FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Optik fenomen: örnekler. Işık, serap, kuzey ışıkları, gökkuşağı

Adam - kuma kaleler inşa etmek için bir usta. Ancak, bu uygulama o Tabiat kadar uzağa gösterir. Nefesinizi kesiyor duyularımızın böyle bir aldatma yeteneğine Tanrı'dan bir uzman! Ama ne olursa olsun sihirli optik fenomenleri, biz bakacağız hangi örnekler ortaya nasıl, bunlar fiziksel süreçlerin akışının bir sonucu olarak, bir illüzyon değildir. Dünya atmosferi homojen olmayan ışık ışınları konak yanılsamalar neden bükük. Ama hayalleri ve vizyonları olmadığı bir dünya düşünebiliyor musunuz? O kadar gri olurdu ...

Işık ve renk

bağlı bir atmosferde malzeme ile etkileşim sırasında beyaz ışık bileşenleri (bant) ayrılmıştır gerçeğine kişi renk atmosferi görünür olduğunu vurgulamak bir nesil gözlemler optik fenomen, hafif ve formların konuşma. yansıma, kırılma (kırılma) ve kırınım: Bu reaksiyon, bir ila üç temel biçimleri ile gerçekleştirilir.

Biz spektrum bahsedecek olursak, kırılma vasıtasıyla bir ışık demeti geçirerek sonuçlanan renk bantlarının kombinasyonu hatırlamak çocuğunuza öğretmek için nasıl düşünmek. "Herkes (kırmızı) Hunter (Turuncu) istediği (sarı) bilmek (yeşil), (mavi) (mavi) Faz (mor) oturur": Çok basit cümleyi yardımcı olur.

Işık yansıması tekrar birinci ortam içine iki ortam sınırından yayılan ikinci dalgaların meydana gelmesidir. Kırılma - İki medya arasındaki sınırda ışınlarının kırılma. Kırınım - atmosferde bulunan ışık tozları katı, sıvı damlacıkları, hem de diğer malzemeleri esnemesine. Tüm bunlar ve Evrende müreffeh bir neden yoktur "görünümünün optik yanılsama." Örnekler bol: mavi gökten, hava fotoğrafları ve gökkuşağı sahte güneşler ve güneş kutuplara.

iç yansıma

fizikte Optik fenomen - önemli bir bölümü, derin incelenmeye değer. Böylece devam edecektir. Işık ışınları düz bir yüzey üzerine düşen ve gelen bir açıda geri gelip yansıma meydana gelir. Beyaz daha kolay emilir ve diğerlerine göre yansıyan bazı: Bu olgu renklerin kökenini açıklıyor. Bu yansıyan yeşil hariç, tüm beyaz ışık dalga boyunda absorbe eder, çünkü, örneğin, bir yeşil renk olarak görünür bir amacı, bu gibi görünmektedir.

Bir formu - iç yansıma - optik olguları açıklamakta çoğu zaman mevcut. Işık su damlası olarak saydam fiziksel gövde (madde) girer, ve iç ve dış yüzeyi ile daha önce parlar. Sonra, ikinci kez - malzemesidir. gökkuşağı rengi, kısmen iç yansıma bakımından açıklanabilir.

Gökkuşağı-yay

Gökkuşağı - güneş ışığı ve yağmur belirli bir şekilde bir araya geldiğinde oluşan bir optik fenomen. güneş ışığı ışınları onlar yağmur damlaları geldiğinizde biz gökkuşağı gördüğünüz renklere ayrılır. kiriş yer "damlaları" yolunda olay belirli bir açıda durduğu zaman bu renk (spektrumu içinde beyaz ışık) ayrılır, meydana gelir, ve dev yarı dairesel köprü benzeyen, parlak, bayram gökkuşağı bakın.

Kavisli bantlar çeşitliliği doğrudan havai asılı görünüyor. Yayan kaynak hep arkamızda olacak: (bu amaçla, ayna kullanıldığı haller hariç) hemen belli güneş ve gökkuşağı güzelliği, olamaz bakın. fenomen Ay'a yabancı değildir. Parlak mehtaplı geceler, gökkuşağı "fan" ve Selena yakın zaman görebiliriz.

"Sopa" - şey göremiyorum neredeyse olduğunda, insan gözünün ışık fotoreseptör için en hassas çalışırlar. Onlar yelpazenin, diğer renkler arasında zümrüt yeşili kısmına hassastır "görmüyorum." Sonuç olarak, bir gökkuşağı beyazımsı görünür. aydınlatma bu sinir uçları aracılığıyla, bağlı "konileri", gelişmiş edildiğinde ark daha renkli görünüyor.

serap

Yeryüzünde biz birincil gökkuşağı çemberin yalnızca bir kısmını görüyoruz. ışık, tek bir yansıma geçiyor. Dağlarda bir dairesel gökkuşağı görebilirsiniz. Eğer "güzellik" iki ya da üç olduğunu biliyor muydunuz? Gökkuşağı, daha az parlak ve (çünkü "ters", gökkuşağının üzerinde vurdu bir yansımasıdır ilk). Hava, berrak ve şeffaf olan üçüncü bir durumda, (örneğin, dağ). Her zamanki gösteri için çok fazla.

Mirage - Sıradan denilen olamaz Optik fenomen. Rusya'da, nispeten nadirdir. Sihirli kelime söylediği her zaman, biz hayalet gemi "Uçan Hollandalı" efsanesini hatırlatılır. Efsaneye göre, suçun Kaptan ikinci gelişinin kadar okyanusları pulluk olacaktır.

Ve burada bir tane, "Hollandalı" var. Uçan Seylan kıyıları Aralık 1941'de battı kruvazör "Repulse", oldu. Bu, geminin İngiliz "satıcı" nin "çok yakın" mürettebat gördü Maldivler'in alanındadır. Aslında, gemiler 900 kilometrelik ayrıldı!

serap

"Uçan Hollandalı" (İngiliz epik kahraman adını) optik fenomen, kohort şaşırtıcı seraplar örnekleri "Fata Morgana" - ve diğerleri. Olağandışı Optik fenomen çeşitli şekillerde bir kombinasyonudur. Gökyüzünde bir kompleks, hızla değişen görüntü oluşturdu. onlar "maddi" dir şimdiye kadar ufkun ötesinde türleri baktığımızda, öyle görünüyor ki, sen, deli gidebilir.

atmosferik koşullar nedeniyle Mucizeler kimseyi kafasını karıştırabilir. Özellikle bu tür çölde veya ışınlarının kırılma neden olduğu sıcak bir yolda bir "su tabakası" görünümünü olarak. Sadece değil çocuklar ama yetişkin hayvanlar, kuyular, ağaçlar, binalar gerçek olduğunu duygu kaçamaz. Ama ne yazık ki!

Işık 3D görüntü meydana getirir, düzgün ısıtılmış havayı tabakalar geçer. Mirazhi (uzak düzlem yüzeyi açık su şeklini alır), yan (sonraki güçlü ısıtılmış dik yüzey oluştuğu), kronometre (son olayları yeniden) daha düşüktür.

kuzey ışıkları

Optik fenomen ne Yansıtma, kuzey (kutup) ışınımı veren demek değildir imkansızdır. güzel köpüklü şeritler ve bulutları andıran yamalar: İki hali vardır. Yoğun parlaklık, bir kural, "kaset" olarak. Aydınlık renk bantları ortadan kalkıncaya olur ve bileşenlerinin içine kırık değil.

göksel uzayın karanlık perde olarak, bir kural olarak, doğudan batıya yönünde uzanır. yüksek - "Flex" genişliğinde ve birkaç yüz binlerce kilometre ulaşabilir. Sıkı değil, ama yıldız ışıltı geçtiği bir ince "bariyer",. Çok güzel bir manzara.

En çok iyi alan bir ifade edilemez derinliği keçe, karanlıkta eritildi gibi taneciklerin "kulis" alt kenarı, bir kırmızımsı veya pembe bir renk alır. Biz auroralar dört tür tartışır.

homojen bir yapıya

İyi, basit şekil parlak alt parlaklık ve homojen yay olarak adlandırılan üst çözünmesidir; radyan yay - ince kıvrımlar ve akımları ile aktif mobil. adı, (küçük büyük üst üste binmek), kıvrımlar Parlayan "ışıma grubu".

Dördüncü tür - kıvrım ve ilmeklerin alanı çok geniş hale gelir. kapama bandı aktivitesi sonra, tek biçimli bir yapı kazanır. Bu homojenliği olduğuna inanılmaktadır - bir temel özelliğini "Ekselansları." kıvrımlar amplifikasyon atmosferik aktivite sırasında sadece ortaya çıkar.

diğer optik fenomen vardır. Örnekler aşağıdaki listeyi inhibe. Flurry - tüm kutup başlığını verir ışıklar, beyazımsı yeşil parlaklık olduğunu. Güney ve Toprak, İzlanda, Norveç kuzey kutbu ve t görülmektedir. D. fenomeni emisyon manyetize üst doğar atmosferin tabakalar güneş rüzgar yüklü parçacıkların (helyum ve hidrojen uzaya sözde plazma çıkış alanı) ile temas halinde değildir.

Pro ışık kuleleri şunları söyleyebiliriz: genellikle soğuk günlerde, çok etkilidir.

yeşil ışınları ve halede Elm St. kron

diğer optik fenomen vardır. Örneğin, halo için, olay olan bir atmosferde oluşturulan buz kristalleri ile bağlanır. gökkuşağı itibaren (hafif komponentlerin genleşmesi) dispersiyonu birleştiren, damla vardır ve buz katı yapıda sadece.

birbirine benzer Gökkuşağı, damla aynı olduğu için, sadece can o düşüş. Sonra çember, daha sonra Dünya'ya acele, vurgulu: Galo farklı ve çok "çevik" nin kristalleri olarak türlerin yüzlerce vardır.

Yine "boşa" Dreaming, sen sahte güneş (güneş köpek) ya hayran olabilir Elmo ateşi. Gemilerin, yüksek binaların keskin üstleri direklere son "sit". Mistisizm onunla ilgisi yok. atmosferde Bu elektriksel deşarj. (Partiküller elektrikli olduğunda) Sık sık fırtına sırasında veya bir kum fırtınası oluşur.

Fotoğrafçılar "yeşil flaş" (ufukta ışınlarının güneş ve kırılma yukarıdaki flaş) yakalamak için seviyorum. Bu bulutsuz havalarda, açık alanlarda yakalamak için en iyisidir. (- Bu kron senin arabanın farları çevresinde parlak halkalar) ve gökyüzü bulutlar bir perdedir alan sis bulutları Ama kron (kırınım ışık) açıkça görebilir. ince damlacıklar sis içinde çevreler özellikle güzel. sis kalınlaşır - onlar yayılmış. Bu nedenle, gökkuşağı halkalarının sayısını azaltarak kötü hava bir sinyal olarak kabul edilir. Ne büyük bir dünya - optik fenomen! İncelediğimiz örnekler - buzdağının sadece görünen kısmı. Bu fenomenlerin hakkında bilerek, biz bilimsel olarak herhangi atmosferik yanılsama açıklayabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.