MaliMuhasebe

Yöntem azalan bakiye: özellikleri, ve aşağıdaki formüle ait bir örnek,

muhasebe Amortisman ahlaki ve fiziksel bozulma gibi ürünlerin (gerçekleştirilen işlerin, sunulan hizmetler) fiyatını maddi olmayan varlıkların transferi ve kısmen maliyetini çalışan işlemidir. prim hesaplanması, farklı yöntemler ile gerçekleştirilir. Bunlar RAS 01/06 tanımlanmıştır.

terminoloji

Amortisman kesintiler nesneleri giymek kurtarmak için işletim sisteminin maliyeti denir. Bunlar şunlardır tedavi masraflarını ya da üretim. Kurulan normları temelinde yapılan Kesintiler yanı sıra defter değeri varlıklarının, amortismana tabi ki, aslında,. norm OS'nin fiyat telafisi aşınmış parçaların yıllık% denir.

yöntemleri

ulusal standartlara uygun olarak muhasebe hesaplama dört seçenek sunar:

 1. Doğrusal bir yol. O işletim sistemi hizmeti süresi boyunca (hizmet ömrünün sonunda) bir nihai değere orijinal miktarının düzgün bir şekilde dağılmasını varsayar. mevcut kalıntı değeri orijinal özelliği birikmiş amortisman toplam çıkarılmasıyla belirlenir.
 2. salınan ürünlerin (hizmetler, işin yapıldığı) hacmi ile orantılı olarak maliyetini kapalı yazın. Hesaplama doğal göstergeler temelinde yapılır (örneğin, ekipman makine saat çalışma).
 3. Yöntem dengesini azalan. Belirli bir yüzde ile çarpılması nihai değere eşit, her bir dönem, miktar. Amortisman dönemin başında yıllık olarak tahsil edilir.
 4. hizmet ömrünün yıl sayısı toplamının-off yaz.

işletmenin mevzuat uyarınca amortisman için muhasebe yöntemi seçebilir. En kolay yöntem, doğrusal olarak kabul edilir. Ancak, birçok kuruluş azalan bakiye yöntemi daha avantajlıdır kullanın. Bu doğrusal olmayan muhasebe yöntemlerine aittir. yöntem azalan dengesini temsil ettiğini ileri düşünün. Bu yöntemin bir örneği, aynı zamanda makalesinde tarif edilmektedir.

tanım

özelliği değerinin ödenmesi doğrusal olmayan bir yöntem işletme süresi boyunca eşit olduğunda. bakiye yöntemi azalan amortisman hızlandırma faktörünün uygulanmasını kapsar. şirket 1-2.5 içinde yükleyebilirsiniz. Buna ek olarak, kiralanan aktiflere oranı için üç katına edilebilir. Uygulamada bu hala nispeten yeni iken şirket nesnelerin satın almak için maliyetlerin en tazmin demektir.

çıkar

Bazı durumlarda, bu yararlıdır amortisman? nesneler yıllık performanslarına anlamlı kaybetme zaman bakiye yöntemini Düşen uygundur. Belirli bir kaynağa çalıştıktan sonra mülkiyet bakım ve onarım tüm yüksek maliyet gerektirir. Onun etkinliği önemli ölçüde hayat resmen henüz süresi dolmamış olmasına rağmen, azalır.

Diğer bir deyişle, bu tür varlıkların operasyonundan fayda azalmaya başlar. sahibinin yararına en kısa sürede satın alma için kapalı yazmak için. Bu yüzden gelen işletim devam etmek mümkün olacak batıyor fonu.

istisnalar

Amortisman azalan bakiye yöntemi her durumda geçerli olmadığını söyledi gerekir. Bu yöntem kapsamında uymuyor:

 1. Üretimin belirli türleri için eşsiz donanım.
 2. Nesneler, kullanım ömrü 3 yıldır daha azdır. Bu 1-3 den makine ve ekipman, amortisman grupları.
 3. Binek otomobiller. İstisnalar şirket araçları ve taksiler.
 4. Ofis ortamı.
 5. Binalar ve bazı diğer nesneler, faydalı ömrünün 8-10 inci gruplarına atıfta bulunmuştur.

Hesaplamanın Özellikleri

hesaplanması için temel alınır kalıntı değerinin özelliği. Bu dönemin başında geri ödeme tutarını mahsup edildiği kendi satın alma ve işletmeye alınması için başlangıç maliyetleri eşittir. Hesaplamada gerekli olacak diğer göstergesi - amortisman oranı. Bu kullanışlı yaşam dönemi ile belirlenir. Aşınma katsayısı ,% 100 / n olarak tanımlanmaktadır. Burada n - ayda ya da (hesaplama yapılır hangi zaman diliminde bağlı olarak) yılda ömür boyu. Formül kullanılan üçüncü bileşen, - hızı faktörü. Bu bağımsız kuruluş tarafından belirlenen ve mali politikada kaydedilir.

Yöntem çıkartılan bu nedenle tortu, aşağıdaki denklem varsayılmaktadır:

A = CO * (R * Ky) / 100:

 • kapamalar miktarı - A;
 • rezidüel madde-st - Üzeri;
 • oranı aşınma - K;
 • hızı faktörü - Ku.

pratik uygulama

yöntem, bir tortu azaltır nasıl düşünün. aşağıdaki gibi, ilk verilerdir:

 • 50 bin ruble - işletim sisteminin satın alınması için miktarı;
 • 5 yıl - kullanışlı yaşam süresi;
 • hızı faktörü - 2.

Hesaplama iki şekilde yapılabilir. İlk durumda, ayda hizmet dönemi hemen tercüme etti. İkinci olarak - hesaplanan yıllık toplamı, o zaman ihtiyaç ve tek başına ve diğer rakamlar hesaplamak için 12 ile ayrılır. amortisman her ay yapılır ve gerektiğinde yıllık miktarın kalıntı değerini belirlemek için gerçeği. ilk hızı hesaplanır. Bu% 20 / yıl (% 100/5 yıl), ya da% 1.67 / ay. (% 100 /% 60 ya da 20/12). % 3,34 - bir yıl boyunca Ku = 2 aşınma oranını göz önüne alındığında ve% 40 olur, ve ay için.

denge azalan yöntemi uygulayarak, hesaplama, tek başına her 12 ay için gerçekleştirilebilir:

 1. Gerekli maliyetinin ilk yılında orijinaline eşittir. hurda 50 bin ruble x 40/100 = 20 000 ya da 1670 s / ay değerini.
 2. ikinci sınıf tahakkuku rezidüel değerinin belirlenmesi ile başlar. 20 000 = 30 000 ruble - 50 000. Daha sonra, aşağıdaki formül kullanılarak 30,000 x 40/100 = 120 000 ya da 1 000 / mo elde edin.
 3. Üçüncü yılda hesaplama benzer bir şekilde gerçekleştirilir. Sonuç 7200 / yıl veya 600 p / aydır.
 4. Bir sonraki Ocak (dördüncü), işletim sistemini satın alma başlangıç maliyeti dengesi 10 800 ovmak olduğunu. Formül içine değerler ikame biz 4.320 / yıl ya da 360 p / ay toplamını alın.
 5. 4320 = 6480 p - Geçen yılın başında, değer 10800 olduğunu. Elde edilen numarası - işletim sisteminin fiyatının% 13, denge nesnenin formülasyonunda dikkate alınır. Bu aşamada, hesaplama vergi düzenlemelerine yapılmalıdır. Orijinal hesaplama yönteminin% 20 denge değerine ulaşması durumunda Madde 259 dakika NK uygun olarak değiştirilir. Aylık geri ödeme planı ödemeleri ve tam geri kalanında mülkiyet katlanılan maliyetlerin aktiften silinmesinde kaydetmek için operasyonun sonuna ay sayısına bölünerek verilmelidir. Bu durumda, 6480, 12 ay ayrılmıştır. 540 ruble - sonuç operasyonun geçen yıl boyunca ayda amortisman miktarıdır.

Sonuç

hizmet süresi boyunca, özelliği taşınan değeri amortisman miktarda azaltılır. Sıfıra ulaştığında kadar bu devam edecektir. Önemli bir noktayı belirtmek gerekir: şirket dengesini azalan tercih ederse, bu tüm kullanım ömrü boyunca uygulanmalıdır. O gönderme tarihi ile ve amortisman hesaplama tamamlanmadan önce çalışır. Bilanço gelen mülkiyet veya onun kaldırma fiyatının tam geri ödeme amortisman sürecinin sonlandırılması için temel olarak hizmet vermektedir. Şirket tarafından seçilen yöntem her zaman mali politikada bağlanır gerektiği unutulmamalı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.