ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

Vortex Akış Ölçer: bir eylem ilkesi

Vorteks akış ölçerler boru hattı veya jet salınım ve vorteks oluşumu sırasında, varolan belirli engeller sonra akış oluşturulur basınç değişikliği, periyodu dayanmaktadır.

haysiyet

Bu tip birinci cihaz Geçen yüzyılın 60'lı yıllarda ortaya çıktı. Onların ana dezavantajı ölçüm parametreleri ve önemli hata küçük aralık oldu. Elektronik Modern Vortex akış ölçer verimli, daha sofistike hale gelir ve aşağıdakileri içermelidir birçok avantaj, kazanmıştır:

 • Ölçüm sistemi nispeten basit;
 • Veri sıcaklık ve mevcut basıncına bağlı değildir, her zaman sabit olduğu;
 • yüksek doğruluk ile karakterize edilen ölçüm;
 • Doğrusal sinyallerini ölçme;
 • sağlam ve basit bir tasarımı;
 • Geniş ölçüm aralığı;
 • statik elemanlar;
 • Bazı modellerde otomatik teşhis fonksiyonu varlığı.

eksiklikler

Rosemount Vortex Akış Ölçer daha küçük bir boyuta sahip borular yeterince yüksek bir miktarda dengesiz girdap oluşumu ve işlemi farklı olarak, 20 ila 300 mm arasında bir çap boyutuna sahip borularda çalışmak üzere tasarlanmış zordur. Bu nedenle, düşük akış hızlarında kullanım olasılığı nedeniyle sinyal ölçümü karmaşıklığı ve basıncında önemli bir azalma vardır. Ayrıca titreşim ve ses tipi cihazın çalışmasını etkileyebilir dalgalanma. kanal titreşimli olarak müdahale ve kompresör gibi hareket eder. Onların eleme gülü doğrultma ile mümkün olduğunu girişinde monte veya ölçüm sinyalleri ve darbe frekansının farklılıkları durumunda bir sayaç ve elektronik filtrelerle ek sürücü bağlantısını kurmak için.

sınıflandırma

dönüştürücü türüne göre ayrılır cihazların üç varyantı bulunmaktadır:

 • taşınmaz gövde birinci cihazın bir rol oynar, burada girdap akım ölçer. Yavaş yavaş, bunun her iki tarafında bağlı olan ve oluşan dalgalanma, gerçek vücut bypass sonrası uçmaya girdapları oluşturdu.
 • boru hattının genişletilmiş kısmında huni şekli alarak tarafından oluşturulan basınç darbe primer çevirici, bir döner akış mekanizmaları.
 • Bir dönüştürücü gibi bir akımı ile girdap akış ölçerler. Bu durumda, jetlerin basınç darbe titreşimleri sağladı.

enstrümanın ilk iki sürümü artık bir girdap debimetre tanımına uyar. Ama üçüncü tip deplasman akışının değişken doğası nedeniyle, aynı zamanda kategori için de geçerlidir. Birinci ve üçüncü düzenlemenin geçişi işleminde gözlemlenen özelliklerin büyük benzerliği.

akıcı bir dönüştürücü ile Akış Ölçer girdap çifti

Vücut eş zamanlı olarak hız ve basınç damla artan uçak değişen akış yolu yönünün çevrilidir zaman. Ters değişim nesnenin orta bölümünde sonra oluşur. ters tarafı üzerinde düşük bir basınç oluşturur ve ön - Yüksek. Sınır tabakasının içinden geçtikten sonra vücudu terk eder ve yörünge değiştirirken düşük sıkıştırma etkisi altında bir girdap oluşturur ve. Bu, hem aerodinamik gövde hisselerin tipik bir örneğidir. birbirleriyle oluşumuna müdahale çünkü her iki tarafta girdapların oluşumunu alternatif Uygulanan. Karman parçanın oluşturulmasını dikkat çekmekle birlikte.

Özel akış vücut aşırı kirlenmiş ortamlarda, her zaman temiz olsa bile, girdapların nedeniyle bir çalışma düzlemleri Kendinden temizleme vardır.

Ölçüler ve sabit boyutta hız ve bu nedenle hacim akımına karşılık gelen girdapların oluşma sıklığı, doğrudan orantılıdır hız akışı. stabil bir girdap oluşumu madde düşük akış hızlarında meydana gelirse, o zaman 20 l / dakika akış ölçer ölçüm aralığı.

Vücudun aerodinamik tasarım

Sayaç Vortex akış ölçer genellikle trapez prızmatık eleman, üçgen ya da dörtgen bir şekilde dayanır. birinci tecessümünün su akışı yöneliktir. Yeterli düzenli ve güç ile salınımları oluşturulan belirli bir basınç kaybı bu tür elemanlar göz önüne alındığında. Buna ek olarak, özel bir kullanım kolaylığı çıkış sinyallerinin dönüşüm kutlamaları.

bazı durumlarda Vorteks akış ölçer bir sabit mesafe ile yerleştirilmiş durumda çıkış sinyallerini, artırmak için iki akıcı cihaz kullanabilir. İkinci dikdörtgen prizması tarafında ve dolayısıyla akustik gürültüyü etkileme imkanı eksik piezoelektrik, gizli elastik ince zarlardır.

dönüşüm türleri

Eddy değişikliklerin çıkış sinyallerini dönüştürmek için çeşitli yolları vardır. En yaygın olarak edinilen hız aerodinamik unsurları ve basınç fizyolojik rahatsızlıkları akar. Algılama elemanı, bir ya da iki iletken termal hava hızı türüdür. Kullanılmış Ultrason, entegre, kapasitif ve endüktif akım dönüştürücüsü. girdaplı akış ölçerin düzgün çalışması için, diğer daha önce borunun serbest yassı parçası olmalıdır.

Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanan artan bir çapa sahip boru içinde işlem zorlukları:

 • azalma düzenlilik atma;
 • düşük verimlilik atma;
 • salınımların sayısı azalır.

huni şekilli girdap: Sel etki prensibi

Bu cihazlarda, genişletilmiş yan veya küçük silindirik memesinden boru hattının bir bölümü boyunca iletilen akımın sarmak için dönüştürücüler metabolizması vardır. Form huni tüp içinde oluşturulur ve kendi ekseni etrafında onunla girdap çekirdeği hareket eden bir eksen etrafında döner. bu hacim akış oranı ya da doğrusal hızına eşit ise üst kısmında akış, çekirdeğin açısal hareket ile aynı anda darbe bir basınca sahiptir. İletken thermoanemometers veya elektromekanik elemanı ölçüm kanalları için hız veya vuruşların frekansım dönüştürülür. süreç iki aşamadan oluşur: birinci aktarma hacimsel akış daha sonra bir frekans sinyaline dönüştürülür girdap presesyon frekansı oluşturulur.

Akış Ölçer salınımlı jetler göre

meme boyunca geçen gaz veya sıvı akımı bir dikdörtgen şeklinde bir enine kesite sahip bir difüzör. Bazı durumlarda, sırayla akış difüzör farklı duvarlarına belirli bir noktada basılır. bunun alt aynı kalır ve hareket difüzör alt akışı taşıyan oluşturur, burada heyecanlandırıcı özelliği gevşeme püskürtme cihazı baypas borusunun üst bölgesinde, basıncını azaltır. jant doğa trafik değişiklikleri boru sonra salınan jeti geliyor.

Bağlantı borusu geri hidrolik dönüştürücüler dıfuzor elemanının alt sandviç jet kısmen çıkış geçer. İnme, üst kanal jetinin payı tahsis ettiği ve birinci meme içinden geçerken, ikinci memeden akışı içinde düşük konumda aktarılmaktadır. Her iki akış tarafına bir basınç aynı anda değişiklik ise Daha sonra, üst kanal Stroke içine ayrı parçası geçer, salınım işlemi, aşağı umklapp sonra oluşur.

Bu tip invertör daha mantıklıdır. Sıkı için o oluşturulur ve salınım inme salınım frekansının oranı üzerinde doğrudan etkisi sunmak olduğunu.

En yaygın olarak kullanılan Yokogawa vorteks debimetreler 90 mm'den fazla olmayan bir küçük çaplı borular elde. Bazı durumlarda, cihaz bu tür kısmi dönüştürücüler için bir ikame olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde üretim akışının kalitesini sürekli gelişmekte ve yeni özellikler bu tür cihazların kullanımı oldukça uzun süre var olmasına rağmen vardır. Geliştiriciler daha etkin tasarım çözümleri daha verimliliğinde teknolojik seçenekler oluşturmak arıyorlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.