MaliInşaat

Tasarım: yoktur ve nerede kullanılır ne. Tanım ve temel

ekonominin birçok sektörde işletmelerin faaliyet organizasyonu tasarımının uygulanmasını kapsar. Bu prosedürün özellikleri nelerdir? bunun bileşenleri neler temsil edilebilir edilir?

tasarım nedir?

Ne terim "tasarım" tarafından anlaşılabilir? bunun için dokümantasyon nedir? öncelikle istihdam haklarının şeklidir - biz karşılık gelen kavram uzman yorumu arasında yaygın düşünün, tasarım sonucuna varılabilir. Bu meslek çeşitli temsil kişi tarafından gerçekleştirilebilir. Tasarım inşaatçılar, programcılar, ekonomistler, parlamenterlerin meşgul olabilir. Her iki durumda da, çeşitli amaçlarla kullanılabilen farklı algoritmalar, özellikleri veya birden çok parametrenin temsil eden bir tasarım ile geliştirilecektir.

Proje daha büyük bir sistemin, bir iş planı, bir stratejinin bir parçası olabilir. Bu durumda, sistemin işleyişini sağlamak amacıyla belirli görevleri çözmek için algoritmaları içerecek şekilde tasarlanmıştır. o yasa hazırlıyor geldiğinde, örneğin bir bilgisayar programı veya bir kanun düzenlemesi şeklinde - tasarım sonucu üretimini, bir nesnenin inşaat, gerekli bir biçimde bunun uygulanmasını düzenlemenize olanak sağlar belgeleri geliştirmeye olur. Böylece, söz konusu terim, yasal geniş bir evrensel uygulanabilir.

Ne tasarım sürecine dahil edilir?

tasarımın temellerini öğrenin, onun sürecin bileşenleri temsil edilebilir ne dikkat etmek mantıklı. Uzmanlar arasında ortak bir yaklaşım doğrultusunda, bu oluşabilir:

 • Algoritmanın tasarımı;
 • ara tasarım çözümleri;
 • sonucu.

algoritma tasarımı altında yetkili profesyoneller çalışmalarını yürütmek edildiğini belirttiği düzenlemeler ve düzenleri belirli listesi olarak anlaşılmaktadır. Birden nesneler için oluşturulan ve bireysel bileşen için yapılabilir.

Bir nesnenin tanımını, şemalarda ve söz konusu sürecin ilk aşamasında tanımlanan gereksinimleri etkin bir şekilde uygulanması için gerekli olan - algoritma tasarımı takiben, yetkili personel geçici tasarım çözümleri çıkarabilir. uzmanları, sistem tasarımı yürüten standart çözümlerin yanı mevcut proje üzerinde doğrudan çalışma sırasında yayınlanan olanlar kadar kullanılabilir.

ara devre düzgün tasarımı oluşturulmuş bu sonuçlara dayanarak, incelenen sonra: o ürünlerin üretimi için gerekli olan bir takım belgeler sunulacaktır, bir binanın veya yapının inşası, ekonomide başka şeması kullanışlı uygulama nesnesinin uygulanması.

Böylece, kabul var süreci çerçevesinde sunulan tasarımın amacı gelişmesidir teknik dokümantasyon , belirli bir nesnenin ekonomik kullanımını sağlamak için gerekli. Bu sürecin bir parçası müşteri arasında ve algoritma tasarım bazı elemanlarının uyum etkin geri besleme olmak üzere, bazı kararlar, yürütme sonuçların kabul sipariş.

Buna karşılık, bitki veya ilgili belgelerin alıcı ve geliştirici arasındaki diğer endüstriyel altyapı ters ilişki için proje belgelerin transferini sonra az olacaktır. Aslında, başlatılan yalnızca müşteri belgelerinde önerilen planlarının uygulanmasında herhangi somut güçlükler, pratikte. Ama burada bir kural olarak, büyük revizyon için üretim ve proje dokümanlarının yönünde şeklinde uygulanması açısından projenin bir süspansiyon yüksek olur.

Bu nedenle, tasarım yapan örgütün temel görevi - en kapsamlı hazırlamak ve objektif belgelerin müşterinin setin ihtiyaçlarını yansıtır. Bu sorunun çözümü kendi parçası üzerinde çalışmak için şirketin Executive, hem de sorumlu bir yaklaşımın tüm kalifiye uzmanlar yukarıda gerektirir.

sistem tasarımı alanlarında çeşitli uygulanabilir olmasına rağmen, yaygın bir uygulama bu terimin uygulama yapımında olduğu düşünülebilir. en bu süreç ekonominin ilgili sektörlerinde sistemlerin çalışmasını nasıl etkileyebileceği öğrenelim.

inşaat tasarlama

inşaat tasarımı - yetkin profesyonellerin en önemli faaliyetleri, inşaat planını uygulamak gerekiyordu olan temelinde belgeleri hazırlamak için gerçekleştirilen. Bazı durumlarda mühendisliği ile ilgili kaynaklar tarafından desteklenebilir proje dokümantasyonu oluşumu, bahsediyoruz.

Orada inşaat alanında uzmanlar tarafından geliştirilen belgeler ile karşılanması gereken tasarım standartlarının yasal eylemlerin düzeyinde alınır. İşaretli kriter üzerinde veri kaynaklarının kalitesinin değerlendirilmesi kamu veya özel muayene gibi olacaktır. oluşturulmasında, tasarım sürecinin bir parçasıdır en önemli bileşeni - tasarımı. Biz onun özel ayrıntıları ele alacağız.

inşaat tasarımın bir parçası olarak inşaatı

Bu durumda İnşaat çizimler, skeçler, tam ölçekli bilgisayar modelleri veya inşaat projeleri oluşturulması ile ilişkilidir yetkili uzmanlar yönünde olduğu kabul edilmelidir. Biz böylece oluşumu hakkında bir nesnenin yapıları söz ediyoruz. Örneğin - sermaye inşaat altyapısına ilişkin.

Bize ne tür inceleme süresinin sınıflandırılması için ortak yaklaşımlar çerçevesinde ne, tasarım ile temsil edilebilir incelemeliyiz edelim.

tasarım çeşitliliği

Söz konusu faaliyetin türü, özellikle de tasarımda temsil edilebilir:

 • mühendislik altyapısı;
 • mimari ve inşaat tasarımlarda;
 • Kentsel sorunların çözümünde;
 • tasarım alanında;
 • yazılım alanında.

Tasarım sınıflandırılabilir bunun üzerine, diğer bir ölçüt vardır. Bu nedenle, dağılmış bir yaklaşım, bu olabilir, buna göre:

 • fonksiyonel;
 • Optimal;
 • sistemi.

İlgili içeriğinde "tasarım" anlayışı özelliklerini göz önünde bulundurun: yani insan faaliyetinin bu tip seçilmiş çeşitleri her.

Fonksiyonel tip tasarım

Söz konusu proses, ayrı bir fonksiyon taşıyıcı gibi bir nesne türü dikkate alınmasını içerir. Üstelik nedeniyle imkansız ekonominin belirli bir alandaki tasarım ve uygulama başka nesne işlevi tatmin etmek. Bu durumda, bina yapısına havalandırma sisteminin etkili bir alt başka tür yerine geçemez. Bu nedenle, işlevlerine göre nesnelerin tasarımı dikkate yalnızca istenen işlevi gerçekleştirmek mümkün olduğu gerçeğini alınarak yapılacaktır.

tasarımı anlamak için bir yaklaşım, sistem altyapısının sekans hizalaması etkili vurgular sağlar. İkincil bileşenler tasarımı - Öncelikle sonra anahtar nesneler için tasarım belgelerine taşıdı.

Optimal tasarım

sürecin izlendi tip dikkate vatandaşların farklı grupların çıkarlarını alarak, dokümantasyon geliştirilmesidir. Örneğin, inşa edildikten sonra, endüstriyel altyapının farklı türde dağıtmak isteyen, ticari tesis kiracı olabilir. havalandırma farklı türleri - Bir seçenek olarak. ilk firma göreceli olarak, daha karlı olacak, hava-jet sistemi, ikinci - boşaltılır. yüklenici, teknik uygulamadan önce uzlaşma arama, ya da bu şekilde, zorunda kalacak havalandırma tasarımı ve binada binanın havalandırma uygulanması için ortaklarına optimal bir model sunuyoruz.

Sistem tipi tasarım

Bahsedilen işlem tipi, olası ilk iki kombinasyonunu içermektedir. Uygulamada, böyle bir durum her zaman değil, ama gerekli koşullar eğer, tasarım sistematik bir yaklaşım getirilmesi, bu amaçla oluşturulmuş olması istenebilir. hangi durumlarda içinde düşünün.

Sistem tasarımı nesneleri eğer elde edilebilir:

 • Her bir yan ilişkileri çalışmalardaki sistem alt bileşen, çözeltiler, gerekli işlevselliği sağlamak için prensip olarak mümkündür;
 • Proje geliştirici gerekli kaynakları varsa uygulamada bu işlevselliği sağlamak.

Bu durumda, sistem tasarımına uygulanması mümkündür ve yüklenici onun aşamaların her kalitatif araştırmaya verilen anlama sahiptir. Bunlar oldukça fazla olabilir. Ayrıntılı olarak ilgili adımların doğasını dikkate almak yararlı olacaktır.

tasarım aşamaları

Rus yasa koyucu tarafından onaylanan söz konusu adımların listesi, tasarım standartlarını düzenleyen dikkati çekiyor. Bu hediyeler:

 • ön fizibilite çalışması;
 • teknik görev oluştururken;
 • teknik teklifin oluşumu;
 • şematik tasarım uygulanması;
 • tasarımı teknik gerçekleştirilmesi;
 • Belgeleri çalışma geliştirilmesi.

Biz tasarım detayları ilgili aşamalarının özelliklerini incelemek.

araştırma yaparken

Ön çalışmada - - yetkin uzmanları özellikle müşterinin nesnel ihtiyaçlarının analizi ve projede etkileşim geliştirici tarafından gerçekleştirilen İlk aşamada. Bu çalışmada ana karakter - bu müşterisidir. Tek başına veya kalifiye uzman kişilerin katılımı ile onların ihtiyaçlarını, en uygun ayarlara uyması amacıyla modernize örneğin proje veya tarafından oluşturulan nesnenin istenen özellikleri belirler.

şartname

tasarım için başvuru şartları sıklıkta ve müşteri oluşturur. bunun için ana veri kaynağı tasarımının önceki aşamada elde edilen belgeler olabilir. Uygun ortamda zaten proje üzerinde yapılacaksa nesnenin tam parametrelerini yansıtılabilir. Bazı durumlarda, bir sanatçı, tasarımcı müşteri veya o ürünün özellikleri belirtebilirsiniz. Birçok durumda, ortaklar arasında bu etkileşimin teknik teklif biçiminde yapılabilir.

teknik teklif

Bu belge, sırayla, proje vasisi geliştiriyor. algıladığı eğer orijinal özelliklerine uygun olarak dizayn hesaplama yanlışlıklar içerdiğini, örneğin, durumda bir teknik teklifin oluşumunu başlatabilir. Müşteri kabul veya Executive gelen teklifi reddedebilirsiniz. İlk durumda projede bazı değişiklikler yapmayı tarafların anlaşmasını onaylayan hazırlanmış belgeler olabilir.

Ön tasarım

Teknik görev hazırdır ve değiştirilmiş sonra gerekirse ön tasarım gerçekleştirilir. olağandışı bu aşamaya içeren nedir?

Bu prosedür modelleme ve nesne, dış anahtar özelliklerinin görüntülenmesi için ajansı yürütme projesinin uygulanmasını gerektirir görünüm, algoritmalar yere taşıyın. O model oluşturulur vardır. Nesnenin kavramsal tasarım özellikleri takip modelleme ve hesaplamaya göre, pratik uygulanabilirliği açısından teknik tarif edilenlere yakın olarak oluşturulmaktadır.

tasarım düzeni sonuç tam uzunlukta özelliklerine göre, bir ürünün geliştirilmesi olabilir.

mühendislik tasarım

Bir sonraki aşamada - oluşumu işlevsel devresi , yani ürün, kendi prototipin hazırlanması. teknik tasarım çerçevesinde oluşturulan Belgeler müşteri üretiminde ürünün lansmanı hakkında bir karar vermek için izin verir. Bir çalışma taslağı oluşumunu - bu olumlu ise, o iletişimin bir sonraki aşaması gerçekleşmiştir.

Bir projeyi başlatma

Bu durumda biz üretim tesisi organizasyon için gerekli olan belgelerin tam set gelişimi bahsediyoruz. o bir imalat ürünü olması durumunda dokümanların dava katılır otomatik altyapı çizimleri ve şemaları aktarmak için adapte edilebilir. mühendisler, inşaat firması yöneticileri - binanın yapısal tasarımı uygulanırsa, mülkiyetin tam, belgeler, sırayla, yetkin profesyonelleri yanlarını adapte edilebilir.

Uygulama Tasarımı Sistemleri

Yukarıdaki uygulanması tasarımı aşamaları uygulamada uzman sistemlerin çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Ne olduklarını öğrenin. Sistem tasarımı - etkileşimi ve görevleri çözmek için bir ortamdır, katılımcılar proje dokümantasyonu, uzman şirketler veya özel geliştiriciler yetkili personel gelişir.

ilgili sistemlerin bileşenleri çözmek üzere adapte edilebilir. Örneğin, teknolojik tasarım olmalıdır eğer üretime, daha sonra uzmanlara mevcut altyapının bir parçası olan, öncelikle gerekli teknik çözümler, yazılım test araçları, ve ikinci olarak, - meslektaşları ile etkileşimi uygulanması için gerekli kurumsal kaynaklar, liderlik, proje geliştirme çeşitli konularda çalışmaya ortakları. Söz konusu sistem özel işlevsellik ayrı alt sistemden oluşan, fakat birbirine olabilir.

CAD özgünlüğü

modern işletmeler yaygın bilgisayar destekli tasarım veya CAD kullanıldığı, bu projelerin geliştirilmesi minimum insan müdahalesi ile, yani büyük ölçüde otonom uygulanan algoritma temelinde yapılabilir geçtiği karmaşık bir altyapı vardır. Tabii ki, biz kod seviyeye onların gelişimi ve tanıtımı aşamasında bahsetmiyoruz eğer. İşte uzmanların rolü önemlidir. proje belgeleme işlenme süreçlerinin etkili otomasyon anlaşılacağı göz altında sistemlerin çalışması için temel algoritmalar sabitleme alanındaki kalite çalışmalarının yetkili kişiler olduğunu.

CAD sistemleri herhangi bir üretim uzmanların çalışmalarının organizasyonun bir araç olarak değil, aynı zamanda üretim süreçlerinin etkin ölçekleme için de kullanılır. Biz şube açılması veya ikinci fabrikanın bahsedecek olursak, bir merkezi ofisten veya birinci bitki ile üretim süreçlerinin transferi söz konusu sistemlerin kullanımı ile gerçekleştirilebilir. Bu durumda, yetkili uzmanların emrinde etkin proje dokümantasyonu geliştirilmesi için algoritmalar, hem de şirketin diğer çalışanları ve çeşitli konularda üçüncü tarafla etkileşim şemaları kanıtlanmış olacaktır. mühendislik, üretim, özellikle de bir ürünün salım standardizasyon açısından, işletmenin hukuki destekten sorumlu olanlar - CAD katılımı ile ölçeklendirme çerçevesinde şirketin proje kendi bölümlerinde çeşitli gelişme bağlamında gerçekleştirilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.