Kendini yetiştirmePsikoloji

Toplumsal cinsiyet kalıplarının tehlikesi

İnsanlar birbirinden doğal olarak farklıdır - bunlar farklı cilt ve saç rengi olabilir, farklı ulusların ait olup farklı dilleri konuşan, ama en seçkin ve göze çarpan farklılıklar cinsiyete göre farklılıklar - kadın ve erkek arasındaki geleneksel fark. Bu farklılıklar hayatımızı ve uygun anlayışımızı etkiler. Ama cinsel, biyolojik farklılıklar sadece başkalarının temeli kurdu kültür ve toplum çerçevesi, normlar ve standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar - cinsiyet basmakalıp - davranmaya ve nasıl geleneksel inançların olarak istikrarlı bir görünüm haline nasıl erkek olmalı ve kadınlar.

Bu gibi girişimler, her toplumda var ama bağlı toplum tipine tarihsel dönem veya coğrafi alan, "gerçek" kadın ve erkek sosyal rolü ve amacı büyük ölçüde farklılık nedir hakkında görüşler yerleşti. Uygun "kadın" ve "erkek" davranışı, onların amaç, sosyal roller ve faaliyetler hakkında herhangi bir toplumda Konvansiyonel istikrarlı performansı buna göre değişebilir, sosyo-kültürel çevrenin tarafından belirlenen ve belli. Bizim farklar yardımcı olmak ve yaşam bize engel olsa da, cinsiyet basmakalıp çoğu zaman, bireyin gelişmesine engel diğer insanların bizi ve davranışlarını yargılama ve biz ve bu için yapmanız gerekenlerle bize dikte edildiği şekilde cinsiyet beklentileri, çünkü beklentiler maç.

İnsan kültürü tarihsel olarak cinsiyetler arasındaki farklar bireysel farklılıkların daha büyük bir rol oynamıştır şekilde gelişmiştir. kamu bilinci ve psikoloji kurulum, sabitlendi içinde Dahası, bazı genelleştirilmiş özellikleri ve erkek ve kadınların belli bir kısmında doğal özellikleri (şart değil daha çok) tüm dişi veya erkek aracılarına uygulanır. Böylece davranışsal özellikleri ve biyolojik özelliklerini taşıyan bir cinsiyet klişe, oluşturulan sosyal normlar erkek ve kadınlar arasında, hem de aralarındaki ilişkileri ve zorunlu olarak bu özellikleri düzeltir. cinsiyet farklılıkları kadınlar emzirmeye veya doğurur ve bir adam bir çocuğu yaratmak can davranış biçimlerini dikte Örneğin, bu belirtiler psikolojik klişeleştirmeye nedeniyle ve transfer olan sosyal davranışın. En iyi bilinen filozoflar pasif alıcısı, sezgisel - bu şey, proaktif aktif, mantıklı, baskın ve kadın - Antik dünyanın eril söyleyerek cinsiyet kalıplarının sürdürdü.

Bu görüşler geleneksel yol açan toplumsal algılanması olarak erkeklerin rolleri bir duygusal zayıf, uysal, derin düşünmek mümkün gibi cesur, güçlü, agresif, hırslı, zeki, ve kadınlar. Bu dengesizlik genellikle aslında cinsiyet eşitsizliği yaratır doğa cinsiyetten denge için düzenlenir. Her şeyden önce, kadınların rasyonel düşünce, yönetim ve hesaplama, yabancı bilim ve sipariş yanı sıra kendini kontrol ile ilişkili olan her şeyin aciz kabul edildi. İkinci olarak, bu inançların ailede ve toplumda hem erkeklerle kadınları astları gücün dengesizliği, haklı. Sonuçta, onlar itaatkâr güçlü ve aktif bir adam olarak bir kadını tarif ve onun korunması için bir hediye olarak ona sevgisini veren ve ne bir ev yönetebilir ne devlet ne de para atmak bir yaratık olarak aynı anda.

Onlar kadınların psikolojisi bozulmuş bir görünüm oluşturacak şekilde Toplumsal cinsiyet kalıpları genellikle, kadına yönelik şiddetin gerekçesi olarak kullanılmaktadır - bu sözde seviyor onu kötü muamele, dayak aşağılanmış ve hatta tecavüz etti. Hatta Sigmund Freud bu mazoşizmi yazdı - kadın özünün bir işareti. Bu alanda Kalıpyargılar ciddi sosyal problemlere yol - onlar, adil seks ayırımın sebebi onlar kadınların onurunun yoksun ve onları şiddete katlanmak ve onların hakları için mücadele etmek, bu nedenle aşağılanmış rolleri için kullanılır ve alışkanlıklar kazandırmak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.