Gıda ve içecekAna yemek

Zarardan çok Sodyum siklamat? Gıda katkı maddesi E-952

Uygun katkı olmadan, modern gıda hayal etmek zordur. Özellikle popüler çeşitli tatlandırıcılar kazanmıştır. Uzun bir süre için, bunların en yaygın kimyasal madde, sodyum siklamat (- e952, katkı başka bir isim) vardı. Bugüne kadar, güvenilir onun tehlikeleri söz gerçekler tarafından doğruladı.

Özellikleri tehlikeli tatlandırıcı

Sodyum siklamat grubu siklamik asit anlamına gelir. Bu bağlantıların her biri, bir beyaz kristal halinde bir toz olarak görünür. Bir belirgin tatlı tat - O, kesinlikle, ana özelliği kokmuyor. üzerindeki etkileri ise tat tomurcukları , 50 kat şeker daha tatlı olabilir. Eğer diğer tatlandırıcılar ile de bunu karıştırırsanız, gıda tatlılık birçok kez artabilir. ağız açıkça bir metalik tadı ile dikkat çeken ağızda kalan tat ise - katkının Fazla konsantrasyon iz tutmak kolaydır.

Bu madde çok hızlı bir şekilde su içinde çözülmüştür (ve o kadar hızlı bir şekilde - alkol bileşiği gibi). Aynı zamanda, yağlı maddeler e-952 çözünmeyecek bu özelliğidir.

Diyet takviyeleri E: tipleri ve sınıflandırılması

mağazadaki ürünün her etiketin üzerinde harf ve rakamların sokakta anlaşılmaz sıradan insanın sürekli bir seridir. alıcıların hiçbiri istemiyoruz bu kimyasal saçma anlayın: Birçok ürün inceleme olmadan sepete düşer. Modern gıda endüstrisinde kullanılan daha o gıda katkı maddeleri, yaklaşık iki bin daktilo edilecektir. Her biri kendi kodunu ve tanımlaması vardır. Avrupa şirketleri için üretildi olanlar, (aşağıda bunlardan sınıflandırma yansıtan tabloya bakınız) üç yüz isimlerin sınırına geldi E sıklıkla gıda katkı maddeleri E kullanılan harf bulunmaktadır.

Gıda Katkı Maddeleri E Tablo 1

Kullanım Kapsamı isim
boyalar E-100 E-182 için
Koruyucular madde E-200 ve yukarıda
antioksidan maddeler E-300 ve yukarıda
tutarlılık sabitleme D-400 ve yukarıda
emülsiyon yapıcılar E-450 ve yukarıda
Asit düzenleyiciler ve kabartma tozu E-500 ve yukarıda
Maddeler tadı ve kokuyu artırmak için E-600
Yedek endeksleri E-700 E-800 için
ekmek ve un İyileştiriciler E-900 ve yukarıda

Yasak ve izin listeleri

a priori Her e-ürün kullanımı için teknolojik olarak gerekli görülmesi ve insan beslenmesinde kullanılmak üzere güvenlik için test edilmiştir. Bu nedenle, alıcı yaralanma veya bu tür katkı maddelerinin kullanımının ayrıntılara girmeden, üreticiye güvenir. Ama diyet takviyeleri E Buzdağının büyük yüzey parçasıdır. insan sağlığı üzerindeki gerçek etkisi hakkında hala devam eden bir tartışma konusudur. Sodyum siklamat da tartışmalara bir çok neden olmaktadır.

bu maddelerin çözünürlük ve kullanımı ile ilgili Bu farklılıklar ülkemizde değil, aynı zamanda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sadece gerçekleşecek. Rusya'da bugün üç listeden oluşan:

1. izin verilen katkı maddeleri.

2. Yasak katkı maddeleri.

Açıkça izin verilmez, ancak yasak olmadığını 3. maddeler.

Tehlikeli takviyeleri

Aşağıdaki tabloda yansıtılan Ülkemizde açıkça, gıda katkı yasak.

E takviyesi yasak RF Tablo 2

Kullanım Kapsamı isim
Portakal İşleme kabukları E 121 (boya)
sentetik boya E-123
koruyucu E-240 (formaldehit). doku numunelerini saklamak için, Silnoyadovitoe madde
un iyileştirilmesi için katkı E-924a ve E-924v

gıda endüstrisinin mevcut durumu tamamen gıda katkı maddeleri olmadan yapamaz. Başka bir şey kullanımları genellikle aşırı derecede abartılı olmasıdır. Gıdalarda Böyle kimyasal katkılar çok ciddi hastalık riskini artırabilir, ancak yalnızca kendi uygulama sonrası onlarca yıl sonra belli olacaktır. Ama aynı zamanda tamamen olamaz böyle gıdanın kullanım kullanımı engellendi: takviyeleri yardımıyla, ürünlerin birçoğu insanlara yararlıdır vitaminler ve mineraller ile zenginleştirilmiştir. E952 (katkı maddesi) tehlike ya da zarar böyle?

sodyum siklamat kullanım tarihi

Başlangıçta, bir kimyasal farmakoloji içinde başvurusunu bulundu: Abbott Laboratories şirketi belli antibiyotik acı maskelemek amacıyla bu tatlı keşif kullanmak istedi. Ama 1958 sodyum siklamat yakın insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilmiştir. Ve altmışlı yılların ortalarında o siklamat kanserojen katalizör (değil açık olsa olduğu kanıtlanmıştır kansere yol). Bu kimyasalın zarar veya fayda hakkında tartışma şimdiye kadar yürütülen nedeni budur.

Ama, bu tür açıklamalarına rağmen, katkı maddesi (sodyum siklamat) dünya çapında 50'den fazla ülkede, bu güne kadar incelenir bir tatlandırıcı madde, zarar ve faydaları olarak izin verilir. Örneğin, Ukrayna'da izin verilir. Rusya'da, bu ilaç 2010 yılında kullanılmak üzere izin verilen gıda katkı maddelerinin listenin dışında, tam tersine, oldu.

E-952. Ekleme zarar veya fayda getirir?

Ne tür bir tatlandırıcıyı getiriyor? Zarar veya fayda iddiaları gizli? Popüler bir tatlandırıcı, daha önce şeker kullanımına bir alternatif olarak, diyabetli hastalara reçete tablet şeklinde satılmaktadır.

Kullanım bir kısım sakarin katkı maddesinin on bölümden oluşan bir karışım ile karakterize edilen yiyecek ürünlerinin hazırlanması için. Nedeniyle, örneğin, tatlandırıcı stabilitesine ısıtıldığında, bu pastacılık kullanılabilir ve sıcak su içinde içecekler, çözünür.

Siklamat dondurma, hazırlanması için yaygın bulundu tatlılar, meyve veya düşük kalori içeriği ile bitkisel ürünler, hem de hazırlanmasında alkollü içecekler. Bu konserve meyve, reçel, jöle, marmelat, zengin ürün ve çiğneme sakızı bulunur.

Uygulanabilir katkı maddesi ve farmakolojik: Vitamin ve mineral kompleksleri ve (pastiller de dahil olmak üzere), öksürük önleyiciler imal etmek için kullanılan kendi baz karışımları yaptı. Bu meydana gelir ve kozmetik sanayinde uygulaması - sodyum siklamat dudak bir bileşeni glosses ve dudak olup.

Şartlı güvenli katkı

E-952 kullanımı sırasında tamamen insan ve hayvanların çoğunluğu anlamak mümkün değil - idrarla atılır. toplam vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 10 mg olarak kabul güvenli günlük doz oranı.

Bu kişilerin belirli kategorisi vardır gıda katkı maddesi teratojen metabolitleri işlenir. Yani hamile kadınlar için gıda tüketilirken sodyum siklamat zarar getirebilir nedeni budur.

Gıda katkı maddesi E-952 tanınır olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen günlük fiyata bağlı kalarak şartlı güvenli, sen kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır. Mümkünse, o insan sağlığı üzerindeki büyük etkisi içeren ürünleri terk etmek gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.