FormasyonOrta öğretim ve okullar

Rusya'nın en büyük nehirleri nelerdir?

Rusya topraklarında yaklaşık iki buçuk milyonluk çok sayıda nehir ve derinlik bulunmaktadır! Çoğu küçüktür. Fakat derecelendirmede "Rusya'nın en büyük nehirleri" başlığı altında yer almayı hak edenler var. Yani ...

Kuzey Dvina

Onuncu sırada - Kuzey Dvina, Beyaz Deniz Havzasına giriyor. "Çift nehir" anlamına gelen adı, iki nehrin birleşmesiyle oluştuğu için aldı: Güney ve Sukhan.

Kuzey Dvina , Rusya'nın Arkhangelsk ve Volgograd bölgelerinden akar . Uzunluğu 744 kilometredir. Ve havuz alanı - 357 bin metrekare. km. Rus gemisinin doğduğu Kuzey Dvina'daydı.

Indigirka ve Khatanga

Sıralamadaki dokuzuncu ve sekizinci sıra sırasıyla Indigirka ve Khatanga gibi Rusya'daki en büyük nehirlerdir.

Indigirka Yakutistan (Sakha Cumhuriyeti) topraklarından geçer. Su akışı, iki nehrin birleştiği -Kuidusana ve Omekona- ve daha sonra Doğu Sibirya Denizi'ne ulaşan Khalka sırtında başlıyor.

Khatanga, Rusya'nın Krasnoyarsk Bölgesi'nde akar, Laptev Denizi'nin Khatansky Körfezi'ne akar. Ayrıca, Kotui ve Heta nehirlerinin birleştiği bir yerde meydana geldi.

Indigirka nehri havzası alanı 360 bin metrekareye ulaşıyor. Km ve Khatanga - 364 bin. Bugüne kadar bu nehirler, Kuzeydoğu Rusya'nın ana su ulaşım yollarından biridir. Burada, balık tutma ve rafting popüler.

Don

Yedinci sırada - Don. Güney yüksekliği üzerindeki bütün büyük nehirleri atlıyor. Tula bölgesinde başlar, Voronez, Lipetsk, Rostov ve Volgograd bölgelerinden akar. Azak Denizi'ne (Taganrog Körfezi) akar.

Nehrin adı, bir zamanlar Kuzey Karadeniz Kıyısı topraklarına yerleşen İran halklarına verildi. İran Don'dan "nehir" olarak tercüme edilmiştir.

Su yolunun gidişi, Üst Don (kaynaktan Tikhaya Çam Nehrinin içine aktığı yere ), Orta (Kalach-na-Donu şehrine kadar) ve Alt ( Tsimlyansk deposundan ve nehir ağzına kadar) olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır.

Irmak uzunluğu saygı duyuyor - yaklaşık 1870 km. Ve alanı 422 bin kilometre karedir.

Kolyma

Listemizdeki bir sonraki nehir (6. sıra) Kolyma'dır. Rusya'nın Magadan bölgesinde bulunan tüm önemli nehirleri aşıyor. Uzunluğu 2513 km, alan 645 bin metrekare. km. Kolyma, Kula ve Ayan-Yuryakh nehirlerini bir araya getirerek Okhotsk-Kolyma Yaylaları'nda oluşur. Dikkate alınan su gövdesinin ağzı, Doğu Sibirya Denizi, daha kesin bir ifadeyle Kolyma Körfezi'dir.

Kolyma, Rusya'nın bu kadar geniş nehirlerinin Indigirka (1638'de) ve Alazeya (1639) olarak keşfedilmesinin ardından Kazaklar tarafından keşfedildi. 1644 yılında, kendi bankalarında, Kazak Mikhail Stadukhin , kışın Nizhny-Kolyma köyünü kurdu ve militan Chukchi hakkında ilk bilgileri Kuzey'den derledi.

Volga

Beşinci en büyük nehir Volga Anne'dir. Rusya'nın Avrupa yakasında akıyor ve alt kolu Kazakistan topraklarını yakalıyor. Su arteri, Valdai platosunun (Tver bölgesi) anahtardan kaynaklanır ve Hazar Denizi'ne akar.

Volga havzası alanı ile, Rusya'nın Avrupa bölgesindeki en büyük nehirleri dolaşmaktadır. Uzunluğu dördüncü sırada yer alır. Volga, Avrupa'daki en büyük su ve dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilmektedir (iç su havuzlarına akan sudan).

Su debisinin uzunluğu 3530 km'ye ve alan - 1 361 000 sq. Km. km.

Cupid ve Lena

Dördüncü ve üçüncü yerler sırasıyla Amur ve Lena gibi Rusya'nın bu kadar geniş nehirleri tarafından işgal edilir.

Amur baba bir anda (Moğolistan, Çin ve Rusya) üç ülke topraklarından geçer. Nehrin adı "büyük bir nehir" olarak geçen Tungus-Mançu "amar" kelimesinden geldi. Lavabonun alanı 1.8 milyon m²'nin üzerindedir. Km ve uzunluğu 2824 km'dir.

Lena'nın kaynağı - Sibirya dağlarındaki Yakutia, Krasnoyarsk, Zabaikalsky ve Habarovsk Bölgesi'nin yanı sıra Buryatya Cumhuriyeti'nden akıyor ve Laptev Denizi'ne akıyor. Uzunluk - 4480 km ve alan - 1.5 milyon metrekare. Km, Rusya'nın üçüncü nehri olarak adlandırılmasına izin veriyor. Lena, 17. yy'da aynı Kazaklar tarafından keşfedildi.

Yenisey

90 bin metrekarelik yeniseç. Km, Lena bölgesini aşıyor (havzası 2.580.000 m² km) ve bu nedenle "Rusya'nın en büyük nehirleri" kategorisinde ikinci sırada yer almaktadır.

Adı, "büyük su" ya da eski Kırgızistan "Ene-Sai" - "nehir anası" ya çeviren Evenk sözcüğü "Ionessi" 'den kaynaklanıyor. Ağzı Küçük Yeniseç'de. Rusya ve Moğolistan'ın geniş bölgelerinden akar ve Arctic Ocean'daki yolculuğunu bitirir. Su akışının toplam yolu 4287 kilometredir. Enisey dünyadaki yedinci en büyük nehir olarak kabul edilir.

ob

Sonunda, Rusya'daki en büyük nehir Ob'dir. İki nehir - Katun ve Biya'nın birleştiği yerde oluştu. Su yolunun uzunluğu 5410 km ve alana ulaşıyor - yaklaşık 3 milyon metrekare. km! Ob, Batı Sibirya'nın topraklarında bulunmaktadır. Nehrin ağzı Obskaya Körfezi ( Kara Denizinde koy ). Ob, Asya'nın en büyük nehirleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. İlki, Çin Yangtze.

Ob kıyılarında şimdiye kadar yaşayan bütün kabileler onun adını vermişlerdir. Böylece, Mansi ve Khanty, "büyük nehir" anlamına gelen "Ace" ve "nehir yatağı" tercümesi için "Salya-Yam" diye nitelendirdiler. Selkuplar'ın dilinde Ob, "dik bir nehir" anlamına gelen "Eme", "Quai" ya da "Kwai" gibi konuşuyordu.

Bu su vücudu Rusya'nın tamamı için büyük bir endüstriyel ve ekonomik önem taşıyor. İşte gazın ve petrolün çıkarılması. BDT ülkelerindeki turba rezervlerinin çoğu Ob bölgelerinde depolanmaktadır. Buna ek olarak, yakalanan en büyük balık hacmi vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.