FormasyonDiller

Yüz - bu nedir? anlam

"Fizyonomi" - bu sadece birkaç yüzyıl önce Rus dilinde olan bir isim. Ancak, o daha kullanıcı dostu telaffuz karşılıkları gerektiği gerçeğine hiç kullanılmamış ortak halk arasında çok popüler. Ne olduklarını ve bu genellikle kelime "yüz" anlamına gelir? Nerede Modern dilde geliyor? Hepimiz bu soruların yanıtlarını bulalım.

Kelime "yüz"

Bu bir kişinin bazı adam tarafından açıklanan zaman kullanılan bir dişil isimdir. Bu durumda, kelime, konuşma dilinin çok yaygın olmamakla birlikte XX yüzyılın başından beri. Onun kullanımında daha aktif hale gelmiştir. Örneğin: "huysuz yaşlı adamın physiognomy tüm hayatı benim hafızamda kazınmış."

anlamda bu ismin kullanım Küre genellikle sanatsal veya bilimsel edebiyat. Örneğin: "özne A'nın yüzünü göz önüne alındığında, bunun kaşları vurgular göreceksiniz."

Bu birinci derecede öneme sahiptir. Ama bunun ötesinde, Birinin yüzünü açıklayan zaman kelime çoğunlukla kullanılır: "yüzünü sadece ona bakarak, gülmeden edemedim o kadar şaşırdı içinde olanlardan sonra gözden"

Mecazi anlamda bu terimi kullanmak nadir değildir. (Karakteriyle dahil) birinin görüntüsü veya kişilik özellikleri açıklarken Genellikle bu yapılır. Ve bir kişinin değil, aynı zamanda şehir, ülke, yanı sıra bazı soyut bir kavram değil sadece olabilir. Örneğin: "Önceki tüm yüzyıllarda olduğu gibi, çağdaş ekonominin physiognomy hala iğrenç ve insanlık dışı"

terimin Kökenleri

"Fizyonomi" - Latince yoluyla Yunancadan modern Avrupa dillerine gelmiş bir kelime.

physis ve kelimenin tam anlamıyla "bilerek doğa" olarak çevirir güneş saati mili,: İki Yunan terimlerinden oluşur.

Romalılar arasında bu kelime neredeyse birçok modern dilde korunmuş aynı formda, yalnızca küçük değişiklikler geçirmiş olan, physiognomia gibi yazılı ve.

Rus, Ukrayna (fіzіonomіya) ve Polonya (fizjonomia) physionomie olarak yazılır Fransızcadan süreli hit. Bizim Fransız diline sunuldu gerçeği, bir kelime Visage açıklar gerçeği kanıtladığı bir isimdir ve İngilizce sürümü (fizyonomi) Alman insan yüzüne mektup g korumuştur. Fransız dilde aynı zamanda, o Rus yazma belirteçleri etkilediğini, kayıp oldu.

Yüz ve fizyonomi

Özellikle aktif kelime eğitimli insanlar XVIII yüzyılda başlayan bir konuşmada kullanılabilir. Ve başlangıçta başın ön yanı sıra eski bir bilim adını açıklamak için değil kullanıldı. Onun yüzünün özelliklerini kullanarak kişinin "okuma" doğada uzman. Bu arada, bu bilim bile antik Yunanlılar ve Romalılar arasında popüler oldu.

Zamanla, bu disiplin "fizyonomi" olarak adlandırılabilir geldi ve bugün aynı adla bulunmaktadır. Ve kelime "yüz" tüm dilsel manipülasyon sonra kalanları - Bu bir kişi ya da onun ifadesi adıdır.

Bugün fizyonomi bilimi geçmişte olduğu kadar popüler olmaya devam ettiğini belirtmek gerekir. onun teorilerin çoğunluğu hala pratikte fiili onay bulamadık. Bu nedenle, pratikten çok teorik bir disiplin olarak kabul ve genel psikolojinin bir dalı olarak incelenmiştir.

Bireysel açılış fizyonomi ve insan yüzünün soruşturmanın kendi yöntemleri sonradan adli, tıp ve güzel sanatlar tarafından alındığını belirtmek gerekir.

eş nelerdir bu terime alabilirsiniz

kökeni ve isim "yüz" nin semantik ele olması, buna eşanlamlı almaya çok daha kolay olacaktır.

tanımından açıkça görüldüğü gibi, bu ismin tamamen analog kelime "kişi" dir. kelime kullanım yukarıdaki örneklerin her birinde, güvenli bir şekilde ayn olabilir. Örneğin: "suratsız yaşlı adamın kişinin tüm hayatı benim hafızamda kalmış."

Ayrıca "yüz" ve değer kök halinde kullanılan "Yüzler" isimler "yüz", "resim". Örneğin: "Önceki tüm yüzyıllarda olduğu gibi yine iğrenç ve insanlık dışı, modern ekonominin görünümünü,"

Ayrıca, eski adı "physiognomy" ile eşanlamlı olarak kullanabilirsiniz.

belirteci yerine "Yüz" kaba bir karakter "kupa", "mayın", "kupa", "yüz" ya da "ryaha" sahip bir kelime olabilir. Örneğin, seri filmin bilinen terimlerinden "Toplantı Yeri Değiştirilemez": "Eh, sen Sharapov soymaya" Bu gibi gelebilir: "Eh, Karşınıza çıkan her Sharapov," anlamını kaybetmeden.

"Yüz" kelimesi "yüz" anlamı bir sözcük birimi "grimace" ile değiştirilebilir.

kelime "yüz" için Zıt

Bu kelime çok daha karmaşıktır burada seçimle birçok eş anlamlı ve zıt anlamlı sahiptir.

Prensip olarak, biz kavramı (biz gerçek anlamda analogları aramaya varsa) düşünen dışında değiştirilebilir kelime "boyun". Örneğin: "İlk başta, doktor çocuğun yüzünü incelendiğinde, dönüp zorladı ve kafasının arkasını incelemeye başladı."

Gramer ve morphemics

Biz isim ile ilgilenildiği - yabancı kökenli Rus dilinin bazı yazım kuralları yardımıyla yaptığı yazılı imkansız açıklamak. Böylece, "yüz" anlamlı bir sözcük, sadece ezberlemek zorunda olduğu yazılı ifade eder.

Bu isim bileşenleri incelendiğinde, bir kaç ilginç anlar bulabilirsiniz.

Birincisi, kelime "yüzü" kök biri değil - ikisi aynı anda. interfiksa "o" ile bağlı Bu "fizik" ve "nom",. İkinci olarak, böyle bir yapının Yunan dilinde kendi oluşumu zaman söz konusu kelime korunduğunu dikkat çekicidir.

İki kök ve interfiksa ek olarak, kelimeler eki "s" ve bitiş "a" var denemek için.

terim "Yüz" bugün günlük konuşmada çok yaygın değildir. Nedeni çok basit. Birincisi, bizim dilde, o ödünç belirteci yerine, bir Rus kelime daha olağan işitme vardır, ve ikinci olarak, nadiren yazı ve yapının doğası gereği kullanılır. Bu durumda, her kendine saygısı olan tüm bu demektir ve nasıl büyü hatırlamak gerektiği gibi o konuşmada bu isim kullanmıyor bile eğitimli bir kişi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.