Sanat ve EğlenceLiteratür

Afganistan'ın İngiltere Tarihçesi

Emperyalist aşamasında kapitalizm geçiş Afganistan'da kendisini kurmaya İngiltere'nin yeni girişimleri ile kutlandı. Afganistan Orta Asya ve İngiliz Hindistan ve Afganistan'ın bağımsızlık garantör olmalı etmek Rus eşyalarını arasında "tarafsız bölge" dikkate 1873 yılında Rusya'nın önerisini reddetti olması, İngiliz emperyalizmi yeniden savaşa hazırlanmak başladı. 1878 yılında Afganistan'da İngilizlerin yeni bir istila etmeye başladı. topraklarının önemli bir bölümünü işgal eden, İngiltere Mayıs 1879 yılında ülkede öfke bir terbiyesizliğegöz neden gandamak Emir Yakub bağlanmış antlaşma ile sona erdi. Afganistan halkı bir kez daha özgürlük mücadelesine yükseldi. Maiwand (27 1879 Temmuz) ünlü savaş ve Kandahar'da İngiliz birliklerinin müteakip blokaj olarak, Kabil ve Gazne savaşında İngiliz birliklerini boşaltmak zorunda kaldılar 1880 yılında ağır kayıplar. Bu koşullar altında, İngiliz sömürgeciler tam Afganistan'dan gandamak tüm ürünlerini anlaşmasının tanınmasını elde edememiştir. iç politika olarak, Afgan hükümdarlar bağımsızlığını korumak, fakat sadece İngiliz Hindistan genel valisi aracılığıyla Afganistan dış ilişkiler gerçekleşecek idi.

İngiltere Afganistan halkına dayatılan savaş zayıflatmak, maliyet muazzam can ve mal kaybına sahip üretici güçlerini , tarım, el sanatları, iç ticaret ciddi hasara yol açtı, bir bütün olarak ülkenin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimini engelledi ülke.

XIX yüzyılın son yirmi yıl içinde. Afganistan vakıf kurmak amacı vardı tedbirler sistemini gerçekleştirildi merkezi devletin mutlakıyetçi Çeşidi. yaygın vaha alanlarında Bal ha Mezar-ı Şerif, Baglan, Kunduz, Hazarajat, Haza-Reitz, aymaklar, Türkmenler, Özbekler de kuzeydeki Afgan iskanı uygulandığı merkez otorite ve itaat asi Emir Abdur Rahman Han (1880-1901) takviye amaçlanmaktadır - güney bölgelerinde; Konaklama da Nurystan biliyorum olmuştur. ücret veya elverişli koşullarla serbest - Settlers arazi aldı. Bu göçler sonucu değiştirilir gibi yerel yönetim Emir başkanlığındaki merkezi idari aparat o düzenli ordu, polis ve jandarmaya oluşturulan dayanmaktadır ilin valileri tayin eder. özünde aristokrasi ve Afgan kabilelerinin konumunun etkisini zayıflatmak rağmen Emir, ülke ve sınırsız hükümdar bütün Müslümanların başkanı olarak tanındı, o mümkün değildi. Birçoğu vergisinden muaf tamamen veya kısmen yararlarını devam ediyor. Emir yetkililerinin Sosyal destek, askeri ve devlet bürokrasisi ve özel mülkiyet olarak araziyi sahip ve askeri milisleri olmaması, güçlü bir merkezi otorite ve düzenli ordu ihtiyacı feodal lordlar, idi. Pek çok ağırlıklı tür vergi ve harçlar toplanan, ödenir, Afgan ve non-Afgan vergi ödeyen nüfus kullandı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.