SağlıkTıp

Bir organ olarak Kemik: yapısı, özellikleri, işlevleri

Bu şekilde hareket ve destek ve organlarının sistemin bir gövde kısmı gibi kemik tamamen özgün şekli ve yapısı, oldukça tipik mimari sinirler ve kan damarlarını farklıdır. Temelde periost dışında kapalı ve iç kemik iliği ihtiva özel bir kemik dokusu oluşturulur.

Temel özellikler

Bir organı olarak her bir kemik insan vücudunda belirli bir boyut, şekil ve konuma sahiptir. büyük ölçüde gelişmekte olan farklı koşullar, yanı sıra çeşitli fonksiyonel yükler etkisinde Bütün bunlar insan organizması için kemikleri yaşadı.

Herhangi kemikler kaynaklarına kan arzının belirli bir miktar, bulundukları yerin özel sitelerde varlığı, hem de oldukça tipik mimari damarları eğilimindedir. Bütün bu özellikler kemiği innerve sinirlerin için geçerli tam olarak aynıdır.

yapı

bir organ olarak kemik tabii ki, bunların arasında en önemli diyafiz (merkezi bölge, gövde) uzun kemiklerde bir örneği olarak kabul edilebilir katmanlı kemik dokusu yapısı, belirli ilişkiler olan bazı kumaşlar içerir, ancak.

bunun ana kısmı, iç ve dış plakalar arasında yer almaktadır ve çevresindeki bağlantı levhası ve osteonların kümesidir. ikinci bir kemik yapısal ve işlevsel birim ve uzman doku örneklerinde ya da ince tabakalarda görülmektedir.

bir kemik dışında periost altında doğrudan olarak yaygın veya genel kayıtları birkaç kat ile çevrilidir. bu katmanlar uzmanlaşmış sonra aynı ad kan damarlarını ihtiva kanalları perforan. medüller boşluğu ile sınırda uzun kemiklerde hücrelerinin arttırılması farklı birden fazla kanal ile delinmiş iç plakaları, çevreleyen ek bir katmanı içerir.

Medüller boşluğu tamamen adlandırılan endosteum etkin düzleştirilmiş osteojenik hücreleri içeren bağ dokusu, son derece ince bir tabaka ile kaplı temsil.

Osteondaki

birbirlerine ve çevresindeki Haversian kanal içine yuvalanmış farklı çaplarda silindir gibi bir nokta osteon temsil eş merkezli olarak düzenlenen kemik plakalar çeşitli sinir ve içinden kan damarları. Bir çok durumda avantajlı osteonların kemik olup, burada çok sayıda birbirine bağlı anostomoziruya paralel olarak yerleştirilmiş dlinniku.

osteonların sayısı her kemik için bir bireydir. Bu durumda, örneğin, kalça kemiği gövdesi 1 mm²'lik başına 1.8 arasında bir miktarda bulundukları, ve benzeri gibi, bu durumda Haversian kanal payı 0.2-0.3 mm²'lik oluşturmaktadır.

osteonların arasında orta ya da birleştirilmiş plaka her yöne uzanan ve daha önce imha edilir eski osteonların kalan kısmını oluşturan vardır. gövde olarak kemik yapısı yıkımı ve osteonların yeni oluşum süreçlerinin sürekli bir akışı sağlar.

Kemik plakaları silindir şeklini ve osseinovye fibrilleri birbirine bitişik sıkıca ve paralel sahiptir. plakalar arasında eş merkezli osteositler yatan göre yerleştirilmektedir. Kemik hücrelerinin Süreçler ve komşu-ani osteositlere doğru hareket ettirerek ve hücre-hücre bağlantılarının katılan sayısız tübülleri üzerine yavaş yavaş yayılır. Böylece uzaysal olarak yönlendirilmiş Oluşan laküner-kanalikül sistemi doğrudan çeşitli metabolik süreçlerde yer alınması.

Osteon bileşim 20 den fazla eş kemik plakalarını içermektedir. İnsan kemikleri kanal boyunca mikrovasküler osteon, yanı sıra çeşitli miyeline olmayan bir ya da iki gemi geçirilir sinir lifleri gibi osteoblastlar, perivasküler hücreler ve bir çok diğerleri gibi osteojenik çeşitli elementler dahil olmak üzere bağ gevşek doku tabakaları ile birlikte ve özel lenf kılcal.

osteonların kanalları, genel kemik anastamozlar damar katkıda özel probozhdayuschih kanal varlığı, birbirine ve medüller kanal ve periost ile yeterli derecede sıkı bir temas vardır.

periyost

bir gövde olarak kemik yapısı dıştan lifli bağ dokusundan oluşan ve bir dış ve iç tabaka, özel bir periost ile kaplı olduğunu ifade eder. Son kambiyal ata hücreleri içerir.

ana fonksiyonları çeşitli kan damarlarının geçirilerek burada elde edilir rejenerasyonuyla periost, hem de temin koruma ve trofik fonksiyonu içerir. Bu nedenle, kan ve kemik etkileşim.

periost fonksiyonları nelerdir

periost neredeyse tamamen kemiğin dış kısmını kaplayan ve burada tek istisnası eklem kıkırdağı, hem de sabit ligament veya kas tendonu vardır yerlerdir. Bu fazlalaştı çevreleyen dokudan ile sınırlıdır kan ve kemik periostu yardımıyla söyledi.

Kendi içinde son derece zayıftır, ama aynı zamanda, kuvvetli bir film lenf ve kan damarları ve sinirler de bulunur son derece yoğun bağ dokusu, yapılmış olan. Bu son Çünkü periost kemik madde nüfuz dikkati çekiyor. Ne olursa olsun burun kemiği olarak kabul veya başka olsun, periost kalınlığı ve güç geliştirme süreçleri üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

osteojenik kaplamanın iç katmanı kemik oluşturulduğu birincil konumdur, ve bunlar kendi başlarına zengin bu duyarlılığını etkiler innerve. Kemik periost mahrum edilirse, sonunda o kalıcı ve tamamen kangrenli olmaktan çıkar. kırıklar gibi kemik üzerinde herhangi bir cerrahi müdahaleler gerçekleştirirken, başarısız normal büyümeyi sağlamak ve sağlığını devam etmeden, periost sağlanmalıdır.

Diğer tasarım özellikleri

Neredeyse, bunların birbirleri ile mafsal ile sağlanır sahip eklem yüzeyi (burun kemiğini içeren kafa büyük çoğunluğu, hariç) herhangi bir kemik. Bu gibi yüzeyler yerine periost yapısında lifli veya hiyalin bir uzman eklem kıkırdağı vardır.

plakalar arasına yerleştirilir bulunduğu en tercihli kemik iliği içinde medüller doğrudan süngerimsi madde veya olduğunu ve sarı ya da kırmızı olabilir.

kemikte yenidoğanlar ve fetüs olarak hematopoietik ve homojen bir kütle, kan damarlarının, doymuş öğelen, yanı sıra özel temsil mevcut özel kırmızı kemik iliği, bir ağ dokusu. Kırmızı kemik iliği osteosıtler kemik hücrelerinin çok sayıda içerir. kırmızı kemik mozag hacmi yaklaşık 1500 cc'dir.

Sağ tamamen ilik kanalının bulunduğu kemik iliği, yerini gerçeğini dikkati çekiyor ederken kemiğin büyümesini oluştu zaten Yetişkin bir kırmızı ilik yavaş yavaş sarı ile değiştirilir, başta özellikle yağ hücreleri tarafından temsil etti.

osteoloji

Bu ise bu osteoloji yapan bir insan, ne kemik füzyonu, ve bunlarla ilişkili diğer akış işlemleri, bir iskelet. Bu yaşlanma sürecinde değişiklikler, insanlarda tarif edilen cisimlerin tam sayısı, kesin olarak tespit edilemez. Çok az insan insanlarda yaşlılığa çocukluktan sürekli kemik lezyonları, doku ölümü ve diğer birçok süreçleri meydana gelmekte olduğunu biliyoruz. Hatta rahimde - Genel olarak, hayatı boyunca 800'den fazla farklı kemiksi elemanları, 270 gelişebilir.

Bu kişi çocukluk ve ergenlik döneminde ise bunların ezici çoğunluğu, birbirleriyle kaynaşmış olduğu dikkati çekiyor. Yetişkin insan iskelet yetişkinlikte sabit ek olarak, aynı zamanda kararsız zar görünebilir 206 kemikler, toplam içerir, oluşumu tek tek özellikler ve vücudun çeşitli işlevler kaynaklanır.

iskelet

bacaklarda ve birlikte bağlantıları ile vücudun diğer bölümlerinin kemikleri yaşayan organizmada esasen sadece mekanik işlevlerini üstlenecek anatomik yapıların, yoğun kümesidir bir insan iskeleti oluşturur. Bu durumda, modern bilim bağlar, zarlar ve özel kıkırdak eklem her türlü içeren katı kendisi kemikler sunar iskeleti ve yumuşak, duruyor.

Bireysel kemikler ve eklemler, hem de bir bütün olarak insan iskeleti, çeşitli işlevleri gerçekleştirmek için vücutta olabilir. Kemiklerin çoğu kolları ise kaslar lokomotor fonksiyonunu sağlayan bunlara bağlı olarak Yani, alt ekstremite ve gövdenin kemikleri ağırlıklı, yumuşak doku desteği olarak görev yaparlar. Her iki özellik de haklı bir iskelet insan kas-iskelet sisteminin tamamen pasif eleman aramaya verilen izin verir.

İnsan iskeleti yerçekimi kuvvetine karşı yerçekimine karşı yapıyı temsil eder. onun etkisi altında olan insan vücudu toprağa karşı basılmalıdır, ama bir bütün olarak kemik ve iskelet bireysel hücrelerin taşıyan özellikler pahasına, vücutları değiştiği olmamaktadır.

kemik işlevi

kafatası, pelvis ve gövdenin kemikleri çeşitli hasarlar hayati organlara, sinir gövdeleri veya büyük damarlarda karşı koruyucu bir işlevi sağlar:

  • kafatası denge organları, görme, duyma ve beyin için tam bir kap olup;
  • spinal kanal omuriliği içerir;
  • Göğüs kafesi akciğer, kalp ve büyük sinirler ve kan damarlarını korur;
  • Pelvik kemikler hasardan mesane, rektum, yanı sıra çeşitli iç cinsel organına korunmaktadır.

Tercihli en kemiklerin içinde özel organlar hematopoez ve insan vücudunun bağışıklık sistemi kırmızı kemik iliği içerir. Bu kemikler hasardan korumak, hem de farklı kan hücreleri ve beslenmesini olgunlaştırılması için uygun koşullar yaratmak dikkati çekiyor.

Buna ek olarak, özel dikkat onlar özel bir yer kalsiyum ve fosfor tarafından işgal edildiği arasında kimyasal elementlerin, bir sürü teslim etmesiyle kemikler doğrudan mineral metabolizmasında rol alır gerçeğine dikkat edilmelidir. Organizma yaklaşık 24 saat sonra radyoaktif kalsiyum tatbik olması halinde, maddenin% 50'den fazlası kemikler içinde birikmektedir.

gelişme

Kemik oluşumu, osteoblastlar tarafından gerçekleştirilir ve kemikleşme çeşitli türleri vardır:

  • Endesmalnoe. Bu bağ dokusu kaplaması, primer kemik doğrudan gerçekleştirilir. bağ dokusu embriyo prosedür kemikleşmesinde kemikleşme çeşitli noktalarından her tarafta ışınları gibi yayılmaya başlar. Bağ dokusu yüzey katları, bu şekilde kalınlığında büyümeye başlar kemikten periost formunda kalır.
  • Perichondral. direkt katılma perikondriyumda kıkırdak ılkelennin dış yüzeyinde bulunmaktadır. , Perikondriyumda altında yavaş yavaş gecikmeli kemik, kıkırdak değiştirme ve son derece kompakt bir kemik oluşturucu madde bulunan osteoblastlar aktivitesi sayesinde.
  • Periostal. Bu Perikondriumun dönüşür periost, kaynaklanmaktadır. Önceki ve osteojenezin türü birbirlerini takip ediyor.
  • Endochondral. Özel bir damarları içeren kıkırdak süreçlerine besleme sağlama perichondrium doğrudan katılım kıkırdak esaslar dahilinde uygulanmaktadır. Bu kosteobrazovatelnaya dokusu yavaş yavaş izvetshaly kıkırdak kemikleşme yok eder ve kıkırdak, kemik modellerinin merkezine doğrudan bir nokta oluşturur. ayrıca merkezden çevreye doğru Endohondral osifikasyon dağıtılması ile trabeküler kemik oluşumu gerçekleştirilir.

Nasıl gidiyor?

Her kişi işlevsel kaynaklanır kemikleşme merkezi kemiğin işlek alanları ile başlar. rahimde yaşamın ikinci ay civarında birincil noktayı görünmeye başlar hangi diyafiz, metafiz ve uzun kemiklerin organlarının gelişimi dan. Daha sonra endokondral kemik oluşumu ve perichondral tarafından kemikleşmiş, ama şu doğumdan önce veya doğumdan sonraki ilk birkaç yıl içinde, ikincil noktayı, gelen epifiz gelişimini görünmeye başlar.

geliştirme apofizleri başladığı gençlik ve yetişkinlikte çocukların yanı sıra insanlarda ek kemikleşme adaları görünebilir. Çeşitli kemikler ve bunların ayrı ayrı parçalar, üyelik süngerimsi ve kompakt madde ihtiva elemanları, peri- ve endochondral ossify ise, zaman Endokondral osifikasyon üzerinde, özel bir süngerimsi maddenin oluşmaktadır. Her kemiğin kemikleşme tam olduğunu filojenezinin fonksiyonel nedeniyle süreçlerini yansıtır.

büyüme

Büyüme gerçekleştirilir sırasında yeniden ve küçük bir kemik yer değiştirme. Yeni Osteondaki oluşmaya başlar, ve bu da osteoklastlar tarafından üretilen eski osteonların, emilmesini temsil eden paralel rezorbatsiya içinde gerçekleştirilir. Nedeniyle aktif çalışmalara hemen tüm endokondral kemik diafiz sonunda erir ve bunun yerine tam bir kemik iliği boşluğu oluşturdu. Ayrıca belirterek değer kararlılık ve kemikler perichondral katmanları, ancak bunun yerine periostlarından kemik tevdi katlarını kaybolur olmasıdır. rezultatet olarak kemik kalınlığı büyümeye başlar.

uzunluğunda Kemik büyümesi, gençler ve çocuklar için devam eden, epifiz kıkırdağı, metafiz ve epifiz arasında özel bir tabaka ile sağlanmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.