SağlıkTıp

Ultrason - Bu nedir? Tıpta Ultrason. ultrason tedavisi

ultrasonik dalgalar inceleyen gerçeği yüzden fazla yıl önce başlayan rağmen, sadece son yarım yüzyıl, yaygın insan faaliyetinin çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu kuantum ve doğrusal olmayan akustik bölümlerde ve kuantum elektronik ve katı hal fiziği hem hızlı gelişme nedeniyle. Bugün ultrason - sadece yüksek frekanslı akustik dalga alanının sembolü ve endüstriyel bilgi ve ölçüm teknolojisi, hem de modern tıbbın teşhis, cerrahi ve tedavi yöntemleri ile ilişkilidir modern fizik ve biyoloji, bütün araştırma alanı değildir.

Bu nedir?

18 bin 16 Hz bir frekans ve insan algı aralığının dışında olanlar - - tüm ses dalgaları sesli insan ayrılabilir. Kızılötesi ve ultrason. anlaşılır infrasound dalgaları benzer ses altında fakat frekanslar aşağıdaki insan kulağı tarafından algılanan. 0,001 Hz - bölgenin üst sınırı infrasound 16 Hz, ve daha düşük olarak.

Ultrason - ses dalgaları da ama onların frekans insan işitme sistemini algılayabilir daha yüksektir. Tipik olarak, bunların altındaki 20 106 kHz arasında frekans kavrar. Onların üst limit bu dalgalar yaymak ortama bağlıdır. Bu durumda, bir gazlı ortam sınırı 106 kHz ve katı ve sıvıların o 1010 kHz ulaşır. Deniz dalgasının hışırtı ultrasonik bileşenleri yağmur, rüzgar veya şelale, yıldırım gürültü içinde ve var çakıl rulolar. Uzaydaki kendilerini yönlendirmek algıladıkları ve ultrasonik aralığı dalgaları balinalar ve yunuslar, yarasalar ve gece böcekleri analiz yeteneği sayesinde.

Biraz tarih

ultrason ilk çalışmaları (ABD) XIX yüzyıl Fransız bilim adamı F. Savar (F. Savart) başında gerçekleştirildi, insan işitme sisteminin duyma üst frekans limitini belirlemek için ararlar. Gelecekte, ultrasonik dalgaların çalışma Alman W. Wien, İngiliz gibi tanınmış bilim adamlarının meşgul edildi F. Galton, Rus Lebedev Bir grup öğrenci ile.

1916 yılında Fransa'da fizikçi P. Langevin Rus bilim Konstantin Shilovsky göçmen ile işbirliği içinde, alıcı ve verici ve ultrason alıcısı içeren, araştırmacılar ilk sonar oluşturmasına izin sualtı nesnelerin ultrason deniz ölçümlerine radyasyon ve tespiti için kuvars kullanmak mümkün oldu. 1925 yılında, Amerika W. Pierce Pierce, bugün, sıvı ve gaz halindeki ortam içinde ultrason absorpsiyon büyük bir hassasiyet ve hızı ile ölçülen bir interferometre adı verilen bir cihaz oluşturulur. 1928 yılında, Sovyet bilim adamı, Sokolov metal, organlar da dahil olmak üzere katı kusurları, çeşitli bulgulamak üzere ultrasonik dalgalar ilk kullanan kişi oldu.

Savaş sonrası 50-60 en yılında LD Rosenberg başkanlığında Sovyet bilim adamlarının teorik araştırma ekibi bazında çeşitli endüstriyel ve teknolojik alanlarda ultrasonun yaygın kullanımını başlar. Aynı zamanda, İngiliz ve Amerikan bilim adamlarının çalışmaları, yanı sıra doğrusal olmayan akustik gibi R. V. Hohlova, V. Krasilnikov ve diğer birçok hızla gelişen bilimsel disiplin olarak Sovyet araştırmacılar, çalışmalarında sayesinde.

Aynı zaman zarfında tıpta ultrason kullanmayı Amerikalıların ilk girişimleri kaldırıldı.

"Ultrasonik" mikroskop - Sokolov, geçen yüzyılın sonlarında kırklı bir Sovyet bilim adamı opak nesnelerin görüntülenmesi için tasarlanan cihazın, teorik tanımını geliştirdi. Bu çalışmalara dayanarak, Stanford Üniversitesi'nden Orta '70'ler uzmanlar bir tarama akustik mikroskop bir prototip oluşturduk.

Özellikler

ortak bir niteliği, duyulabilir aralığında bir dalga, hem de ultrason sahip olan fizik kanunları tabidir. Ancak, ultrason bilim, tıp ve teknolojinin çeşitli alanlarda geniş kullanımına izin özellikleri bir sayı bulunmakta

1. Yüzeysel dalga boyu. çoğu için düşük ultrasonik aralığı radyasyon yayılım doğa neden birkaç santimetre aşmaz. Bu durumda dalga odaklı ve lineer kirişler uygulamak edilir.

2. hafif salınım suresı, böylece darbeli ultrason yayabilir.

Çeşitli ortamlar, bir dalga boyu 10 mm 'yi aşmayan ultrasonik titreşim 3. enerji göndermeye sadece istenen yönde, yani titreşimler radyasyon yönlendirilmiş oluşturmak odaklama sağlar, fakat aynı zamanda gerekli hacimde içinde odak ışık ışınları, benzer özelliklere sahiptir.

4. En düşük o büyük ekipman kullanmadan yüksek enerji kiriş ve ultrasonik alanların oluşturulmasına izin salınım enerjisinin yüksek değerlerini elde etmek mümkündür amplitude.

Çarşamba günü ultrason etkisi altında 5. belirli fiziksel, biyolojik, kimyasal ve gibi tıbbi etkileri, bir dizi vardır:

 • dispersiyon;
 • kavitasyon;
 • gaz giderici;
 • Lokal ısıtma;
 • dezenfeksiyon ve diğerleri. ve diğ.

türleri

Tüm ultrasonik frekanslarda üretilebilir üç tipe ayrılır:

 • ULF - düşük, 20 ila 100 kHz aralığında olan;
 • USCH - orta - 0.1 ila 10 MHz;
 • Yüksek - - 10 ile 1000 MHz arasında UZVCH.

Bugün, ultrason pratik kullanımı - ölçüm, kontrol ve çeşitli maddelerin ve ürünlerin iç yapısının çalışması için düşük yoğunluklu dalgaların kullanımı öncelikle. Yüksek frekans özelliklerini ve yapısını değiştirebilir çeşitli maddeler ile aktif bir etki için kullanılmaktadır. (Farklı frekansı kullanarak) sonike birçok hastalığın tanı ve tedavisi modern tıbbın ayrı ve aktif gelişmekte alandır.

Nereye başvurulur?

sadece bilimsel kuramlannda ultrason ilgilenen, ancak insan faaliyetinin farklı türde uygulamak daha aktif uygulama son yıllarda, içinde. Günümüzde ultrasonik cihazlar için kullanılır:

maddeler ve malzemeler hakkında bilgi edinme

önlemler

kHz frekans

itibaren

için

yapısının çalışması ve maddelerin özelliklerini

katı maddeler

10

10 Haziran

sıvılar

10 Mart

10 Mayıs

gaz

10

10 Mart

Kontrol boyutları ve düzeyleri

10

10 Mart

sonar

1

100

kusur tespit

100

10 Mayıs

Tıbbi teşhis

10 Mart

10 Mayıs

poz

maddeler

Lehimleme ve metalle kaplama

10

100

kaynak

10

100

plastik deformasyon

10

100

işleme

10

100

emülsifikasyon

10

10 4

kristalleşme

10

100

püskürtme

10-100

10 3 ila 10 4

aerosollerin koagülasyon

1

100

dağılım

10

100

temizlik

10

100

kimyasal süreçler

10

100

yakılması üzerindeki etkiler

1

100

cerrahlık

10-100

10 Nisan Mart 10

terapi

10 Mart

10 4

İşlem ve kontrol sinyalleri

Acoustoelectronic dönüştürücüler

10 Mart

10 Temmuz

filtreler

10

10 Mayıs

gecikme hatları

10 Mart

10 Temmuz

akusto-optik cihazlar

100

10 Mayıs

Günümüz dünyasında, bir ultrason - Bu gibi sektörlerde önemli bir teknolojik araçtır:

 • Demir ve çelik;
 • kimyasal;
 • Tarım;
 • tekstil;
 • gıda;
 • farmakolojik;
 • Mekanik ve alet yapma;
 • petrokimya ve diğer işleme.

Buna ek olarak, daha yaygın tıbbi ultrason kullanılır. Yani bir sonraki bölümde konuşacağım budur.

Tıpta kullanım

modern tıbbi Uygulamada, ultrason farklı frekansları kullanarak üç temel yolu vardır:

1. Tanısal.

2. Terapötik.

3. Cerrahi.

Bize daha ayrıntılı olarak, bu üç alanın her düşünelim.

tanılama

en modern ve bilgilendirici tıbbi teşhis yöntemlerinden biri ultrasonik olduğunu. Avantajları - öyle: İnsan doku ve son derece bilgilendirici üzerinde minimum etki.

Daha önce belirtildiği gibi, ultrason - ses dalgaları düz bir çizgi içinde homojen bir ortamda ve sabit bir hızda ilerleyen. yolda ise farklı akustik yoğunluklu alanlar vardır, salınım yansıyan ve devam ederken diğer kısım, kırılır doğrusal hareketi. Sınır ortamın yoğunluk farkı Böylece, daha büyük, daha ultrasonik titreşim yansıtmaktadır. ultrason modern yöntemler yerinin ve saydam ayrılabilir.

Ultrasonik yeri

Bu tür bir çalışma sırasında farklı akustik yoğunlukları darbelerle ortamın sınırları yansıyan kaydedilir. sensörün yardımıyla çalışmanın altında nesnenin büyüklüğü, yeri ve şekli ayarlamak için hareket ettirilebilir.

translucence

Bu yöntem, farklı şekillerde insan vücudunun farklı dokular ultrason absorbe gerçeğine dayanır. özel bir sensör ile ters tarafta iletilen sinyali tespit sonra, belirli bir yoğunlukta, onun doğrudan dalga herhangi bir organın çalışması sırasında. Boyama taranan nesne "giriş" ve "çıkış" sinyal yoğunluğunun değişim göre yeniden oluşturulmuştur. Alınan bilgi, bir bilgisayar tarafından işlenir ve ultrasonografi (eğri) ya da ultrasonografi dönüştürülür - boyutlu görüntü.

Doppler yöntemi

Bu darbe ve sürekli ultrason hem de kullanır en hızlı gelişen yöntem olmuştur. o parçayı kılcal ve küçük kan damarlarında bile küçük değişiklikler verdiğinden Doppler yaygın, doğum, kardiyoloji ve onkoloji kullandı.

Tanı Uygulamaları

Bugün, örneğin ultrasonik görüntüleme teknikleri ve tıp alanında kullanılan en yaygın ölçümleri,:

 • doğum;
 • Oftalmoloji;
 • kardiyoloji;
 • nöroloji yenidoğan ve bebeklerin;
 • iç organların muayenesi:

- Ultrason böbrek;

- karaciğer;

- safra kesesi ve kanalları;

- kadın üreme sistemi;

 • Dış ve yeraltı organlarda (tiroid ve meme bezlerinde) tanısı.

Terapide kullanım

bağlı bireysel bölümleri mikro-masaj yapmak için ısı ve bunları ısınmaya insan dokuya nüfuz etme yeteneği için ultrason ana terapötik etkinin. Ultrason ağrı odak üzerinde doğrudan ve dolaylı etkisi her ikisi için de kullanılabilir. Buna ek olarak, belirli koşullar altında, bu dalgalar antibakteriyel, anti-enflamatuar, analjezik ve spazmolitik etkiye sahiptir. Terapötik ultrason titreşimler kullanıldığı gibi geleneksel yüksek ve düşük yoğunlukta ayrılmıştır. Düşük yoğunluklu Dalgalar en çok ısıtma zarar vermeden fizyolojik tepkileri veya küçük uyarmak için kullanılan. Ultrason tedavisi gibi hastalıklarda olumlu sonuçlar vermiştir:

 • artrit;
 • artrit;
 • miyalji;
 • spondilit;
 • nevralji;
 • varisli ve ülserler;
 • ankilozan spondilit;
 • tıkayıcı endarteritis.

Araştırma ultrason Meniere hastalığı, tedavisi için kullanılan sırasında, yürütülen amfizem, duodenum ülseri ve mide, astım, otoskleroz.

ultrasonosurgery

ultrason dalgaları kullanılarak modern cerrahi, iki alana ayrılır:

- seçici 10 7 Hz, 10 6 frekansları ile dokuya özel kontrollü yüksek yoğunluklu ultrason dalgalarının bölümlerini yok etmek;

- 20 ile 75 kHz arasında, ultrasonik titreşimlerin empoze olan bir cerrahi alet kullanılarak dökülebilmektedir.

Seçici ultrason cerrahi bir örneği, böbrek taşı ultrasonik kırma hizmet edebilir. Bu non-invazif cerrahi esnasında ultrasonik dalga insan vücudunun dışında olduğu, deri yoluyla taş üzerinde hareket eder. Ne yazık ki, bu cerrahi tekniğin çeşitli sınırlamalar vardır. Aşağıdaki durumlarda ultrason ile parçalanması kullanamazsınız:

- herhangi bir aşamada gebe;

- eğer iki santimetre daha taşların çapı;

- bir enfeksiyon hastalıkları;

- normal kan pıhtılaşmasının bozan hastalık varlığı;

- Kemik dokusunun şiddetli yaralanmalar durumunda.

ultrason ile böbrek taşı çıkarılması kesi olmadan yapılır olmasına rağmen, oldukça acı verici ve genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Ultrasonik cerrahi aletler sadece kemik ve yumuşak doku daha az acı diseksiyon için kullanılan, aynı zamanda kan kaybını azaltmak için. Bize diş hekimliği doğru bakalım. Ultrason tartar az acı kaldırır ve tüm diğer tıbbi manipülasyonlar çok daha kolay yapılır. Ayrıca, travma ve ortopedik Uygulamada, ultrason kırık kemiklerin bütünlüğünü yeniden sağlamak için kullanılır. Tüm bileşenler sıkı bir şekilde bağlanır, böylece, operasyon esnasında, kemik fragmanları arasındaki boşluk, sonike edilmiş, sonra, kemik yongaları oluşan özel bir bileşime ve özel bir sıvı plastik maddesi ile doldurulur, ve. Hem pozitif hem de negatif - ultrason kullanıldığı sırasında, ameliyat olanlar, yorumlar farklıdır bırakın. Ancak, memnun hastalar hala fazla olduğunu belirtmek gerekir!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.