Gıda ve içecekYemek tarifleri

Fuagra tavuk ciğeri

Fransa'ya biraz daha yakından hissedin ve gerçek aristokrat kalmak veya yeni Rus çok zor değildir. Üzerinde dolaşmaya gerek yoktur Champs-Elysees ve Montmartre hayranım. Bir kaz ciğeri ne olduğunu bilmek yeterlidir tavuk ciğeri ve nasıl yemek.

Farklı yemekler, küçük mutfak hile ve teknikleri zapravski şef hazırlanmasında nüansları bir yeri vardır. Ama nadir çanak kaz ciğeri skandal eşliğinde rekabet edebilir. ördek, kaz karaciğer yapılmış Bu yumuşak çanak. Tüm bölücülükten ve çatışma durumları özel yiyecek bir sürü zorla beslendi ve ciddi hareketini sınırlamak, kuşların belli bir yaşta, bir diyebilirsiniz olmasıdır. Bu durumda, kaz karaciğer ve birkaç kez boyutunda artış ördekler. Böyle yetiştirme teknikleri Karşı çeşitli hayvan hakları savunucuları idi. Değil birçok ülke kaz ciğeri tekniği kendi çabaları olmadan yasaklanmış ve keskin sınırlı. Bazı restoranlarda, bir mutfak kaz ciğeri üzerine bir moratoryum koydu. Ama tarihsel olarak çok daha yavan oldu. incir - Mısırlılar göçmen ördekler yüksek kalorili gıdalar için onlara en uygun beslemeye başladı. Kuşlar de kilo ve onların karaciğer çok şişman ve lezzetli edilir. Sonuçta, kaz ciğeri ortak kök "yağlı karaciğer", ve kaz ciğeri ve incir bir dede vardı anlamına - Bir incir, okur kesin içindir "incir üzerinde karaciğeri." Düpedüz tarihi ve mutfak cinas.

Tabii ki, biz klasik canons hazırlanmasında hareket edecek ve böylece titiz gurmeler değil, kaz ciğeri tavuk karaciğeri skandal Fransız yemekleri daha kötü değil. Bu yemeğin huzurlu renk verir. evde hazırlamak amacıyla, aşağıdaki maddeler gereklidir: tavuk ciğeri 700gramm, baharatlar, kırmızı şarap, şeker 300 gram tereyağı 50 gram. Bir cam kase çözülür, içinde şeker şarap dökmek, biz su ve kurutuldu karaciğer dokusunun altında yıkanmıştır biraz tuz ve yayılmasını ekleyin. bir kapak ile bir kase Kapak ve marine üzere buzdolabı içinde 20-24 saat koymak. pate kaz ciğeri hale getirmek için, mantar gerekir. Biz, tabii ki, değil Fransızca ve mantarı neredeyse mevcut, bu yüzden mantar mevcut varlığı ile hazırlayacaktır. filmlerden, kabuğu mantar yıkayın. Bir blender içinde Mantarlı karaciğer Grind tereyağı 30 gram ekleyin. yağ ile pişirme fırça için Biçim ve kütle koydu. firinda tavuk karaciğer kaz ciğeri şeklinde konur, su ile tava ayarlayın. 40 dakika boyunca bir su banyosu içinde 190-200 ° C fırında bir sıcaklıkta. Biz formu almak ve hızlı soğuk su tankında serin olsun. Biz 6-8 saat buzdolabında bizim yemek koydu. Tavuk gelen sufle karaciğer genellikle meyve ile servis edilir. Hiç lezzet artırıcılar ve katkı maddeleri ile ekmek ile servis, ama hiçbir bulaşma tost ve (elma lobülleri üzerinde sıklıkla) heybetli hepatik kütlesi. Bu yemek tatlılar ve fındık, çilek ve zencefil ile iyi gider. Fed kaz ciğeri ve kokteyller için tavuk ciğeri. üzüm ekleyin bu meyve, yani mandalina, soyulmuş ve beyaz film için, erik kemiklerden arındırılır ve orta dilimler halinde kesin. Bir tavada, bir çorba kaşığı tereyağı eklenerek, kısık ateşte bu karışımı kızartın. Meyve ağırlığı, meyve suyu izin buzlanma şeker bir çorba kaşığı eklemektir. ateşi kapatın. Meyve merkezinde yemek ve tavuk ciğeri üstünde kaz ciğeri koyun. Bir tavada karamelize suyu kırmızı şarap ve karışımın 2 yemek kaşığı ekleyin. şarap soslu çözünmüş şekere ön pişirmeye ve yemek dökün. Kaz ciğeri Tavuk karaciğeri sadece hizmet öncesi buzdolabından çıkarılır. bölümler halinde bir keskin kenar ya da ince lir (gıda tel) sahip bir bıçak ile kesme fazla 1 cm kalınlığında değildir. kırmızı veya beyaz şarap ile servis edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.