Sanat ve EğlenceSanat

Yay toplantının antik gelenek. zaklichka nedir?

Her ulus yoğun antik geldi ama neredeyse orijinal haliyle korunmuş bir geleneğe sahiptir. Yani yaz ateşi üzerine Slavlar birden fazla bin atlama, her eve mutluluk ve refah çağırarak, güneş kahrolası krep, hayvan derileri koyu kış gece kılık kendilerini bahar selamlamak bir şarkı, jingle bells şarkı. bu antik geleneklerin biri - zaklichki bahar.

putperest kökenleri

Kiev Rus, Slav uygarlığının beşiği boyunca, kilometrelerce uzanıyordu. Birçok halklar ve kabileler yerleşti. Bu Rusya törenler ve biraz farklı tatil zamanlaması farklı yerlerinde olması şaşırtıcı değildir. Ama en tarihçi bu Rite zaklichek Gözleme döngüsünün parçası olduğunu ve ilk kuşların gelmesiyle zamanında denk inanıyoruz. Bazı bölgelerde insanlar eski çağlardan beri zazyvanie bahar ve sıcaklık tam Karnaval kutlamaları ayin denk çünkü neyi zaklichka bilmiyorum mümkündür. Ana aktörler, bir kural olarak, genç kız - zazvat, zaklikaet bahar - onlar önemli rol oynadığını. Bunu yapmak için, daha yüksek bir yer seçmelisiniz: bir evin çatısını, bir ağaç, bir tepeye. Bu arada, artık çok nadiren kullanılan olsa kelime "tıklama", bize neyi "zaklichka" bir fikir verir. Bu sözler, ortak bir kök var.

kız ve erkek Helping. Onlar bir boru ve boynuzları oynarken, ıslık ıslık. ısınmak ve sıcak bahar için - Ve her zaman büyük bir yangın yetiştirilen.

İkili faith Christian Rusya sırasında İlkbahar toplantısı

Hıristiyanlığın zaklichki baharın gelişiyle birlikte, diğer çoğu gibi putperest tatil, unutulmaya yüz tutmuş değil. Onlar Hıristiyan imalar edinilen ve başarıyla obryadodeystve yeni niyetle kök salmaya. ilk başta rahipler gençler tarafından çok sevilen, iyi ve neşeli bir tatil için görmezden ve yakında Ortodoks takvim ile birleştirmek karar verdi. Tek bir tarih hala bulunacak olan. Bir yerlerde bahar yerde Müjde tıkladım ve - Kırk Azizler üzerinde. Genel olarak, ritüel herhangi bir değişiklik uğramamıştır. Frost, Dazhdbog, Lada, Yarile bir itiraz olarak kullanılan metinler, bunlardan biraz podkorektirovat kendilerini zaklichki mı. Hıristiyanlık tout bahar kız gelişiyle birlikte Tanrı'nın merhameti ve Mesih'e sormaya başladı. Bazen anıldı ve diğer azizler: şehitler, azizler, mübarek.

Zaklichki: Metin, karakterler, sahne ve kullanma araçları

Hangi kızlar tepelerden seslendirdi? Hangi bahar demeliyim çağırır? zaklichek metinler basitçe genellikle hareket halindeki yazılmıştır. Ama aynı zamanda favori şarkı, ilahiler vardı. Metnin özü - doğanın yüceltilmesi ve doğal güçler, sıcak soğuk sayesinde davetiye kişiselleştirilmiş ve zamanında bakım ev için umutlarını dile. Çoğu zaman, karakterler, idi zaklichek şarkılar , göçmen kuşların da sağa baharın müjdecisi çünkü. Kızlar seslendirdi:

yay kırmızı zevkle, Bize gel!
zarafet ile!
çavdarlardan ile,
Altın buğday ile,
Zengin yulaf ile,
arpa bıyıklı ile,
sulu kızılcık ile,
tatlı ahududu ile,
Tüm sadovinkoy-ogorodinkoy ile,
travushkoy-muravushkoy ile!

Dışında şarkılardan, bu tatil pişirme önemli bir özellik oldu. Of tatlı hamur hostes bir gaga şeklinde ipuçlarından birini çekerek, özel knot sıvadı, ya da sadece kuşların kesti. Bunlar çerez kuşlar bir fırında pişmiş ve çocuklara dağıtıldı, biz tedavi edildi hastalar kendilerini yediler çatı saçak altında sakladı edildi. Bir topuz üzerinde hırpalanmış ve hayvancılık - böylece zarar vermek değil.

Kavga ve korkunç bir günah sayılır bu güne kadar yemin ederim. Sonuçta, özünde, bu tür zaklichka o? Bu hızlı ısı bol hasat, refah için sıradan insanların umududur. Bu doğa uyanış bir kutlama.

Antik gelenek bugün

günümüzde zaklichka bahar nedir? Bu kozmik kutsal tatil değildir, daha ziyade bir halk festivali, geçmişi hatırlamak için bir fırsat, baharın gelişi zevk. bu harika gelenek hakkında unutmayın! Özellikle çocukları sevinin - onlar memnuniyetle kuşlar şeklinde eğlenceli şarkı ve bir tedavi-zaklichki rulo öğrenecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.