FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Adı Amazon nehir yunusu nedir?

çizgi (veya Tekne) Brezilya'da yaşıyor. Amazon nehir yunusu kırmızımsı pembe Solgun maviden çok özgün bir renge sahiptir. siyahımsı ve daha kırmızı tonlar ile - renklerde bazı değişiklikler de vardır. Amazon nehir yunusu bu nehir denir için, tatlı su münhasıran yaşıyor. Bu küçük dere ve gölleri, Amazon tüm parçalar, ortak dişli balina, bir alttakım oldukça büyük bir memelidir. Sular yükseldi zaman, bu canlıların bir yüzmek nehir yatağı yaşam değişen, diğerine.

Amazon nehir yunusu. tanım

Kural olarak, bu hayvanların grubun hayatta kalma eğilimi yoktur. Sadece dönemlerde bir üreme olduğunda. Amazon'un fauna araştırmaya göre aralarında Özel hiyerarşi, aynı zamanda görülmez. Bu memeliler iki gece gündüz aktiftir. Bu arada, bütün yunuslar gibi, inii uyumam. Uyanık, Dolphin derinlikte boğmak değil izin - Tek bir yunus beyin yarı küre ve ikinci dinlenme vardır. Sonuçta, Amazon nehri yunus yüzeyine gelip her 2-3 dakika nefes almak vardır yaşamak. Sonra sonra sağ beyin 5-6 saat günde ortalama olarak istirahat ediyor, sol. Kilolu hayvan vücut kuyruk kısmına inceltilir. Neredeyse mükemmel kaçamaklı olduğunu. Namlu - Uzun ve dar. Karakteristik gaga, hafifçe eğildi ve oldukça keskin dişler.

renk

büyüdükçe O değişiklikleri yunuslar. Yani, gençler - hafif göbekli grimsi-mavi. Yetişkinlerde - göbek neredeyse beyaz ve dinlenme - Solgun pembe ya da mavi. , Göllerde nehir kuzenleri daha koyu yaşamak olanlar bireyler.

Boy, ağırlık, hız,

Amazon nehir yunusu - En büyük tatlı su. Yetişkin erkeklerde uzunluğu iki buçuk metreye ulaşır. Ama ortalama olarak - yaklaşık iki. Dişiler biraz daha küçüktür. 200'den fazla kg ulaşabilir Ağırlık yetişkin (ortalama olarak - yüzden fazla). Amazon nehir yunusu (Latince adı - Inia geoffrensis) deniz ve okyanus deniz memelileri ile karşılaştırıldığında çok daha yavaş yüzmek: ortalama hızı - Saatte 3-5 kilometre. Ama maksimum ulaşabilir - 22. Ve yüzme ve dalış oldukça iyi manevra olduğu zaman.

gıda

Amazon nehir yunusu (yukarıdaki fotoğraf) küçük balıklar üzerinde ağırlıklı beslenir. Bazen sığlıklarda böcek ve küçük yengeçler bayram kendini tanır. Bu durumda, oldukça obur olduğunu ve günde yiyecek 12'den fazla kg yiyebilirsiniz.

Vizyon Amazon nehir yunusu

deniz veya okyanus ortamında yaşayan diğer deniz memelileri gözlerini gibi değildir bu memeli Eyeballs. inii ve lens ve korneanın ise parlak güneşten koruyan bir sarı renk kazanmıştır. şişe burunlu yunuslar Oysa, örneğin, gözleri bile en ziyade zayıf ışığı yakalamak için uyarlanmıştır. o lensin derinliklerine taşındı gibi bu, su vizyonuna daha yüzeye, daha doğrusu yatkınlığı gösterir. Nehir memelinin vizyonu durma noktasına bazı akademisyenleri koymak mümkün olduğunu böylece Ama bu varsayımlar, Amazon yunusun boyun omurları yapısından desteklenmez.

Bereket, nüfus

line - tatlı su yunusların sayısı şeklinde en kapsamlı. nesli tükenmekte olan hayvanların kitabında son yıllarda rağmen "savunmasız" durumudur. Alansal memeli nüfus göl yunus azaldıkça, örneğin, karşılaştırıldığında, nispeten sabit kalır. inii uzak bölgelerde yaşayan bireylerin sayısının belirlenmesi çok zordur. Ama muhtemelen nüfus bireylerin onbinlerce arasında var. barajların yapımını, balıkçılık: Bu tip gücüne büyük bir darbe insan etkinlikleri bulunmaktadır. Yani, örneğin, barajlar genetik çeşitliliği azaltan pembe yunuslar, taşınmasını önler. Ve Amazon ormanı ve aşağı kesim su kirliliği cevheri ve altın çıkarılması için madenlerinden pestisitler ve atık ilave bir olumsuz etkiye sahiptir.

üreme

Inii erkekler genellikle Isırık izleri ve yara izleri ile kaplıdır - böylece erkekler dişi sahip hakkı için yarışıyor. Onbir ay - Çiftleşme hızla uzun süreli gebeliği oluşur. Sonra sadece (5 saate kadar cins) buzağı doğdu. Bir bebeğin doğum dişi tarafından üretilen, yüzeye iterek eşliğinde, o havayı teneffüs edilir. Aksi halde, çocuk ölebilir. Doğum ağırlığı - yaklaşık 7 kilogram. ekosistemde su mümkün olduğunca yüksek yükseltildiğinde Bütün bunlar, Haziran başında gerçekleşir. Çocuklarla olan sonbahar kadın önce sular altında ovalarda vardır ve erkekler nehir dönebilirsiniz. çok daha besleyici inek veya insandan ve (yunuslar birçok memeliler gibi, hiçbir hareketli dudaklar) emmek edemeyen genç etmektir süt, genç emzirmediklerini su altında süt enjeksiyon sisteminin doğası gereği orada icat edilmiştir, yedi. Çocuklar 3 yıla anne yakınında muhafaza ve yıl içinde anne sütü ile beslenirler edilir.

Mitler ve Efsaneler

(Aynı Amazon nehir yunusu yerel lehçesinde denir) çizgi ya da bir tekne, Brezilyalı Kızılderilileri arasında oldukça popüler. Onlar öldürmedi ve büyük saygı ile tedavi edilir yiyecek için kullanmayın. Ve et nehir yunus, biraz şişman oldukça lifli ve zor olduğunu ve cilt panoları imalatı hariç uyacak değil çünkü. Yerel efsaneleri ve masallara bu memeli Hakkında, nesilden nesile aktarılan. Inii görüntü yok etmek, uçuruma genç ve tecrübesiz Aborijin kendini ikna edebilirse kötü bir büyücü olarak ele alınır. Efsaneye göre, bu formda hat bile çağlar boyunca sokakları ve birçok kişi üzerinde görünür ve Magin izleyin bağımlısı. Ve tekrar tekrar çizgi muzaffer not ile kurbanları seçilir ve nehir dalgalar halinde kaybolur içine alır. Dolayısıyla kazara hariç Amazon yerlilerinin, ortamında özellikle Amazon yunuslar öldürmez. Ama sonra sorun önlemek için belirli ritüelleri gerçekleştirmek için gereklidir. yunus yağı kimse, Hint üzerinde düşebilir sorundan kaçınmak için olmaz böyle bir ışık kaynağı kullanmak, ilkel yerli armatürleri, örneğin, yakmak için oldukça uygun olmasına rağmen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.