Haber ve ToplumKültür

Bookplate - bu nedir? Bookplate: Fotoğraf

Fanlar ve koleksiyoncular kütüphanelerde kendi geçmişi vardır, her biri yayınların bir sürü kitap toplamak. bookplate - Onların zenginliği kitapseverler ve bilenler yapıştırılmış veya kitap, kitap işaretleri sayfalarında damgalı korumak için bir çaba. Nedir, ne zaman ve nasıl olur ve bu nasıl, nereden geldiğini "grafik aforizma," bu makalede size anlatmaya çalışıyorum.

Bu nedir?

Rus Ekslibris aracının içine Latince çeviren "kitaplardan." Bu ayrılmaz kitapların tarihi ile bağlantılı olan ve ortaçağ atölyelerinde karşımıza çıkmaktadır - manastırlarda scriptoria, folyolar kopyalandı. O ya da 'kütüphaneden' kelimeleri ile başlayan kitaplara sözde sahiplerinin yazıtları yapmaya başladı vardı 'kitaplardan' ve sonra isim ve sahibinin adını veya manastırın veya kitaplığın adını belirtmek için.

bağlayıcı kitabın iç yapıştırılan kağıt etiket Modern ve bize tanıdık bir görünüm, tipografi ve Alman ustaları yükümlü bookplate. Basit ve dekoratif bir siyah beyaz ve renkli - Bazen çok farklıdır. Okulda verilen kitaplara yapıştırılmış kütüphane bookplate - çocukluktan her birimiz tanıdık en basit örnek. Estetik bir şey değildir, ama o yayının sahibi hakkında önemli bilgiler taşır.

Bookplate - Ex Libris - değişmedi değil, bir devrin moda trendleri, kişisel tercihler ve sahiplerinin zevkleri ve hatta kullanılan baskı donanım görünümü üzerinde bir etkisi var.

Kural olarak, kişisel bookplate sahibi, onun soyadı ve ilk adı, mesleği, tutum, ilgi alanları hakkında bilgi az veya çok derecede şifrelenir. sol Ekslibrislerin yer aldığı kitabın kendisi daha büyük bir değere sahip bazı özel durumlar vardır.

Onlar zaman gidilir?

ister bookplate sorusunu yanıtlayan - ne olduğunu, nerede ve nasıl bu sanatsal fenomeni yaptığını öğrenmek için önemlidir.

Bilim adamlarına göre, en eski bookplate British Museum'da olduğunu ve Amenhotep IV aitti ve XIV yüzyılda kadar uzanır. e. kitaplar gibi değerli şeylerin kime ait olduğunun belirlenmesinde arzu, oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Sadece en güçlü ve zengin insanların el yazmaları var göze ve onu korumak için doğru özelliği tanımlamak için çalıştı başladı.

Almanya'da ilk basılı kitaplar ortaya çıkmasından sonra, insanlar sahibini belirlemek olabilecek şekilde, bookplates aldı. En eski kaydedildi Alman bookplate 1450 ifade eder ve Fransız Zhana Berto La Tour Blanche - 1529 için.

Eski İngilizce ilk Hollandalı ve İtalyan biri Ekslibris sırasıyla 1579, 1597 ve 1622, ortaya çıktı.

Sınıflandırma ve çeşitleri

yüzyıllar boyunca gelişti, kitap işaretleri aşağıdaki iki ana tipe ayrılabilir:

 • font - Sadece isim ve sahibinin soyadı belirten;
 • sanat, kısaca konak kütüphanesinde anlatan bir minyatür figür şeklinde yürütülür.

o ve onun görüşlerini nelerdir, ne sanat bookplate daha yakından bakalım. Üçü:

 1. Pul XVI-XVII yüzyıl özelliğidir, bu sahibinin arması tasvir. Bu kanunlar hanedan teknolojiye göre oluşturuldu.
 2. Monogram sahibinin sanat tedavi harflerini dahil. Bu tür bir bookplate (yukarıda betimlenen) makalesinde görülebilir.
 3. Sahne en dekoratif ve yansıtan birçok unsurdan oluşabilir kişisel tercihler, mesleği ve sahibinin hobiler.

temsil ettikleri mı?

bir sanat ve metin: Kitap işaretleri daha önce çoğu durumda amblemler ve baş modern bookplates galip ise iki bölümden oluşmaktadır. Belirli sahibine üyelik kitabı işaret geleneklerine kitabede eğer, görüntü kesinlikle her şey olabilir. tasarlanan bookplates, sanatçılar ömür ya da kütüphane sahibi çıkarları belli bir yönünü göstermek için sorulur. Bu tür simgesel mutlaka, bu dikey veya yatay, kütüphane mimarisi garip ya da caricatured ekran veya dekorasyon ürün olabilir, burada. Müşterinin hayal gücü ve sanatçının beceri dışında herhangi bir kısıtlama vardır.

Sovyet döneminde Lenin hikayeleri ve Civil ve Büyük Vatanseverlik Savaşı kahramanlarından görüntü ile popüler bookplates oldu, işçi işçi ve köylüleri, uzayın fethi patlatır.

Bunu nasıl yapabilirim?

Bugün bookplates üretmek için birçok teknik vardır:

 • dizgi;
 • damga;
 • zincographic;
 • litografi;
 • serigrafi baskı;
 • Çeşitli malzemeler üzerinde baskılar.

bookplate kitabı yaptığında farklı yöntemlerle o kısa bir bakış kullanılmaktadır.

odunculuk

ağaç üzerinde gerçekleştirilen gravür, - en eski tekniklerinden biri bir tahta baskı olduğunu. Zaten VIII yüzyılda. e. Doğu işlenmiş ahşap yüzeylerde yüksek kaliteli baskılar almak ve XIV yüzyılda benzer bir tekniktir Avrupa'da uygulanmıştır. Biz woodcuts kesim bu tür denilen uzunlamasına testere kesti yumuşak ahşap, genellikle armut, bir keski ve bir bıçak taşıdı. Çünkü odun lifleri işlemin direnci uzun ve zahmetli olmuştur. XVIII yüzyıl İngiliz gravür Thomas Bewick masif ahşap özel kesici kesitleri üzerinde yürütülen gravür sona erdirecek bir yol icat etti. o açık ve koyu alanlar arasındaki ince ve temiz çizgiler, gerekli derinlik ve yumuşak geçişler elde etmek izin çünkü gravürler Bu tür hızla popülerlik kazandı.

bakır üzerine gravür

Bu İtalya'da XIV yüzyılda ortaya baskılar oluşturmak için eski yollarından biridir. Bakır ve boya elde olukların daha sonra doldurulması için özel bir desen kesici keserek gerçekleştirilir. Bu model basıncı, ıslak emici kağıt boya altında basıldıktan sonra. Eğer herhangi bir değişiklik ya da iyileştirmek çünkü bu teknik, yürütme oldukça karmaşıktır.

gravür

Bu imalat en yaygın kullanılan yöntem, bir çinko veya ekslibrisler asitle dağlama kalıbı olduğu bakır levha. İlk olarak, bir metal ile kaplanmış bir gemide, balmumu ve reçine maddelere dayanan özel bir cila bileşiminin tatbik. vernik katılaşmış olduğunda, sanatçı metal deseni açığa, özel bir iğne alır. Görüntü transfer edildikten sonra, plaka, nitrik asit, bir kap içine daldırılır metal korozyona uğrar. asit boya saflaştırılan de yüzey şeklini aldı.

modernlik

Eğer woodcuts veya gravürler, bugün bir lastik damga klişe aracılığıyla yürütülen bookplates çoğunluğu tarafından üretilen önceki sanatçılar bookplates. Modern teknik ekipman sanat karmaşık eserleri oluşturmanıza olanak sağlar bookplates en küçük elemanlarını kazımayı sağlar.

Rusya'da Kitap etiketler

Rus yazılarda XVIII yüzyıla kadar ve sadece ad ve soyadı dağıtıldı hangi "zilyetlik başlığı" yapmanın onlara sahiplerini korumak için. Rus baskı öncüsü Ivanu Fedorovu sayesinde ilk basılı bookplate erken XVIII yüzyılda ortaya çıktı. Başlangıçta, sadece pul görüntü, ama yavaş yavaş canlılık konak tutumunu dile, kısa bir sloganı ile donatılmış arsa çizimleri ortaya çıkmaya başladı. Peter I devrinde Laik literatür yaygınlaştı ve bir bookplate moda geliyor. Çizimler, yazılı basın, kamu uygulanan ve sahibinin sosyal statüsünü yansıtan tartışma konusu haline gelir.

Rusya'da meydana XIX yüzyıl aydın aktif katmana, ve özel kütüphanesinde ayrıcalık sembolü olmaktan çıktı. Birçok eğitimli insanlar, bilim adamları, yazarlar giderek geniş bir kütüphane koleksiyonunu oluşturdu. Bu bookplates geniş yayılmasına katkıda bulundu, ancak onun basitleştirme yol açmıştır. Aksine görkemli aile arması odası - veya monogramları sahibi ve kitapların kalıcı yerin kişisel verileri uygun matbu olarak yapılan olağan çerçeve, ortaya kitaplık ve raflarda.

XX ise yüzyıl bookplate grafik sanatının hemen hemen bağımsız tarz haline gelir. Bu Rusya'da tarz gibi ünlü sanatçılar tarafından uygulanan gerçeğiyle kolaylaştırdı Aleksandr Benua, Leon Bakst, Georgy Narbut Elena Lancer Mikhail Dobuzhinsky, ve diğerleri. Ayrıca sadece bookplate Vasnetsov 1901 yılında kuruldu bilinmektedir, blok baskı "İz knig IS, tam olarak Ostroukhova "zaman VV tanınmış gravür gerçekleştirilen sanatçı mürekkeple yapılmış resmin üzerine Mate.

Kitap işareti modern tarihi

1917 Devrimi ve İç Savaş sonrasında böyle Nikolai Kupriyanov Vladimir Favorsky, gibi grafik sanatçıları, bir dizi vardı Alex Kravchenko ve diğer ustaları. Denekler Ekslibris önemli ölçüde genişledi ve bookplate bireysel kişilik özellikleri ve kitap sahiplerinin tercihlerini göstermeye başladı.

insanlar kitap toplama müdahil olunca ülkemizde bookplates popülerlik sonraki dönemde geçen yüzyılın, 60-70 yıl başladı. o zaman iş çok sınırlı ideolojik çerçeve gerçeğine rağmen, sanatçılar birçok ilginç ve sıradışı bookplates oluşturduk.

Bugün, XXI yüzyılda, exlibris ilgi güçlü hale gelmektedir. Bu öncelikle daha bizim çağdaşlarının daha kişisel, kendi Banner Kapak sahip talip olmasından kaynaklanmaktadır, bu tür fotoğrafın altına Exlibris olarak, miras.

yerine bir sonuca ait

Şu anda, kitap işaretleri kütüphaneye bütünlüğünü korumak değil, aynı zamanda koleksiyon nesneler olarak hizmet etmekle kalmaz. Onlar belirli bir dönemin, sahipleri ve kaderi hakkında çok şey söyleyebilir. ister bookplate sorusunu yanıtlayan - ne olduğunu, bu sadece bir grafik sanatlar, modern tarz, aynı zamanda geçmiş kez ve erkeklerin objektif bellek olmadığını söyleyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.