuyruk ve zehirli ön ayaklarında bağdaşmayan yaralarla.

İkinci yol - bir cam kavanoza gibi ağır bir şey ile kırkayak kapak ve açlık ve susuzluktan yavaş ölüme gözlemlemek.

onlar değil, su olmadan, bu hoş olmayan kırkayaklarının meydana önlenmesi, ev kuruluk muhafaza edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.