FormasyonOrta öğretim ve okullar

Vilnius - hangi ülkenin başkenti?

Hızla gelişmekte olan Vilnius şehri, hangi ülkenin başkentidir? Litvanya'nın en büyük kenti, önemli bir bilim, kültür ve spor merkezi. Litvanya'nın başkentinde, birçok park, ağaç, çimen ve diğer yeşil alanlar, gözleri parlak yaz renkleri paletiyle sevindiriyor. Yeşil alanlar - parklar ve ormanlar - Vilnius kentinin oldukça büyük bir bölümünü oluşturuyor. Litvanya olmasa da, herhangi bir ülkenin başkenti, eski kentin şaşırtıcı tarihsel mekanlarını ziyaret etmek ve doğanın tadını çıkarmak için yolcuların arzusunu tatmin edecek. Eski şehir mimari bir mucizedir ve her yıl binlerce ziyaretçiyi cezbetmektedir. Yakın geçmişte, Eski Kent bir UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenmiştir.

Vakıf Tarihi

Efsaneye göre, şehir Prens Gedimin tarafından uykusunda demir bir kurt gördüğü yerde kuruldu. Aslında, ilk yerleşim proto-balts tarafından oluşturuldu ve çiçeklenme, Gedimins'in saltanatı sırasında gerçekleşti. Prens , kentin iki Katolik kilisesinden söz ederek, Batı Avrupalılardan esnaf, tüccar ve din adamlarına Vilnius'a davet ederek onlara bir konum ve ayrıcalıklar vaat etti. 1323'te Latin harfleri - Vilnius kentinin varlığından ilk söz.

Litvanya'nın başkenti

Birçok şehir binası ülkenin tarihine tanık oluyor. Castle Hill'de, Litvanya prenslerinin Üst Şatosu'nun bir parçası olan Gedimin Kulesi'ne hayran kalabilirsiniz . Tepenin eteklerinde, katedralin yanında, 2009'da yeniden inşa edilen Litvanya Büyük Dükasının sarayı duruyor. Ayrıca bir başkanlık sarayı (eskiden valinin sarayı) vardır. Vilnius'un diğer birçok tarihi ve dini manzaraları vardır.

Ülke, Avrupa'daki son pagan devletiydi ve 1387'de Hıristiyanlığı kabul etmeye zorlanan tek ülke idi. Bugün, Litvanyalıların% 79'u Katolik'tir.

Vilnius şehrinin çok sayıda kilisesi

Bir ülkenin hangi başkenti hala Ortodoks'dan Birleşmiş Milletlere ve Katoliklere geçen çok sayıda tarihi Katolik ve Ortodoks kiliseye sahiptir? Sovyet döneminde birçoğu kapatıldı ve dini işlevlerden mahrum bırakıldı. Vilnius kiliseleri, örneğin Gotik veya Klasizm gibi çeşitli mimari üslupları temsil eder, ancak barok kent mimarisinde en popüler stillerden biri olmaya devam etmektedir. Vilnius'un barokun kendi "Vilnius" versiyonu vardır, bunun canlı bir örneği - Antakalnis'deki Peter ve Paul Kilisesi.

Kuzey Kudüs

Daha önce şunları söyledi: "Para lazımsanız, Lodz'a gidin ve bilgeliğe ihtiyacınız varsa, Vilnius'a gidin." O zamanlar ülkenin başkenti Yahudilere bu tür haklar verdi? Kentte, ticarette bulunma, Vilnius Üniversitesi'nde ya da çok sayıda Talmudic okulunda ücretsiz eğitim almak için izin verildi. Burada Yahudi gazeteleri basıldı, okullar ve kütüphaneler çalıştı, dini hayat gelişti, dini hayat. 1939'da Vilnius'da 105 sinagog ve namaz evi vardı ve Yahudiler nüfusun yaklaşık% 30'unu oluşturuyordu.

Montmartre kardeşi

Vilnius Užupis'in eski el sanatları bölgesi sanatçılar tarafından seçildi, 20. yüzyılın sonunda Užupis Cumhuriyeti ilan edildi. Bu bölge Paris'teki Montmartre bölgesinin ikiz kardeşi olarak kabul edilir .

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.