Sanat ve EğlenceSanat

Vasnetsov'un "Kavşakta Şövalye" nin tablosu. Tarihçe ve açıklama

Rus sanatçı Vasnetsov Victor Mikhailovich, "Rus tarzı" resmin kurucusu sayılıyor. Bu tarz, tarihsel türün, folklor geleneklerinin ve sembolizm eğiliminin birleşmesinden doğdu. Fırçalar Vasnetsov, masalların ve bylina'nın hikayelerini gösteren tuvallere ait. Zengin Rus kültürü ve özgün halk sanatları, sanatçı için cömert ilham kaynağı oldu .

Vasnetsov'un "Kavşakta Şövalye" nin tablosu. Yaratılış tarihi

XIX. Yüzyılın sonları V.M'de oldu. Vasnetsov bir dönüm noktasıdır. Yaratıcı kariyerine başladığı gerçekçi resim ve grafik türünden kararlı bir şekilde uzaklaştı. O sırada, epik şiirin karakteristik unsurlarının pitoresk görüntüsünü bulma fikri tarafından ele geçirildi. Özellikle Rus kahramanlarının renkli görüntüleri dikkat çekiciydi.

O yıllarda resim "Kavşakta Şövalye" kavramını tasavvur etti. Vasnetsov çeşitli kurşun kalem eskizleri yaptı ve ilk versiyonu 1877'de tamamlanan ve 1878'de Peredvizhniki sanatçılarının bir sonraki sergisinde halka sunulacak bir boyayı resimlemeye başladı.

Vasnetsov'un "Kavşakta Şövalye" resminin nihai görünümü 1882'de kabul edildi. Bugünün halka tanıdığı bu versiyonda.

İki seçeneğin karşılaştırmalı analizi

Karşılaştırma tablosu
Nihai versiyonun farklılıkları sembolizm
İlk durumda Şövalye yüzünü görüntüleyene, ikincisinde ise sırtını döndürür. İzleyicinin ilgisi, kahramanın taklidinden bir binici ve bir atın pozuna aktarıldı. Atların destansı delikleri her zaman binicilerin alışkanlıklarını kopyalar.
Kahramanın arkasındaki boşluk azaltılır. Gezginin nereden geldiği önemli değil.
Taş arkasında artan alan. Daha fazla yaklaşan tehlike kabul edecektir.
Gökyüzü daha zorlu hale geldi. Birinci olayda - yumuşak bir gün batımı, ikinci - yaklaşan bulutlar. Tehlikeyi bekleyen bir başka işaret.

Mızrak kırmızılaştı ve kafatasındaki son halini gösterdi.

Kırmızı, kan ve saldırganlık rengidir.
Taş yaşlandı ve yosun üzerinde göründü. Yazar fikrine göre, yosun, gezginin gözünden iki alternatif güvenli seçeneği kapar.

Böylece, "Yolda Şövalye" resminde bir takım değişiklikler yaparak Vasnetsov tuvali daha dramatik ve etkileyici hale getirdi. Bu izleyicide daha fazla duyguya neden olur.

Vasnetsov'un "Kavşakta Şövalye" nin tablosu. tanım

Tuvalin merkezinde güzel bir beyaz atın kahraman figürü var. Binici, yaşlı, yosun kaplı taştan önce düşüncelere kapandı. Üzerindeki yazıt, bu yol boyunca devam edecek olan birine yakın bir ölüm bildiriyor.

Şövalye savaş teçhizatındadır. Kafasında bir ferforje kask, elinde mızrak, kalkan arkasında ve oklarla bir sarsak bulunur. Bununla birlikte, duruşu büyük bir yorgunluğa işaret ediyor. Bu nedenle, tereddüt ediyor, tekrar angaje olmaya cesaret edemiyor.

Poz ve at türünün gezginlerin birçok gün dinlenme bilmediği varsayımını teyit eder. Başını eğip yorgun düşürdü. Kuyruğu ve yelken rüzgarı ya da heyecanla savaşmıyor. Aşırı derece yorgunluk göstererek, sertçe asılırlar.

Detaylı görüntü Mastery

Vasnetsov'un "Kavşakta Şövalye" nin tablosu, psikolojik bir manzara resminde bir "ruh hali manzarası" görünümünü öngörüyor. Korkunç günbatımı gökyüzü, rasgele dağılmış kayalar, insan kalıntıları ve yeni bir av kervanını düşünerek dönme - bu durumun trajedisini daha da ağırlaştırıyor.

Taş özel bir önemi hak ediyor. VM Vasnetsov yazıt metninin orijinal epik şiir örneklerinden alındığını vurguladı. Geleneksel olarak, bu tür taşlar gezgin için bir seçenek verdi. Yol sadece bir yönde kapandı, diğer ikisi servet ve mutluluk sözü verdi. Yazar kasıtlı olarak kahramanını olabildiğince trajik hale getirmek için kasıtlı olarak yosunla yazıyı silip kapladı.

Sunulan fotoğraftaki kitabenin metnini sökmeye çalışabilirsiniz. "Kavşakta Şövalye", yazarın yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı bir resim. V.M.'nin en önemli eserlerinden biri. Vasnetsov.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.