Haber ve ToplumKültür

Kütüphane - bu nedir? kütüphanelerin ne tür var?

Biblion (Gr.) - Kitap, teknoloji (Gr.) - depolama. Kütüphane - bu nedir? özel veya genel kullanım için dijital medya üzerinde kitaplar, el yazmaları, bilgi depolama alanı.

öykü

Eski Doğu İlk kütüphaneler doğduğu yerdir. Nippur tapınağın Babil kentinde 2500 yılı M.Ö. tarihli kil tabletlerin bir koleksiyon, keşfetti. e. Teb yakınlarındaki mezar papirüs bir kutu bulundu. bir çağda Ramses Yeni Krallık 20 bin. Papyrus çıktığında. Asur kralının Tabletler Nineveh'teki eski oryantal kütüphanenin en ünlü düşündü.

kitap ve papirüs antik toplama merkezi İskenderiye Kütüphanesi düşündü. Bu yeme uyku, çalışma odaları, okuma, yer yer eğitim kompleksinin bir parçası oldu. Batlamyus tarafından düzenlendi. Bu okuma için 200 bin. Kopyaları ve 700.000. Okul belgeleri dahil. yıl 270 M.Ö. yangınla tahrip. e.

kitapların tamamı antik depo tapınaklarda tutuldu. Hem de Ortaçağ'da olduğu gibi, kütüphane sadece manastırlarda oldu. özel kuru bodrum kopyalanan Kutsal ve Kilise'nin büyük Babalar yazdıkları bir var. Kopya gerektiğini de antik el yazmaları, Latince ve rahipler eline Yunan metinleri. Defter değeri bile hırsızlığı önlemek için, duvar ve raflar zincirlenmiş o kadar yüksek oldu.

Tipografi buluşla geliştirilen matbaa, ve kütüphanelerin tarihinde yeni bir dönem oldu. bilginin kullanılabilirliği ve bilimsel literatürün makul maliyet kültürü, eğitim ve tüm insanlığın bilinç gelişimini etkiledi.

kütüphanelerin türleri

 • Devlet.
 • Belediye.
 • Kişisel.
 • Bütçe.
 • Asker.
 • Eğitim.

Sosyal türleri:

 • Ziyaretçi.
 • Bebek.
 • Üniversite.
 • Endüstri: Tarım, teknik, tıbbi.
 • Körler için.
 • Gençlik.
 • Akademik.

Milli Kütüphane Bu nedir? Ülkenin basına boyunca Depolama. Resmi yayıncılar kendi ürünlerinin birkaç kopyalar için arşiv sağlamak için gereklidir. Sadece kitaplar değil, aynı zamanda notlar, gazeteler, dergiler.

etkinlik

okuyucu hizmeti ve okuma veya ileri eğitim sağlayan kitaplar. müşterilerle etkileşim iki biçimi vardır:

 1. belirli bir dönem için elleriniz (ana sayfa) üzerindeki baskısının İhracı.
 2. fırsat sağlanması okuma odasında bir kitap okumak için.

Daha pazarlanabilir maddi kamu malı olduğunu ve ziyaretçinin bir kütüphaneci yardımı olmadan seçebilir. yığınlarının kalan literatürde depolanır ve isteğe bağlı olarak verdi. yayınlar hasarlı veya içeren çok nadir durumlarda üzerinde devlet sırlarını, özel bir izin almak zorundadır.

ne gezici kütüphane? Kitap Deposu RV? Yerel kütüphane yetersiz ya da hiç popüler edebiyatla otobüsü bırakır uzak yerlerde. Bu bir klasik öğrenci veya modern roman için. Bu okuyuculardan sipariş alma işlevi vardır.

"Kütüphaneler dışında hiçbir seçim olacaktır Dünya'da küresel felaket sonucunda, o kişinin canlandırabilir," - Dmitry Likhachev yazdı.

Kitaplığı. kütüphanelerin türleri nelerdir

Ana farklılıklar kütüphaneler - fon (kitap sayısı), amaç, bütçe ve ulusal öneme sahip miktarıdır. Bu kalifiye personel, depolama kalitesine ve tam olarak nüfusa hizmet yeteneği finansmanı bağlıdır. Hem de bilgi yenilikler olarak.

hizmetin okuyucularına kütüphane sisteminin kullanıldığı dizinleri çalışmalarında daha verimli oldu. bilgi birimleridir Bu kart,. başlık, özet ve serbest bırakma yıl kitabın yazarlarından alfabetik İçerdiği.

Manuel kullanım ve elektronik ortamda: Şu anda, iki dosya dolaplarının türleri vardır. E-dosya dayanıklıdır ve bilgisayarınızda fazla yer almaz, gerekli bilgileri bulmak için en kısa sürede onun için daha etkilidir. Ancak her kütüphane küçük finansmanı ile bağlantılı olarak bilgisayar donanımı satın almak için bir fırsat vardır.

Çocuk kütüphanesi

çocuk kütüphanesi nedir? depolama havuzu okul ve ders dışı okuma için önerilen en genç okuyucular için kitapların yanı sıra edebiyat, oluşur. Bu hayal gelişimi için çocukları, hayvanlar, masal için klasik ve modern hikaye ve roman bu.

Hangi okula kütüphane nedir ve nasıl bir çocuk farkı nedir? öncelikle finansman farkı. çocuk yığınlarının şehir ajansları ve devlet kurmada para alırsanız, okul kütüphanesi fon okul bütçe nedeniyle oluşur. sanatsal ve eğitsel kitapların yanı sıra, onlar öğretmenler için metodolojik literatür içermektedir.

Dijital kütüphane

Bir dijital kütüphane nedir? Bunlar düzenli bir koleksiyona düzenlenmiştir dijital formatta belgeleri (kitap, dergi, gazete) vardır. Bu arama fonksiyonları ve navigasyon ile donatılmıştır. Bu düzenli metin sanatsal ve bilimsel hem eklemek bir web sitesi olabilir. Fon kendilerine ve kullanıcılar tarafından talep medya, kendine yeterli içerebilir.

Ne (ya da elektronik) ve ana avantajları online bir kütüphane:

 • Maksimum mevcut bilgiler;
 • ulusal mirasın korunması;
 • öğrenme, kendi kendine çalışma ve iş için yüksek verimlilik.

dijital kütüphanelerin ilk projeler 90'ların ortaya çıktı. Hükümet desteği ve finansman, neredeyse hiçbiri. Ama başarılı ve popüler projeler Temel Araştırma Rus Vakfı ve Beşeri Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Online kütüphanelerinin popülerlik günümüzde, her gün binden fazla satış, döviz veya sadece sağlayarak bilgi, içeren web sitelerini artmaktadır.

Modern kütüphane

Modern kullanıcıya elektronik teknolojinin bu çağında etkili ihtiyacı bilgi verilmesini. Bugünkü Rus modern kütüphane gelişmektedir. model zaten uygulanması alanında geliştirilmiş olmasına rağmen kendi zorlukları vardır. Temelde bu fon.

"Model kütüphanesi" - bu nedir? Bu kamu kullanımı için bilginin modern depo modeli. Standart Mayıs 2001'de Rus Kütüphane Derneği'nin altıncı yıllık toplantısında onayladı. Amaç: istenen her türlü bilgiyi kullanıcıya sağlamak. ilk deneyim Pskov bölgenin kırsal kütüphanelerinde üretilir.

Bakım yöntemleri: Baskı, video ve ses kayıtları, çizimler, programlar. kişisel bir ziyaret veya online ile aktarın. Amaç: hayatı, iş arama yardımı veya ek istihdam Gittikçe artan uyum sağlanmasına, kentsel ve kırsal sakinleri için yaşam kalitesinin, yeni, çağdaş entelektüel ihtiyaçlara gelişimi için değiştirmek için, düşük yaşam standartları mücadele, bilginin kazanılması.

Modern kütüphanelerin oluşturulması Koşulları olduğunda mümkündür:

 • yaratıcı çalışanları;
 • yerel yönetimlerin desteği;
 • tesis ve gereç;
 • gelişmiş altyapısı.

Modern kütüphane nedir? Bu kavram daha geniş bir anlamı vardır. Öncelikle gelişmiş ülkelerin arzusu uygundur. etkin çalışması için, tüm faaliyetleri yeniden oluşturmanız gerekir. elektronik ortama kaynak sağlamak için, bilgi işleme Otomatik.

Modern bir kütüphane için temel gereksinimler

temel gereksinimleri nüfus için maksimum erişilebilirlik sayılabilir. 3 kilometre (veya yürüme 20 dakika) bir yarıçap içinde bir kütüphane veya dalı olması. o da yaya yollarının veya toplu taşıma durakları çevresinde kesiştiği, kullanıcı dostu konum olmalıdır.

Kütüphane depolama ve gözlemlenen sıcaklık iklim (nem) modlarında ayrı olmak zorundadır. En az 80-110 metrekare alanı. ekipmanın tam bir set m. masalar, sandalyeler, raflar, teknik donanım. Yangından korunma - 40-50 metrekare üzerinde en az 1 yangın söndürücü. inci katta, her odada. Hem de yangın alarm olarak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.