Kendini yetiştirmePsikoloji

Yerel psikologların eserlerinde eylemi Yapısı

Sorunu incelenmesi birçok yabancı ve yerli psikologların eserleri üzerinde durulacak. Ikincisi arasında böyle S. L. Rubinshteyn, D. N. Uznadze, VA Ivannikov olarak bu konunun araştırmacılar üzerinde çalışıyorlardı.

insan eylemlerinin Türleri

bir hareket yapısı ne olduğunu anlamak için, irade çok kavramını tanımlamak gereklidir. irade - kontrolünü yüzleşmek iç ve dış zorluklara rağmen, onun davranışını kontrol etmek insanın yeteneğidir. istemli ve istemsiz: eylemin tüm taahhüt adam iki genel kategoriye ayrılabilir gerçeği. Örneğin, içgüdü, doğal doğa için,: İkinci grup zihin kontrolünün adına katılımı olmadan gerçekleşecek olanları kapsar koşulsuz refleksler aşırı heyecan bir devlet işlenen veya eylemleri (etkileyebilir). Keyfi eylemler - kendi kararlarına dayanarak bir kişinin gerçekleştiren olanlar: bunlar kendi iradesiyle tarafından dikte edilir ve bilinç katılımıyla uygulanmaktadır.

Algoritma S.L. Rubinshteyna

Yapı iradesiyle geliştirdiği Rus bilim adamları S. L. Rubinstein, birkaç adım içerir. İlk aşama - bir ana hedefi ayarı içeriyorsa eylemleri yürütmek için sadece motivasyon. İkinci adım, her bir durumda bulunur. Temel özelliği motifler mücadelesidir. Adam sübjektif eylemlerin çeşitli algoritmalar ile dolu olabilir olası kayıpları değerlendirir. Üçüncü aşama - dönüm. Bu bağlılık. S.L. Rubinshteynu son aşama - Bu performans.

Ancak, bazı araştırmacılar bu şema birkaç ara aşamadan oluşur eklemiş. Hedef ulaşıldıktan sonra Yapısı irade, hedeflere ve pozitif takviye ulaşmada zorlukların üstesinden içerecektir.

Bir diğer önemli bileşeni istemli düzenleme

Bununla birlikte, psikolojik yapısında bir hareket davranışı özel bir düzenlemesinde, bir uygulama tarif eylemlerin bir sırası, ibaret değildir. davranışlarını yönetmek için amacına ulaşmasında bazı engeller varsa belirli insan özellikleri geliştirilen bağlıdır. Bunlar kendine hakim, kararlılık içerir irade, azim ve cesaret. Bu nedenle, bazı araştırmacılar eylemi bir yapıya sahiptir özel önem ve diğer bileşenleri, ödeme. Örneğin, farklı durumlarda insan davranışı üzerinde büyük etkisi bilişsel bileşeni vardır.

A. V. Zaporozhtsa deneyimi

Bu eylemin gücünü gösteren çok ilginç bir çalışma AV Zaporozhets tarafından gerçekleştirildi. denekler ağır kaldırmaması görevi verildi. Bütün numune üç gruba ayrılmıştır.

Birinci grup herhangi bir ek talimatlara ve açıklamalara olmaksızın gerçekleştirmek için bir görevi vardı bu konuları kapsamaktadır.

İkinci grubun katılımcıları ağır ağırlığını yükselterek, bunlar kişisel rekoru zorunda söylendi.

Ve son olarak, üçüncü grup bu iş için alışılmadık bir açıklama verilmiş olanlar oluşuyordu. Onlar ağırlıklar kaldırarak, onlar böylece şehir için elektrik enerjisi kaynağı üretmek söylendi.

Böylece Psikoloji iradesiyle bir yapıya sahip olan başka bir önemli bir ek açtı. Örnek gösterdi, bu eylemin bir eylem önemli nokta uygulanması için. Başka bir deyişle, araştırmacı bilişsel bileşen istemli düzenleme açıldı.

Araştırmanın uygulandığı doğası olacak

Psikolojide eylemi Yapısı - Bir uygulamalı araştırma alanıdır. bilim adamları tarafından elde edilen sonuçlar, yaşamın çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu eser, psikolojisi spor, eğitim, aile psikolojisi. bilim adamları tarafından elde edilen sonuçlar, danışmanlık profesyoneller ve irade ve motivasyon ilgilenenler tarafından kullanılabilir.

İlginç bir sonuç Rus araştırmacılar V. A. Ivannikovym oldu. Onların çalışmada, bilim adamları göstermiştir: Harekete geçirici dürtüsü orijinal motif eksikliğini sadece kapsar. İstemli düzenleme de konu belli eylem kararı yalnızca, başlangıçta var olamaz ek motivasyon oluşumu, biri sırasında gerçekleştirilir.

Deneyim A. I. Lipkinoy: iradi düzenleme ve eğitim süreçleri

Birçok yönden gösterge keşif A. I. Lipkinoy tarafından yapıldı. Bu öğrenme işleminin özelliklerine bağlıdır. Onun çalışmaları da psikoloji eylemi yapısında özel bir yeri işgal ettiler. Kısaca şöyle deneyimi Lipkin olduğunu. okul başarısında düşüklük vardı olan öğrenciler bile daha zayıf bebeklerinin üzerinde patronaj almak için bir süre istedi. başka bir rolden hareketle bu öğrencilerin öğrenme isteğinin daha yüksek göstermek, iyi notlar almaya başladı.

Negatif irade

Ama çalışmanın alanına olumlu karakter özellikleri yanında ayrıca negatif istemli nitelikleri geçerli olacaktır. Bunlar inat, uyumluluk ve dürtüselliği sayılabilir. Inatçılık istemli davranış düzenleme süreçleri ile yapmak için çok az vardır. Bu gerçeklik yetersiz algısı ile ilişkilidir. Dürtüsellik - davranış her zaman hafifçe ve acele uygulanan olduğu duyguların, kaynaklanır. Başkalarının görüşlerine etki altında, fikrini değiştirmek için kolay bu kaliteye sahip bir kişinin,: Uyum uygunluk ile eş anlamlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.