SağlıkSağlıklı beslenme

Yağlı balık: zarar ve fayda. Tarif uygun pişirme

Yağlı balık çeşitli vardır. Dikkatle alabildiğini etiket okumak gerekir nedeni budur. Satılık yağ sayısında sadece farklı Escolar, seriolella, stromateya vardır. Tezgahın üzerinde balık değerli türlerin atıfta Toothfish balığını bulabilirsiniz, nedenle düşünmeden satın almak tavsiye edilir. Bu tür Çin, Endonezya ve Vietnam'dan Rusya'da geliyor. Ama en yaygın "batterfish" Amerikan butterfish kazandı.

biz onun bileşimi hakkında konuşmak nedenle, yaklaşık rakamlar yanı sıra kalori bir göstergesi olduğunu akılda tutulmalıdır. Ortalama olarak, ikincisi ila yüz tutarları ve yüz gram başına yirmi kalori.

Kimyasal bileşim, sodyum ve potasyum florür ve magnezyum büyük miktarda tahsis edebilir. balık yağı vücutta protein eksikliği olan hastaların yanı sıra, çekirdek temini için tavsiye edilir nedeni budur.

Ama içinde olan mikro besinler arasında, merkezi bir yer krom tarafından işgal edilir. Sen endokrin sisteminin işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır böyle önemli ve çok nadir eser elementin günlük gerçekleştirme oranı, diyet en az yüz gram içinde içerebilir.

Potasyum elastikiyetini artırır, çünkü damar kırılganlığının olan kişiler için tavsiye edilir bu balığı yiyin.

Nedeniyle hafif müshil etkisi nedeniyle, kabızlık varsa, küçük miktarlarda kendi menüsüne eklenmesi mümkündür.

Balık yağı uzun süre saç, tırnak ve cilt sağlıklı ve taze türlü tutarak vücut hücrelerinin gençleştirmek mümkün doymamış yağlar, büyük miktarda içerir. Hesaba böyle bir dış etki iç organların gençleşme bir yansıması olduğu gerçeğini almak gereklidir. Nedenle haftada bir küçük parça üzerinde birkaç kez balık yenmesi tavsiye edilir.

yağına ek olarak, sağlığımız için gerekli değerli protein büyük miktarda içerir. elde etmek için yetişkin bir kişinin günlük ihtiyacının yarısı balık sadece yüz elli gram yiyebilirsiniz.

Ana yer vitamini PP tarafından işgal edilir, birçok vitamin içerir.

Şimdi birileri yağlı balık kontrendikedir aslında üzerinde durmak. sonuçları yeterince şiddetli olabilir. Bu kronik karaciğer hastalıkları ve iltihaplı gastrointestinal hastalıkların varlığı ile insanlar için zararlı ve yağ nedeniyle büyük miktarda. o yüzde yirmi beş kadar içerir bazı notlarının çünkü.

Buna ek olarak, obezite ile küçük çocukları ve hastaları kullanmak tavsiye edilmez.

yalnızca doğru onun hazırlık sonucu yararlı olacağına nasıl bağlıdır, böylece Ama biz, zihin bu balık oldukça yağlı tutulması gerekir. Sen füme ya da büyük miktarlarda tuzlu kullanmak gerekmez.

Düzgün şöyle olabilir evde yağlı balık hazırlamak.

iki parçaya dört büyük domates kesme, oda sıcaklığında su içinde hemen sonra kaynar suya batırılmış ve. Soyulmuş ve ezilmiş. Fırın köşe kafes dört adet koymak, iki yüz derece sıcaklığa kadar ısıtılır. Herkes az bir ağırlığa ve en fazla iki yüz gram olmalıdır. karakteristik altın rengi gösterilecek yedi dakika ile her iki tarafta balık Fry. Ancak o zaman tuz, her bir parça, bir küçük biber ve çok ince dereotu haddelenmiş parçalar kesilir. beyaz bir bardak şarap ve üst kapak Pamidorau dökün derin biçimde koyun. Fırında beş dakika kadar ısıtın ve hizmet vermektedir. yemeğin çok lezzetli ama çok şişman değil sadece çıkıyor.

Yağlı balıklar temiz suda yaşamak için sadece edebilmektedir. Bu nedenle, çevre dostu ürünü yemek ve doğru bir şekilde hazırlayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.