SağlıkTıp

Tat tomurcukları

Tüm insanlar farklı tatlar var. Bir küçük ve zevkle diğer biber pod yiyor veya şekerli şarap içmek yanmış et kokusu çekinme başlar. , Tuzlu, acı, tatlı ve ekşi: onun gelişim esnasında, adam tat dört tip ayırt öğrenmiştir. Duyarlı hücreler (yani tat reseptörleri) algılanan tat. Onlar tomurcukları bulunan özel bir ampul, içindedir.

dilde Tat reseptörleri 4 türü bulunmaktadır. Birbirlerine lokalizasyonu ve şeklinden farklıdır:

- yiv (dilinin ön tarafında bulunur);
- (ucunda) mantar;
- yaprak (yanal yüzeyinde yer alan);
- iplik benzeri (kostik, tart, sıkıştırıcı tat duygusu, sadece mekanik bir işlem ve sıcaklık kabul yanı sıra, elde).

hayvanlar (atlar, köpekler, domuzlar) Bazı türler Suyun tadını hissetmek kapasitesine sahiptir. Kullanıcılar, aksine, sadece çeşitli yabancı maddeler ve sıvı içinde yer alan kimyasal bileşiklerin tat algılayabilir. yaklaşık on gün - Tat reseptörleri kısa bir süre için mevcuttur. Daha sonra ölür ve oluşturulur. Bu süreç, insan ve sürekli görünmez.

dil yüzeyi farklı kısımları ajanlara farklı duyarlılıklar vardır. tuzlu için - tatlı diş, kenar - acı kök ucuna kadar hassas. Bu durumda, ekşi tat ve acı maddeler erkek çoğunluğu hemen aynı hissediyor.

Nasıl tat duyusu nedir? İlk madde dilini geliyor. Sonra dokunmatik oluşuyor ve sonra kişi tat hissetmeye başlar. damak tadınızı işlenir duyguları arttırmaya muktedir bazı maddeler. Örneğin, kaliteli şarap tadı peynir sonra arttırılır ve daha sonra tatlı çok ekşi görünebilir. tat dilinde çağrıldı kimyasal süreçler, hem de aklında belirli bir tat algısı bağlıdır hissedin. Örneğin, mentol lezzet, termal duyarlılıkların açıklanabilir ve keskin, keskin, yanma, sıkıştırıcı, unlu (nedeniyle buharlaşma nedeniyle yerel soğutmaya) - haptik yanıt. nefes tutma ve burun kelepçe ise, ağız tadı büyük ölçüde değişebilir: soğan bir elma gibi tatlı olur. bir dakika boyunca buz dilini soğutmak için ise tat tomurcukları tatlı hissetmezsiniz. Bu deneyim şeker ile yapılabilir.

Maalesef bazen tadı sorumludur dil reseptörleri, çöküyor. gipogevziya avgeziya ve hiçbir tat yok demektir - düşük, (varsa herhangi bir yiyecek imkansız hale gelir) gipergevziya - artmış duyarlılık gelişebilir. Bütün bu koşullar iltihabı ile gelişebilir dil (PARLAK). Yani, tat tomurcukları artık düzgün gerçeğine yol açabilir. Ayrıca, değişim algısı sindirim sisteminin bazı hastalıkların (tuz tatlı görünüyor) gözlenir. Bu diyabet, gastrit, safra kesesi iltihabı olabilir.

tat tomurcukları sayesinde insan iyileştirici (terapötik) etkisi olabilir. Sarımsak yağı , organizma içinde mikropları yok edebilir kolesterol ve kan basıncını düşürür; ardıç yağı antiseptik gerçekleştirir ve diüretik fonksiyon metabolik süreçleri normalleştirmek için yardımcı olur ve damar duvarlarının esnekliğini artırır; lavanta hipoglisemik, antiinflamatuar ve spazmolitik aktiviteye sahiptir ve biberiye böbrek taşı eritir ve kolesterolü düşürür. Tat reseptörleri insan hayatında önemli bir rol oynamaktadır. onlardan gelen sinyal, mide salgısının miktarını ve kalitesini düzenler. Buna ek olarak, tat - günlük hayatın en büyük zevklerinden biri.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.